Son Dakika: Milli Eğitim Bakanı Özer açıkladı: Tüm öğrencilere kasımdan itibaren ücretsiz

Son Dakika: Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, tüm eğitim kademelerinde yardımcı kaynakların ve destekleyici eğitim materyallerinin kasım ayından itibaren ücretsiz dağıtılmaya başlanacağını bildirdi.

GİRİŞ 21.10.2021 10:41 GÜNCELLEME 21.10.2021 11:48
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Son DakikaMilli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, tüm eğitim kademelerinde yardımcı kaynakların ve destekleyici eğitim materyallerinin kasım ayından itibaren ücretsiz dağıtılmaya başlanacağını bildirdi.

Ortaokul ve lise öğrencileri için yeni sınav kararı! MEB'den 81 İl Müdürlüğüne yazı gönderildiOrtaokul ve lise öğrencileri için yeni sınav kararı! MEB'den 81 İl Müdürlüğüne yazı gönderildi

Özer,  AK Parti hükümetlerinin, 2002 yılından itibaren eğitimde kalitenin arttırılmasıyla ilgili çok ciddi yatırımlar yaptığını söyledi.

Bu kapsamda tüm kademelerde eğitime erişim ve okullaşma konularında çalışmalar yapıldığını aktaran Özer, eğitimde fırsat eşitliğini artırmak için ders kitaplarına ücretsiz erişimle ilgili çok önemli adımların atıldığını ifade etti.

Bakan Özer, 2003'ten itibaren tüm kademelerde ders kitaplarının ücretsiz verildiğini, bugüne kadar 3 milyar 374 milyon kitap dağıtıldığını hatırlatarak, "2021 yılından sonra da bu hizmet aynı şekilde devam edecek." diye konuştu.

"BAKANLIK OKULLARDA YARDIMCI KAYNAK KULLANILMASINI YASAKLADI"

Son Dakika: Bakanlık tarafından yardımcı kaynakların ücretsiz dağıtılması çalışmasına değinen Özer, yardımcı kaynak konusunun yıllardan beri kamuoyunda tartışmalara yol açan bir husus olduğunun altını çizdi.

Özer, Bakanlığın okullarda yardımcı kaynak kullanılmasını yasakladığını hatırlatarak, ders kitabı haricindeki tüm kaynakların öğrenci ve öğretmenlere ücretsiz şekilde ulaştırılması için çalıştıklarını dile getirdi.

Son günlerde yardımcı kaynakların velilere zorla aldırıldığı konusunda kamuoyunda haberlerin yer aldığını anımsatan Özer, tüm il milli eğitim müdürlüklerinin ve okulların, öğrencilere yardımcı kaynak aldırılmamasına yönelik uyarıldığını aktardı.

Mahmut Özer, yardımcı kaynak desteği için çalıştıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Sadece LGS ve YKS sınavlarına hazırlık için değil, 2. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm kademelerde ve sınıf seviyelerinde etkinlikten ayrıntılı fasiküllere kadar, yani mevcut öğrenmenin yan takviye destekleyici materyaller ile desteklenmesiyle ilgili bir adım attık. Ekim ayının ilk haftasında web sitemizden 2. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm sınıf seviyeleriyle ilgili etkinlik kitaplarının fasiküllere kadar, LGS ve YKS'deki sınav sorularına kadar çok kapsamlı ve çok nitelikli kaynakları öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin erişimine açtık, bunlara ücretsiz olarak erişimini kolaylaştırdık."

"YÖNERGE HAZIRLADIK"

Bugünden itibaren yeni bir adım daha attıklarını, ders kaynaklarının ve yardımcı destekleyici materyallerin dağıtımıyla ilgili yeni yönerge hazırladıklarını duyuran Özer, şöyle devam etti:

"Bir taraftan ders kitapları ücretsiz olarak dağıtılmaya devam ederken, diğer taraftan Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı destekleyici öğretim materyallerinin ve yardımcı kaynakların dijital ortamda ücretsiz erişimini artırırken, diğer taraftan da basılarak tüm okullara, tüm sınıflara dağıtılmasıyla ilgili karar aldık. Bir yönerge değişikliğine gidiyoruz. Kasım ayından itibaren de bunu uygulamaya geçiriyoruz. Aslında bunu, bu ay içerisinde uygulamaya geçirdik, ama tüm illerde ilk defa kasım ayından itibaren uygulamaya geçireceğiz. Biliyorsunuz bir hafta önce Ağrı'ya gitmiştim. Ağrı'da 140 bin öğrencimiz var. 140 bin öğrencinin tamamına bu hazırlamış olduğumuz kaynakları, o gün itibarıyla eriştirdik."

"TÜM ÖĞRENCİLERİMİZİ BU SÜREÇTE DESTEKLEME MECBURİYETİMİZ VAR"

Herhangi bir okul yöneticisi ve öğretmenin yardımcı kaynak alımına zorlamaya hakkı olmadığını yineleyen Özer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milli Eğitim Bakanlığı olarak tüm öğrencilerimizi bu süreç içerisinde destekleme mecburiyetimiz var. Dolayısıyla bir taraftan Kovid-19 sürecindeki öğrenme kayıplarını telafi etmek için de fırsat olarak değerlendirdik. Bu iki boyutlu devam edecek. Bir taraftan Kovid-19 sürecindeki öğrenme kayıplarını telafi etmeyle ilgili destekleyici materyal olarak hizmet edecek diğer taraftan her ayın başında bunları dijital olarak ücretsiz erişime sunarak ve basılı olarak tüm illere, okullara dağıtarak yıllardan beri kronik olan problemin rehabilitasyonuyla ilgili çok önemli bir adım atacağız."

Yardımcı kaynaklarla ilgili hazırlığı çok deneyimli uzman bir kadronun yönettiği bilgisini veren Özer, "Temel eğitimden ortaöğretime, özel eğitimden mesleki eğitime kadar yıllardan beri yardımcı kaynak, soru bankası, fasiküller, etkinlik kitaplarını hazırlayan ekip, her geçen gün kapasitesini artırarak ülkemizin gençlerinin eğitim kalitesini artırmayla ilgili inanılmaz bir kaynak havuzu oluşturuyor." ifadesini kullandı.

Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanı Özer'den öğrenci ve velilere peş peşe müjdeler!Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanı Özer'den öğrenci ve velilere peş peşe müjdeler!

KAYNAK: AA
YORUMLAR 45
 • vatandas 2 yıl önce Şikayet Et
  kizima 4 ogluma 5 tane set aldirdilar. meb in kaynagindan ders isleyen ogretmen mi var. sayin bakan anlasilan sizinde okullardan haberiniz yok. gunaydin. siz simdi okullarda velilerden kayit parasi almakta yasak dersiniz. ama odedik oduyoruz oduyorlar hey yavrum heyyyyyyy. sen hangi ulkenin bakanisin daha okullardan haberin yok
  Cevapla
 • Nuri 2 yıl önce Şikayet Et
  Soz meb olarak kitap basmayın boşuna paraları heba etmeyin.Bize seve seve olmazsa başka türlü zaten aldıyorlar.Değerli muallimlerimiz.
  Cevapla
 • isa yetkin 2 yıl önce Şikayet Et
  o kadar yerin verilmiş bir karar ki katkısı olan herkesi tebrik ediyorum hemde bir kırtasiye işletmecisi olarak. bizim işimize dokunsa da milletin kesesine çok faydalı bir uygulama olmuş.
  Cevapla
 • Fatma 2 yıl önce Şikayet Et
  Siz öyle ocret sizdiyorsunuz ama hala okullarda ek kitap aldırıyorlar nasıl haberiniz olmaz
  Cevapla
 • dadaş 2 yıl önce Şikayet Et
  OKULLAR her sene başında mecbur koşmuyorlar ama çoğunluk isteyince kabul ediyoruz her yıl onca kitap alıyoruz zaten asgari ücretle çalışıyoruz okulların güvenlik ve temilik elemanlarının maaşını verin bide bağış aidat çıktı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Malatya'da 4,8 büyüklüğünde korkutan deprem! Çevre illerde de hissedildi
İstanbul'da kara gece! Beşiktaş fena dağıldı