Milli Eğitim Bakanlığından yeni yol haritası!

Milli Eğitim Bakanlığı, 20 yıllık öğretmenlerin yeni öğretmene göre bir öğrenciye sınavda fazladan 60-70 puan kazandırdığını tespit etti. Bunun için yeni öğretmenlere deneyim kazandırılacak.

Milli Eğitim Bakanlığından yeni yol haritası!
Milli Eğitim Bakanlığından yeni yol haritası!
GİRİŞ 22.10.2021 15:28 GÜNCELLEME 22.10.2021 15:28
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), Fen, Anadolu ve Sosyal Bilimler Liselerinin başarı oranlarının yüksek, Mesleki ve Teknik, Çok Programlı Anadolu Liselerinde ise düşük olduğunu tespit etti. Bunun ardından MEB, ‘eğitimde fırsat eşitliği’ sağlamak için önümüzdeki döneme yönelik bir yol haritası hazırladı.

Liseler arası oluşan başarı farkının giderilmesi için 4 ayrı proje tasarlandı. Temel eğitimde 10 bin okul, İstanbul’da 750 yeni anaokulu, kütüphanesi ve spor tesisi olmayan okulların kalmaması için de düğmeye basıldı.

FİNLANDİYA'DAKİ FARK 2 PUAN

Bunların yanı sıra, okullarda 20 yılın üzerinde deneyimi olan öğretmen ile 5 yılın altında deneyimi olan öğretmenlerin öğrenciye etkisi anlamındaki farkının 60-70 puanlık olduğu belirtildi. Bu farkın, dünyada en iyi eğitim sistemine sahip Finlandiya’da 2 puan olduğu aktarıldı.

Bakanlık, bu puan farkını düşürmek için deneyimsiz öğretmenlere mesleki gelişim eğitimi vererek, sisteme hızla dâhil olmasını sağlayacak.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 29
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Maaslari duzeltin ogretmenleri kendini bilmez kibirli mudurlerin baskisindan kurtarin en ufak bir olayda ogretmeni aciga almayin malesef buyuklerine saygisi olmayan bir nesil yetisiyor sebebi ogretmenin itibarsizlastirilmasidir onlara gecmiste oldugu gibi deger verin bir ogretmen kolay yetismiyor
  Cevapla
 • Musa 1 ay önce Şikayet Et
  Mesleki okullara en iyi matematikçiyi ver ,maalesef gelen öğrencinin alt yapısının yetersiz oluşundan başarı sağlaması mümkün olmaz.
  Cevapla
 • Başitçe 1 ay önce Şikayet Et
  Çünkü fen ve anadolu liselerine ortaokulda ortalaması yüksek öğrenciler meslek liselerine de ortalaması düşük öğrenciler gidiyor. Böylece meslek liselerindeki başarısız çocuklara ne yaparsan yap düşük başarı elde ediliyor.
  Cevapla
 • Cahil Birisi 1 ay önce Şikayet Et
  Fen, Anadolu liselerine öğrenci nerden gidiyor? Ortaokuldan. Meslek Liseleri nerden öğrenci alıyor? Ortaokuldan. Ortaokulda ki öğrenciyi kim yetiştiriyor. Ortaokul öğretmenleri. Peki meslek lisesi öğrencisinin alt yapısı neden yetersiz. SORUM SANA VE SENİN GİBİ DÜŞÜNENLERE
  Cevapla
 • Kerem 1 ay önce Şikayet Et
  YKS yi kaldırın. Dört yıllık lisedeki YKS ye ait derslerin sınavlarını merkezi sistemle ortak sınav şeklinde yaparsan ve dört yılın sonunda ortalamasına göre üniversite yerleştirmelerini yaparsan sorun kökten çözülür. Dershanecilik tarih olur, çocuklarda sınava değil okul derslerine odaklanır. Şu anda yapmak istediğin diploma puanının etkisini en aza indirmeye yönelik bir adımdan öte değil. Oysaki yapman gereken bu puanları daha adil bir sisteme kavuşturup YKS deki etkisini artırmak. Sınavla yerleşen öğrenci ile sınavsız yerleşen öğrenciler arasında başarı farkının olması doğal.
  Cevapla
 • Kadir Bey 1 ay önce Şikayet Et
  Sorun öğretmende mi öğrenci kalitesinde mi acaba? Çalışan öğrenci olmasın da göreyim o başarılı öğretmeni.
  Cevapla
 • Ümit 1 ay önce Şikayet Et
  Mustafa önce evde ailesi tarafından işlenmesi lazım. O çocuklar öğretmenlere ait değil. Onların anne babaları var öncesinde. Maya olayı yani
  Cevapla
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  Değil mi? Bak sen ne kaliteli olmuşsun. Hammadde işlenmez ise ham kalır.
  Cevapla
 • Gerçekci 1 ay önce Şikayet Et
  Yapılması gereken öğretmenlerimizin maddi ve sosyal haklarının ciddi anlamda düzeltilmesi. Öğretmenler sınıfa girdiğinde maddi işleri düşünmemeli sıkıntısız bir şekilde kendini derse vermeli.Kendini yetiştirilmelerine imkân verilmeli.Ogretmenin maaşı iyi bir bilgisayar etmezken ne beklenir.Yine de özveriyle çalışır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan müjdelemişti... Pratisyen hekime 2 bin 500, uzman doktora 5 bin lira zam!
Son Dakika: İstanbul Balat'ta binanın bir kısmı çöktü!