Samsun'da narlı kenevir hasadı yapıldı

Samsun'da tescilli "narlı" kenevir çeşidinin ilk hasadı yapıldı.

GİRİŞ 19.10.2021 22:33 GÜNCELLEME 19.10.2021 22:34
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kenevir Araştırmaları Enstitüsü ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından başlatılan proje kapsamında 10 hektarlık alanda tohumluk için ekilen narlı kenevirin hasadı için program düzenlendi.

Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Çarşamba Deneme İstasyonu'nda ekimi gerçekleştirilen narlı kenevir çeşidinin hasadına katılan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Türkiye açısından Anadolu'ya ait bir değerin yeniden hayata kazandırıldığını söyledi.

Kenevir bitkisinin yeniden üretilmesi ve ekonomiye kazandırılmasını önemsediklerini belirten Ünal, "Kenevir, ülkemize bütün unsurlarıyla destek olacak bir ürün olarak sadece kazanç kapısı değildir. Ülkemizin geleceğine bir yatırımdır. Bu kapsamda üniversite olarak bize düşen hizmeti yerine getirmeyi amaçlıyoruz. Kenevirin sadece bir şekilde değil bütün unsurlarıyla sanayiye kazandırılmasını amaçlıyoruz." dedi.

Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Selim Aytaç da narlı çeşidi kenevirin sağlık, tekstil, savunma, ilaç sanayi gibi birçok alanda kullanımına yönelik Ar-Ge çalışması yaptıklarını anlattı.

Kenevir bitkisinin köklerinden tohumuna kadar bütün unsurlarının değerlendirilebileceğine vurgu yapan Aytaç, "Ülkemizde bin yıllık geçmişi olan bir ürün tekrar hak ettiği noktaya geliyor. Bizim kültürümüzde olan keneviri her sektörde kullanabileceğiz. Bugün tohumluk narlı türünün hasadını gerçekleştiriyoruz." diye konuştu.

Bu yıl 10 hektarlık alanda ekimi gerçekleştirilen narlı çeşidinden bir ton tohum elde edileceği belirtildi.

 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 5
 • hidayet 1 yıl önce Şikayet Et
  Allaha şükür ki kenevirin asıl değeri bilinmeye başlandı kenevir en büyük sanayi bitkisidir hemen hemen her alanda kullanılır ve ticari değeri çok büyüktür. Batılı devletler kalkınmasını istemediği ülkelerde kenevirin uyuşturucu alanında kullanılabilen bölümünden yola çıkarak yasaklattırırlar ki en büyük güçleri olan doların gücü kırılmasın
  Cevapla
 • Enigma 1 yıl önce Şikayet Et
  Hasat için uygun makine seçimini yaparsanız sevinirim.
  Cevapla
 • böyle 1 yıl önce Şikayet Et
  en güzel hareket. kenevir üretimi hızla arttırılmalı ve dibine kadar kullanılmalı.
  Cevapla
 • ZAZACAN 1 yıl önce Şikayet Et
  Bingöl de Lice de hasat hala devam ediyor
  Cevapla
 • Emekli 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok yaşa :)
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Rusya'dan flaş açıklama: Dış güçler olmasaydı Ukrayna'da hiçbir şey olmazdı
Türkiye korkusu sardı... Suriye'ye kara harekâtı öncesi yabancı terörist trafiği!