Son dakika haberi: Özdemir Bayraktar son yolculuğuna uğurlandı

Son dakika: Özdemir Bayraktar'ın cenaze töreni Fatih Camii'nde düzenlendikten sonra Garipçe'ye defnedildi. Selçuk Bayraktar, "Babam, bizler için canımızdan kıymetli babamızdı. Kılavuzumuzdu, en yakın dava ve yol arkadaşımızdı" dedi.

GİRİŞ 19.10.2021 13:30 GÜNCELLEME 19.10.2021 16:38
Bu Habere 103 Yorum Yapılmış

BAYKAR İnsansız Hava Aracı Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar, dün hayatını kaybetti.

Bayraktar'ın vefat haberini oğlu Haluk Bayraktar, "Milli Teknoloji Hamlesi idealinin ve Milli SİHA'larımızın öncü ismi, Yönetim Kurulu Başkanımız ve yol göstericimiz Özdemir Bayraktar, Hakk'a yürüdü…" ifadeleri ile duyurdu.

FABRİKADA HELALLİK ALINDI

Yerli ve Milli teknolojide hamlesi için aralıksız çalışan Özdemir Bayraktar'ın cenazesi Hadımköy'deki BAYKAR fabrikasında çalışma arkadaşlarından helallik alınmasının ardından Fatih Camii'ne doğru yola çıkarıldı.

CENAZE FATİH CAMİİ'NDE

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar'ın Türk bayrağına sarılı cenazesi, Baykar Milli SİHA/İHA Sistemleri Ar-Ge ve Üretim Tesisi'ndeki törenin ardından son yolculuğuna uğurlanmak üzere Fatih Camisi'ne getirildi.

Cami avlusunu dolduran yakınları ve sevenleri tabutu başında Bayraktar'a dua ederken, eşi Canan, çocukları Haluk, Selçuk ve Ahmet Bayraktar burada taziyeleri kabul etti.

SELÇUK BAYRAKTAR: EN YAKIN DAVA VE YOL ARKADAŞIMIZDI

Özdemir Bayraktar'ın oğlu Selçuk Bayraktar, "Babam, bizler için canımızdan kıymetli babamızdı, arkadaşımızdı, aynı zaman da rehberimizdi. Kılavuzumuzdu, en yakın dava ve yol arkadaşımızdı. 20 yıl önce 'asla yapılamaz' denildiği dönemde inandığı doğrudan, tüm sisteme inat bildiği yoldan sapmadı. Hastaneye götürdüğümüz döneme kadar iş yerinde yatıp kalktı. Asla sancağı bırakmadı. Rabbim inşallah cennetinde bizleri komşu eyler" dedi. 

FUAT OKTAY: ÜLKESİNE MİLLETİNE SEVDALI BİR BÜYÜĞÜMÜZDÜ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Allah'tan geldik ve Allah'a döneceğiz. Bayraktar abimizde güzel bir hayat yaşayan ve sevdiğine Rabbi'ne ulaşan bir abimiz. Ülkesine ve milletine sevdalı, hayalleri olan, hedefleri olan bir büyüğümüz. Cumhurbaşkanımızın büyük ve güçlü Türkiye davasına, yerlilik ve millilik davasına çok güçlü bir şekilde omuz veren bir dava adamı. Diyarbakır'daki, Libya'daki dualar hep arkasından devam edecek. Yetiştirdiği evlatlara da biz şahidiz. İnşallah Cenab-ı Hakk cennetine nail eyler. Tekrardan mekanı cennet olsun. Başımız sağ olsun" dedi.

KABRİSTANA GÖTÜRÜLDÜ

Cenaze namazının ardından Özdemir'in naaşı defnedileceği Garipçe'deki aile kabristanlığına götürüldü. Bayraktar'ın cenazesi dualar eşliğinde defnedildi.

CENAZE TÖRENİNE KATILANLAR

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman, milletvekilleri, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, BAYKAR çalışanları ve Bayraktar'ın yakınları aileye taziyede bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Özdemir Bayraktar'ın eşsiz hizmetleri unutulmayacakErdoğan: Eşsiz hizmetleri unutulmayacak!

ÖZDEMİR BAYRAKTAR KİMDİR?

Özdemir Bayraktar, Baykar'ın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, 1949 yılında aslen Trabzon Sürmeneli olan Balıkçı Lütfi Reis'in oğlu olarak Sarıyer'in Garipçe köyünde doğdu.

Kabataş Erkek Lisesi'nden mezun olan ve 1967'de İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümüne giren Özdemir Bayraktar, başarılı bir eğitim döneminin ardından 1972 yılında mezun oldu. Mezuniyetinin ardından 2 yıl boyunca İTÜ Motorlar Kürsüsü Profesörü İsmail Hakkı Öz'ün araştırma asistanlığı görevini yürüten Bayraktar, içten yanmalı motorlar konusunda yüksek lisans çalışmasını tamamladı. Bayraktar, Türkiye'nin sanayi sektöründe öncü rol üstlenen birçok fabrikanın (Burdur Traktör, İstanbul Segman, Uzel vb.) kuruluş ve yeni yatırımlar aşamasında teknik yönetici görevlerinde çalıştı.

Özdemir Bayraktar, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'nda bilgisayar programcısı olarak çalışan Canan Bayraktar ile dünya evine girdi. Özdemir ve Canan Bayraktar çiftinin bu evlilikten Haluk, Selçuk ve Ahmet adında 3 çocukları dünyaya geldi.

1984 yılında otomotiv sektörüne yönelik yerlileştirme çalışmalarına katkı sunmak maksadıyla Baykar Makina'nın kuruluşunda yer alan Özdemir Bayraktar, tek bir matkap makinası ile kurduğu Baykar'da hassas talaşlı imalat sektörüne yönelik birçok özgün makina tasarımı ve imalatı, parça işleme aparat tasarım süreçlerini yönetti. Baykar'ın milli ve özgün İnsansız Hava Aracı teknolojisi geliştirmesi atılımında öncü rol üstlenen Bayraktar, bu projelerin hayata geçirilmesinde tasarım aşamasından prototip aşamasına, imalat aşamasından yatırım planlamasına kadar her aşamada aktif ve lider olarak yer aldı.

Bayraktar, Baykar tarafından TSK için geliştirilen ilk insansız hava aracı olan Bayraktar Mini İHA Ar-Ge çalışmalarının yapıldığı 2005-2009 yılları arasında Güneydoğu Anadolu bölgesinde askerler ile birlikte gerçekleştirilen çalışmalara liderlik yaptı. Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen tüm ürünlerin tasarımlarını çizen Özdemir Bayraktar, Bayraktar TB2 ve Bayraktar AKINCI TİHA'ya karakterini veren özgün tasarımların da sahibidir.

Özdemir Bayraktar, Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA'ların Karabağ'ın Ermenistan işgalinden kurtulmasına sunduğu katkı nedeniyle 2021'de Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Karabağ Nişanı'na layık görüldü.

Havacılığa olan merakı dolayısıyla hususi pilot sertifikası bulunan Özdemir Bayraktar, Türkiye'nin insansız hava araçları serüveninin öncü ismi olarak bilinmektedir. Milli Teknoloji Hamlesi idealinin mimarlarından olan Bayraktar, yürüttüğü tüm projelerde hayatı boyunca hak bildiği değerlerden en ufak bir taviz vermeden 'kalite detaydadır' anlayışıyla titiz bir şekilde çalıştı.

ETİKETLER
baykar fabrikası
YAZDIR
YORUMLAR 103
 • birgarip 1 ay önce Şikayet Et
  Abdullah Gül ün resmi var ama adı yok.. yazık
  Cevapla
 • Cengiz 1 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin mekanı cennet derecesi ali olsun. Amin
  Cevapla
 • EDNAN 1 ay önce Şikayet Et
  Güzel insan NUR İÇİNDE YAT
  Cevapla
 • Yüksekovalı Kürt 1 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet etsin mekânı cennet olsun memlekete hayırlı olup hayırlı evlatlar bıraktı geride kalanlar on başı sağolsun
  Cevapla
 • VATANSEVER 1 ay önce Şikayet Et
  Allah cc rahmet eylesin mekanı cennet olsun, milletimizin başı sağolsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kabine yarın toplanıyor: Masada stokçulukla mücadele ve asgari ücret var
Piyasalar diken üstünde! 300 milyar dolarlık dev borç: Paralarını alamadılar