Son dakika: Büyükelçilerin geri adımı sonrası CHP'li Çeviköz de anında "U" dönüşü yaptı!

Son dakika: 10 büyükelçinin skandal çağrısını "Dostça hatırlatma yaptılar. İçişlerine karışma yok" diyerek savunan CHP'li Ünal Çeviköz, büyükelçilerin geri adım atmasıyla birlikte ağız değiştirdi ve "diplomatik başarı" itirafında bulundu.

Son dakika: Büyükelçilerin geri adımı sonrası CHP'li Çeviköz de anında "U" dönüşü yaptı!
Son dakika: Büyükelçilerin geri adımı sonrası CHP'li Çeviköz de anında "U" dönüşü yaptı!
GİRİŞ 25.10.2021 18:00 GÜNCELLEME 25.10.2021 18:01
Bu Habere 230 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Aralarında ABD, Fransa ve Almanya’nın da bulunduğu Türkiye’deki 10 Batılı ülke büyükelçiliği, diplomasi tarihine geçecek bir skandala imza atmış; kendilerini sömürge valisi gibi görerek, ortak bir metin yayımlayarak Gezi olayları ve 15 Temmuz darbe girişiminden yargılanan Osman Kavala’nın ‘derhal’ serbest bırakılmasını istemişti.

ELÇİLERE SAHİP ÇIKMIŞTI

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz, bu gelişmenin ardından, "Kimse Türkiye’nin iç işlerine karışmamıştır, karışamaz. 10 Büyükelçi dostça bu yükümlülüğümüzü hatırlatmışlardır. Anlayana!" diyerek elçilere sahip çıkmıştı.

SIRAYLA GERİ ADIM ATTILAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Osman Kavala’nın bırakılması için bildiri hazırlayan 10 büyükelçinin istenmeyen adam ilan edileceğini açıklaması sonrası, gözler Kabine Toplantısı'ndan çıkacak karara çevrildiği anlarda büyükelçilikler birer birer geri adım attı.

"DİPLOMATİK KURALLARA UYACAĞIZ"

ABD ve diğer bazı ülkelerin Ankara büyükelçilikleri, diplomatların bulunduğu ülkelerin kanun ve nizamlarına riayet etmesini öngören Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesine riayet edildiğini açıkladı.

Kanada, Finlandiya, Danimarka, Hollanda, İsveç, Norveç ve Yeni Zelanda'nın Ankara büyükelçilikleri de ABD'nin Twitter'da yaptığı açıklamayı retweet etti. Açıklamada yer alan maddeler, diplomatlara bulunduğu ülkenin yasalarına ve düzenlemelerine saygı duymayı şart koşuyor.

ÇEVİKÖZ DE "U" DÖNÜŞÜ YAPTI: DİPLOMATİK BAŞARI!

Mavi Vatan, S-400 açıklamalarıyla Türkiye’nin dış politikalarını eleştiren açıklamalara imza atan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı Ünal Çeviköz'ün, bildirici büyükelçilerin geri adımı sonrası anında ağız değilikliğine giderek sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.

Son dakika: CHP'li Ünal Çeviköz de çark etti!

Sosyal medya hesabından tweet atan Çeviköz, "On Büyükelçinin 'persona non grata" ilan edilmesi gibi bir hatanın önüne geçilmesine yönelik çabaların sonuç verdiği anlaşılıyor. Diplomasinin başarısı bir kez daha görüldü." ifadelerini kullandı.

Büyükelçiler skandal bildiriyi ilk yayımladıklarında bunu savunanan Çeviköz, geri adım atmalarını "diplomatik başarı" şeklinde yorumladıktan sonra bu durumdan kendine de pay çıkararak sözlerine şöyle devam etti: 

"Bu çözüme emek veren ve sonuca yardımcı olan Dışişleri Bakanlığımızın mensubu olmakla gurur duyuyorum"

VİYANA SÖZLEŞMESİ'NİN 41. MADDESİ

1 * Kabul eden devletin kanunlarına ve nizamlarına riayet etmek, ayrıcalıklarına ve bağımsızlıklarına helal gelmeksizin, bu gibi ayrıcalıklardan ve bağışıklıklardan yararlanan her şahsın görevidir. anılan devletin iç işlerine karışmamak da bu şahısların keza görevidir.

2 * Gönderen devlet tarafından kabul eden devlet nezdinde yapılması misyonun uhdesine tevdi olunan bütün resmî işler, kabul eden devletin dışişleri bakanlığı veya mutabık kalınacak başka bakanlık ile veya aracılığıyla yürütülür.

3 * Misyonun binaları, misyonun bu sözleşmede belirtilen görevleri veya diğer genel uluslararası hukuk kuralları veya gönderen ve kabul eden devlet arasında yürürlükte olan özel anlaşmalar ile bağdaşmayacak bir tarzda kullanılmaz.

YORUMLAR 230
 • Cengiz 11 ay önce Şikayet Et
  Bunların hepsi omurgasız, adamız diyede ortalıkta dolaşıyorlar.
  Cevapla
 • Ibo 11 ay önce Şikayet Et
  Ne demişti reis bunlar yani CHP akşam başka sabah baska
  Cevapla
 • 06ankara 11 ay önce Şikayet Et
  Münafık vatan haini
  Cevapla
 • Mehmet 11 ay önce Şikayet Et
  Bu ülkelerin geri adım atmasından en çok bizim muhalefet rahatsız olmuştur. Adamlar ofsayta düştüler. Müstevlilerin siyasi emelleriyle kendi emellerini bir tutanlar erken satıldılar.
  Cevapla
 • kayıboyu türk 11 ay önce Şikayet Et
  ne oldu ünal geri adım geldi sen benim vekilim olamazsın aldıgın aylıklarda haram zıkkım olsun inşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
BM'den dünyaya faiz çağrısı: İhtiyatsız bir kumar...
Macron boğazlı kazak giydi! Önerileri alay konusu oldu