Gönüllere taht kuran Deniz Feneri 25 yaşında!

Çeyrek asırdır yardımlarıyla ve iyilik hareketleriyle gönüllerde taht kuran Deniz Feneri Derneği, 25. yılını kutladı. Programda Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz, Haber7'ye konuştu.

GİRİŞ 24.10.2021 14:48 GÜNCELLEME 24.10.2021 17:27
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Deniz Feneri 25. Hizmet Yılı Özel Programı'na katıldı. Programa Bakan Soylu'nun yanı sıra İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Deniz Feneri Genel Başkanı Mehmet Cengiz ve çok sayıda davetli katıldı. Program İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Deniz Feneri 25. Yıl filmi gösterildi. 

DENİZ FENERİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI HABER 7'YE KONUŞTU

Programda Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz, Haber 7 mikrofonuna konuştu. Derneği 25 yıllık serüvenini anlatan Cengiz, " Kanal 7'nin ekranının gücüyle 1998 yılında Deniz Feneri kurumsalına kavuşan bu iyilik hareketi, 25 sene içerisinde tüm yoksulların kapılarını dolaştı. Türkiye'de o günlerdeki yoksulluğunun giderilmesi için projeler üretti. Kanal 7 ekranlarıyla başlayan bu serüven şuanda en önemli yardım kurumlarından biri haline geldi. Türkiye geçmişte olduğundan sosyal olarak daha güçlü bir devlet. Bu süreç içerisinde Türkiye çok güçlendi. Türkiye geçmiş Türkiye'den çok uzaklarda. Dünya hiç öyle değil, zulmün kanın arttığı bir dönemde yaşıyoruz. Daha çok yurtdışına fokuslanmış durumdayız. Bizler yurtdışında okullar, camiler, mescidler, Kur'an kursları inşa ediyoruz. Umut ediyorum ki iyilikler hep yaşasın. Bizim iyilik yolculuğumuz nerede ne zaman bir mağduriyet varsa biz orada olacağız. Allah bu milletin merhametini milletimizden eksik etmesin." dedi.

DÜNYAYA İMZA ATAN BİR MEDENİYETİN ÇOCUKLARIYIZ

Programda konuşan Bakan Soylu,, "Kötülüğün hızlı yıkıcılığına karşı, iyiliğin, usul usul akan iyileştirici ırmağına sığınmak lazım denir. Bizim medeniyetimiz Deniz Feneri'nin kendi ifadesiyle bütünleştiği gibi bir iyilik medeniyetidir. Bizler iyilik medeniyetinin evlatlarıyız, bizler iyilik medeniyetinin çocuklarıyız. Daha ötesi iyiliği ve iz bırakan, dünyaya imza atan bir medeniyetin çocuklarıyız. Özellikle sivil toplum eliyle yardımlaşma kültürü bizim devlet kültürümüz kadar eskidir. Sadece vakıf desek zaten başka bir şey anlatamaya herhalde gerek bırakmayız. Kuşlara ev yapan da var, çeşmelere bakanda, eğitim yürüten de fakir fukaraya ekmek, fakir fukaraya aş dağıtanda. Bütün bunları tekrar tekrar anlatıp ve tarihimizle övünmek yerine bunların üzerine yenilerini eklemek lazım diyoruz. 2023, 2053, 2071 hedeflerimiz var. Bunları sadece maddi hedefler olarak belirlenmiş hedefler olarak görmemek lazım. Buradaki hayalimiz dünyayı daha güzel bir yer haline getirmek üzere kurgulanmıştır" diye konuştu. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Deniz Feneri 25. Hizmet Yılı Özel Programı'na katıldı. Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz, Bakan Soylu'ya tablo takdim etti.

BU MİLLETTEN BİR KIL DAHİ KOPARAMAZLAR

Soylu, "Hiç kimsenin bir eksiğini bırakmamak için yazılı yazısız ama elbette ki vakıf millet olan bu büyük milletin gayretleriyle beraber büyük yaraları hep beraber kapatmaya çalıştık. Onun için cenabı Allah yolumuzu açacaktır. Zorluklarımızı kolaylaştıracaktır. Azımızı çok yapacaktır. O kadar dua alıyorsunuz ki, o kadar çok dua. Bunların hepsine şahit olan birisi olarak söylüyorum. Kim ne söylerse söylesin. Topuyla gelsinler, tüfeğiyle gelsinler. 10 büyükelçisiyle değil, dünyadaki bütün büyükelçileriyle buraya toplansınlar. Vallahi bu milletten bir kıl dahi koparamazlar" dedi. 

AFGANİSTAN'DAKİ KARDEŞLERİMİZİ BİZ YALNIZ BIRAKAMAYIZ

Bakan Soylu Afganistan'daki kardeşlerimizi biz yalnız bırakamayız diyerek "Amerika her türlü hesabı yapar. Onlar karıştırırlar, müslüman coğrafyaya ızdırap verir, zayıflatmaya çalışırlar ve oradaki insanları sahipsiz bırakmaya çalışırlar. Ama ne olursa olsun biz insanlığı yalnız bırakamayız, bırakmayacağız da. Elimizden gelen bütün insani yardımı ortaya hep beraber koymaya devam edeceğiz. Ben orada da her türlü gayretimiz olacağını da yürekten inanıyorum" diye konuştu. 

Şehir ve Ramazan programından itibaren hem Deniz Feneri Derneği'nin hem de ihtiyaç sahiplerinin her zaman yanında olan Ramazan Abi'ye (İbrahim Uğurlu) ödülü verildi.Öte yandan Soylu, derneğin 2 bin 500 kişi için başlattığı katarakt ameliyatı yardımına, 250 kişinin masrafını karşılayarak destek oldu.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da ilçe kaymakamlarıyla beraber 1250 kişiye ameliyat sözü verdi. Geceye katılan iş adamları da kalan bin kişinin ameliyatını üstlendi.

Kısa film ödül töreni ve onur ödüllerinin ardından toplu fotoğraf çekimi ile program sonlandı.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • yazar 1 ay önce Şikayet Et
  hangi gönülere taht kurmuşlar almanya beddua ediyor
  Cevapla
 • ramazan 1 ay önce Şikayet Et
  avrupada toplanan paralar nerde
  Cevapla
 • Metin 1 ay önce Şikayet Et
  Aklınyok fikrin var.
  Cevapla
 • Ali osman 1 ay önce Şikayet Et
  Almanya soruşturma açmıştı yanlış hatırlamıyorsam.
  Cevapla
 • öneri 1 ay önce Şikayet Et
  sanal terörle mücadele müzesi kurun,, gençlerin bilinçlenmesi için. Savcıları katleden dhkpcyi polisimizi askerimizi sivilimizi katlen pkkyı ve fetöyü koruyan chplilerin sözlerini twitlerini de asın sanal müzeye ki chpnin terör örgütleri ile nasıl içli dışlı olduğunu görsün gençlik.
  Cevapla
 • Rizeli 1 ay önce Şikayet Et
  Benim 20 yıl önce ilkokula giderken yazacak bir kurşun kalemim yoktu. Alamıyorduk. Şimdi torbalar dolusu kalemim var. Boşta çekyat altlarında bekliyor. Allah sizlerden razı olsun Süleyman abi.
  Cevapla
 • Ubeydullah 1 ay önce Şikayet Et
  Şaka mısın birader bende ilkokula 91de başladım herşeyimiz vardı olmayana da okul veriyordu
  Cevapla
 • VATANDAŞ 1 ay önce Şikayet Et
  SOYU GÜZEL İNSAN, BİZ SENİNLE GURUR DUYUYORUZ, SENİNLE İFTİ HAR EDİYORUz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Moralinizi asla bozmasın
Tüm dünyayı panik etti! İlk kez görüntülendi (8 Aralık 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)