12 bin yıllık tapınak bulundu! Göbeklitepe ile benzer...

Mardin'in Dargeçit ilçesinin Ilısu Mahallesi'ndeki Boncuklu Tarla'da 12 bin yıllık olduğu düşünülen tapınak ortaya çıkarıldı.

12 bin yıllık tapınak bulundu! Göbeklitepe ile benzer...
12 bin yıllık tapınak bulundu! Göbeklitepe ile benzer...
GİRİŞ 21.10.2021 20:40 GÜNCELLEME 21.10.2021 20:40
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Tarih boyunca Sümer, Akad, Babil, Hitit, Asur, Urartu, Roma, Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı'nın da aralarında yer aldığı 25 medeniyete ev sahipliği yapan alanda, "Ilısu Barajı ve HES Projesi Etkileşim Alanında Kalan Kültür Varlıklarının Belgelenmesi ve Kurtarılmasına Yönelik Çalışmalar" kapsamında Mardin Müze Müdürlüğünce 2012 yılında başlatılan arkeolojik kazıların dördüncü sezonu tamamlandı.

Yaklaşık 2,5 hektar alana sahip höyükte Epipaleolitik dönemden Geç Çanak Çömlek Öncesi Neolitik dönem B evresine kadar geçen sürece ait çok sayıda buluntu gün ışığına çıkarıldı.

12 bin yıllık geçmişiyle insanlık tarihine ışık tutan alanda yürütülen kazılarda bugüne kadar, mimari kalıntı, ev, özel yapı, kamu binaları ile mezarlarda 130 bireye ait iskeletler, 100 bini aşkın boncuk ve Neolitik döneme ait 11 bin 300 yıla tarihlendiği düşünülen tapınak gün yüzüne çıkarıldı.

Boncuklu Tarla'da son olarak 12 bin yıllık olduğu tahmin edilen tapınağın gün yüzüne çıkarılması heyecan yarattı.

"Göbeklitepe ile benzer özellikler taşıyor"

Kazı başkanı ve Mardin Artuklu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ergül Kodaş, 2020 yılına kadar kurtarma kazıları olarak devam eden çalışmaların bu yıl itibarıyla "Cumhurbaşkanlığı Kazısı" statüsünde yürütüldüğünü söyledi.

Boncuklu Tarla'nın Çanak Çömleksiz Neolitik döneme tarihlenen bir yerleşim yeri olduğunu, bu dönemin bütün evrelerini kapsadığını ifade eden Kodaş, "Söz konusu sürece ait çok sayıda mimari kalıntı, evler, özel yapılar, kamu binaları, çok sayıda iskelet kalıntısı, arkeobotanik kalıntılar ve aynı zamanda isminden de bilineceği gibi çok sayıda süs eşyası bulundu. Bunlar arasında boncuklar yoğunlukta. Şu ana kadar yapılan kazılarda yaklaşık 130 bireye ait iskelet açığa çıkarıldı. Bu mezarlar içerisinde de 100 binden fazla boncuk bulundu." dedi.

Kodaş, bu yıl Boncuklu Tarla'nın güney doğusundaki alana daha yoğunluk verildiğini dile getirerek, bu bölümde iki bina ortaya çıkarıldığını aktardı.

Ortaya çıkarılan kamu binası formunda yapılardan birinin bir tapınak olduğuna işaret eden Kodaş, şunları kaydetti:

"Bu sene ortaya çıkarılan bina hem mimari özellikleri hem de içindeki buluntular nedeniyle inançla ilişkili olduğunu düşündüğümüz özellikler taşıyor. İçerisinde hem steller var. Hem kolanlar var taş örgü, hem payandalar var. Tabanı yer yer ana kayaya oyulmuş kireç taşı, yer yer terazi kullanılmış. İçerisinde ocakları ve sunakları var. Ayrıca bazı sunaklar içerisinde de boğa başlarının bilinçli olarak bırakılmış olduğunu görebiliyoruz. O yüzden bu yıl ki yapılan çalışmalarda bu ve benzeri binaların boncukla tarlada inanç kapsamıyla ilgili olabileceğini daha yoğun olarak düşünmeye başladık."

"Bulunan yapı hem Göbeklitepe ile hem de bölgede bu döneme ait yapılarla benzer özellikler taşıyor. Yapının kendine özgü bir mimari üslubu, şekli ve iç düzenlemesi var. Bu özellikleriyle benzeri başka bir yerde var diyemeyiz. 12 bin yıla tarihlenen bir tapınak olduğunu söyleyebiliriz." diyen Kodaş, bölgede çalışmaların süreceğini ifade etti.

"Bütün köy buranın etrafında şekilleniyor"

Kazı başkan yardımcısı arkeolog Dr. Yunus Çiftçi de bu sene yeni bir alanda çalışmalara başladıklarını ve farklı mimari özelliklere sahip yeni bir tapınağın ortaya çıkarıldığını belirtti.

Mardin’de 12 bin yıllık tapınak bulundu

Yapının yaklaşık 10 m  etre çapında, 2,5 metre derinliğinde, toprağın içine açılmış ve toprağın çevresinde taşlarla bir duvar olarak yükseltildiğini anlatan Çiftçi, duvarın özellikle batı taraftan payandalarla desteklendiğini aktardı.

Payandaların Çanak Çömleksiz A evresine ait yapılar içerisinde şu an için tek örnek olduğuna dikkati çeken Çiftçi, bunun Boncuklu Tarla'ya ait bir özellik olarak görüldüğünü ifade etti.

Çiftçi, payandaların karşısında simetrik olarak kolonlar yükseltildiğini belirterek, "Yapıda aynı zamanda Göbeklitepe ya da diğer merkezlerden bildiğimiz stellerin benzerleri çıkarıldı. Ancak onlardan farklı olarak bu stellerin, çatı yapısını taşımaktan çok bina içinde inançsal bir vazifede kullanıldığını tespit ettik." diye konuştu.

Yapının kendi döneminde çok özel bir kullanıma ait olduğunu düşündüklerini dile getiren Çiftçi, "Bu yüzden inançsal bir merkezle birlikte aslında yerleşimin ortak noktası. Bir nevi bütün köy buranın etrafında şekilleniyor." ifadelerini kullandı.

Çiftçi, yapıda ortaya çıkarılan yuvarlak taş pencerenin bilinen en eski pencere olduğuna işaret ederek, şu bilgileri paylaştı:

"Özellikle doğu duvarının üzerinde görünen 3 niş çok ilginç bir buluntu olarak gözümüze çarptı. Bu, Göbeklitepe, Hasankeyf ve diğer yerleşimlerde çoğu kez bulunan ancak genellikle dam yapısıyla alakalı yukardan girişli. Ancak biz bu binayla birlikte bunun tam tersi duvarın içine gömülüp bir pencere olarak kullanıldığını ortaya çıkarmış olduk. Ortaya çıkardığımız yuvarlık taşlı pencere şu an için bilinen tek eser olarak görülüyor."

 

YORUMLAR 41
 • ALPER 11 ay önce Şikayet Et
  doğu ve güneydoğu bölgesi , verimli ''mezopotamya bölgesinin'' hep çevresinde... evet bugün beğenmediğimiz oralar, asırlar öncesinin aslında medeniyet beşiği ve medeniyet merkezleriydi... daha da önemli si maalesef, işte sırf bu yüzden, özellikle ingilizler ve amerika, bu bölgede anarşi ve kaos çıkartarak bu bölgeyi değersizleştirdi ki, o bölgeye kendileri daha kolay yerleşebilsin, oradan daha kolay arsa ve arazi alabilsin... iş, ali cengiz oyunu aslında
  Cevapla
 • Gökhan Atmaca 11 ay önce Şikayet Et
  Bölgede zaten 22'den fazla benzer oluşum tespit edilip bulundu. Ortaya çıkarılmayı bekliyor.
  Cevapla
 • Türk 11 ay önce Şikayet Et
  Dünya içinde insan içinde gün sayısı üç gündür. Dün bugün yarın. Dün ölmüştür kapanmış bir dosyadır değiştirilemez. Yarın bilmecedir sadece Hz Allah ve dostları bilir. En değerli sermayemiz tüm elmaslardan ve altınlardan değerli bugünün kıymetini bilmektir.
  Cevapla
 • Abdülbaki Yeşil 11 ay önce Şikayet Et
  Müthişsin ağabey. Geçmiş geçmişte kaldı cancağazım artık yeni şeyler söylemek lazım.
  Cevapla
 • Diyarrbakırlı 11 ay önce Şikayet Et
  şimdi orda taşları üst üste veya oymuşlar vs.tarihmi yazıyorda 12 bin yıllık olduğu düşünülüyor yani şimdi sokaktaki taşlarda dünya yaratılırken yaratılmıştır elime hangi taşı alsam oda çok eski olduğu anlamına gelir.demek istediğim o yapı 12 bin yıll önce yapıldığı nasıl anlaşılıyor.
  Cevapla
 • urfalimuslum 11 ay önce Şikayet Et
  onunda bir ilmi var
  Cevapla
 • Diyarrbakırlı 11 ay önce Şikayet Et
  insanlık tarihi okadar eski olacağını sanmıyorum .
  Cevapla
 • Diyarrbakırlı 11 ay önce Şikayet Et
  burhan onların elindede hiç bir veri yok ama sanıyorlar demekki kesin bilgi yok ilgi odağı olsun diye yılı uzatıyorlar.
  Cevapla
 • Burhan 11 ay önce Şikayet Et
  Elinde hiç bir veri yok bilgi yok ama fikrin var, ne acayip yaratık şu insanoğlu.
  Cevapla
 • Selim 11 ay önce Şikayet Et
  Ben de
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Prag'da tarihi zirve! Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paşinyan ile görüştü