Türkiye ile İran arasında kritik anlaşma! İmzalar atıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, iki ülke arasında güvenlik alanında iş birliğini öngören mutabakat zaptı imzaladı.

GİRİŞ 20.10.2021 20:45 GÜNCELLEME 20.10.2021 21:19
Bu Habere 67 Yorum Yapılmış

Resmi temaslarda bulunmak üzere Tahran'a gelen Soylu ve İranlı mevkidaşı Vahidi arasında yapılan ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından mutabakat zaptı imzalandı ve ortak basın açıklaması yapıldı.

Konuşmasında heyetler arası verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve bakanlıklar arasında birbirine yakın bir anlayışın olduğunu belirten Soylu, "PKK terör örgütü ve tüm terör örgütleri ile mücadelede birlikte ortak bir irade sergiliyoruz. Birçok çalışma grubumuz var ve bu, iki ülkenin talepleri ile dinamiklerini ortaya koymuştur. Bugün bir kez daha terörle mücadele konusundaki kararlılığımızı ve mücadeledeki birliğimizi teyit ettik." ifadelerini kullandı.

Afganistan'da son dönemde meydana gelen olaylar sonrası kaçak göçün hareketlenmesine karşı yıllardan beri ortak olarak sürdürülen çalışmaları ve kaçak göçle mücadele konusunu bir kez daha ele aldıklarını dile getiren Soylu, şunları söyledi:

"Daha önce irtibat noktası olarak değerlendirdiğimiz birçok çalışmayı bir üst kademeye taşıyoruz. Sınır güvenliği İran ve Türkiye arasındaki en temel konu başlıklarından biridir. Özellikle güvenlik duvarları, fiziki entegre ve teknolojik sistemler konusunda muhataplarımızın, İranlı dostlarımızın bize göstermiş oldukları kolaylaştırıcı tavır konusunda teşekkür ederim."

İki ülkenin sınır illerinde İranlı Bakan Vahidi'nin önerisiyle yeni ortak çalışma grupları oluşturulduğunu aktaran Soylu, şöyle devam etti:

"Kaçakçılık, organize suçlar ve uyuşturucu ile mücadele için ortak gruplar oluşturuldu. Gerek Türkiye gerekse İran uyuşturucu ile en yüksek düzeyde mücadele etmekte ve bu konuda ortak bir irade ortaya koymaktadırlar. Yine silah kaçakçılığı konusunda 2019 yılında ortak çalışma grubundan aldığımız sonuçları daha da ilerletmek konusunda birlikte bir karar aldık."

Bakanlıklar arasındaki iş birliğini farklı alanlarda genişletecek mutabakat zaptını imzaladıklarını ifade eden Soylu, Müslüman coğrafyanın karşı karşıya kaldığı sıkıntıları değerlendirdiklerini ve üzerlerine düşen sorumlulukları tekrar hatırlayıp hatırlattıklarını vurguladı.

İmzalanan mutabakat zaptı iki ülke arasındaki güvenlik iş birliğinin artırılması ve geliştirilmesini hedefliyor. Mutabakat sınır bölgeleri başta olmak üzere iki ülkeyi ilgilendiren hey türlü terör ve yasa dışı eylemlerin önlenmesi ve bu doğrultuda yürütülen her türlü kolluk faaliyetinin karşılıklı olarak geliştirilmesini öngörüyor.

Mutabakatla birlikte hem operasyonel iş gücü kabiliyetinde istenilen sonuçların elde edilmesi, hem de iki bakanlık adasında bilgi ve tecrübe paylaşımının daha seri bir şekilde gerçekleşmesi hedefleniyor.“Türkiye ile daha fazla görüşeceğiz”

Vahidi ise yaptığı açıklamada, Türkiye ile ortak çalışma gruplarının kurulacağını ve Türkiye ile daha fazla görüşeceklerini ifade ederek, “Daha kapsamlı ve geniş konuları da ele aldık. Bölgede ABD ve Siyonist İsrail rejiminin yıkıcı rolü ve Afganistan’daki son gelişmeleri değerlendirdik. İki ülke ilişkilerini daha fazla artırma noktasında anlaştık” dedi.

ETİKETLER
anlaşma
YAZDIR
YORUMLAR 67
 • BAHADIR 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlara güven olmaz. Her türlü iş çevirirler arkadan. Bizimkiler de gerektiği kadar güveniyordur zaten
  Cevapla
 • nurettin 1 ay önce Şikayet Et
  İran pek güven vermiyor!
  Cevapla
 • MERT 1 ay önce Şikayet Et
  İran ucuz yakıt göndersin bize, millet zor durumda.
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Azerbaycan ne güne duruyor o kadar yardımı oldu Türkiye'nin
  Cevapla
 • Mukim 1 ay önce Şikayet Et
  Devletimiz anlaşmadan inşallah faydalanır. Ama "İran" deyince dikkatli ol.
  Cevapla
 • HASAN 1 ay önce Şikayet Et
  İran ve ABD ye asla güvenilmez
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  İsrail'e güven o zaman ne de güzel olur değil mi (!)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye-Körfez ilişkileri nereye varacak: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsrail yanıtı!
Başkonsolos Yardımcısı Wang Hei: Biz başardık, Türkiye de başaracak