Askeri lise sınav sorularının örgüt tarafından verildiğini itiraf ettiler

İzmir'de FETÖ'den 142 kişinin gözaltına alındığı operasyondan sonra 'faydalı itirafçılık' yapan 3 şüpheli, örgütün, askeri lise sınavlarından önce soruları kendilerine verdiklerini, bu sayede derece yaptıklarını söyledi.

Askeri lise sınav sorularının örgüt tarafından verildiğini itiraf ettiler
Askeri lise sınav sorularının örgüt tarafından verildiğini itiraf ettiler
GİRİŞ 26.10.2021 10:27 GÜNCELLEME 26.10.2021 10:29
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, İzmir merkezli 41 ilde FETÖ/PDY'nin TSK yapılanmasına yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında geçen hafta 1'i albay, 1'i binbaşı, 1'i yüzbaşı, 3'ü üsteğmen, 1'i teğmen, 30'u astsubay, 11'i uzman çavuş rütbesinde, 3'ü Deniz Kuvvetleri, 1'i Sahil Güvenlik, 15'ı Kara Kuvvetleri, 13'ü Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına, 16'sı Jandarma Genel Komutanlığı'na mensup 33'ü muvazzaf, 48 asker, 110'u darbe girişimi sonrası ilişikleri kesilen askeri okul öğrencisi olmak üzere toplam 158 şüpheli hakkında gözaltı karar verildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Terör Mücadele Şube Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, 19 Ekim'de düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda 142 şüpheliyi gözaltına aldı. Emniyetteki işlemlerinin ardından 7 şüphelinin gözaltı kararı sağlık durumları, 1 diğerinin ise mükerrer soruşturma nedeniyle iptal edildi. 5 kişi de sonradan değişen delil durumu nedeniyle kolluk biriminden serbest bırakıldı. 40 kişi ise 'faydalı itirafçılık' dolayısıyla kolluk biriminden serbest bırakıldı. Emniyetteki işlemlerinin ardından 89 şüpheli, tutuklama istemiyle adliyeye sevk edildi. Sulh ceza Hakimliği’ne çıkarılan şüphelilerden 82’si tutuklandı. Diğer 7 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. İfadesi alınabilen şüphelilere göre, itirafçı oranı yüzde 39 olarak kayıtlara geçti. Tamamı yurt dışında olan 16 firari şüphelinin yakalaması için ise çalışmaların sürdüğü bildirildi.

'SORULARI EL YAZISI İLE YAZILMIŞ ŞEKİLDE VERDİLER'

Operasyon kapsamında gözaltına alınan ve 'faydalı itirafçı' olan bazı şüphelilerin ifadeleri ortaya çıktı. Askeri lise sınavından bir gün önce sınavda çıkacak olan bazı soruların kendilerine 'el yazısı' ile yazılmış şekilde verildiğini söyleyen B.Ö., örgütle bağını kesmek istedikten sonra okuldaki başarı puanının düşürüldüğünü ve attığı tweet yüzünden idari işlem uygulanıp en yüksek ceza verildiğini söyledi. B.Ö., "Bir gün önce verilen kağıtta yazılan soruları 6- 7 kere tekrar ettikten sonra sınava girip örgüt evinde kalan diğer arkadaşlarla birlikte başarılı olduk. Mülakatlar için özel hazırlandık. Örgüt üyeleri, örnek mülakat provaları yaptılar. Okula başladıktan sonra örgüt ile bağını kesmek istediğimde, 'Şefkat tokadı' olarak dile getirdikleri söylemi uygulamaya başladılar. Okuldaki başarı puanım düşürüldü. Örgütle bağımı koparmak istediğimi belirttikten hemen sonra 6 ay önce attığı tweet yüzünden hakkımda idari işlem uygulandı ve en yüksek sınırdan ceza verildi" diye konuştu.

'MÜDÜR YARDIMCISI ÖRGÜT EVİNE GÖTÜRDÜ'

İtirafçılardan askeri okuldan ilişiği kesilen öğrencilerden E.C.K., 7’nci sınıfa giderken Buca Gediz Anafen Dershanesi'nin müdür yardımcısı tarafından örgüt evine götürüldüklerini söyledi. E.C.K'nin, "Gediz Anafen Dershanesi'nde 7’nci sınıfın ortalarında dershanenin müdür yardımcısı, asker olmak istediğimi öğrendikten 2 ay sonra benim ile birlikte 5 arkadaşımız örgüt evine götürdü. Örgüt evinde askeri lise sınavı öncesinde deneme soruları çözdük. Sınavda da bu soruların benzerleri çıktı. Ben de arkadaşlarım da sınavı dereceyle kazandı" dediği belirtildi.

'DENEMELERİN BİREBİR AYNISI SORULAR ÇIKTI'

Askeri lise sınavında çıkan soruların birebir aynılarının kendilerine 1 ay önce deneme olarak verildiğini belirten H.B.B. ise ifadesinde şunları söyledi:

"Sınavdan 1 ay önce örgüt evinde diğer 2 arkadaşımla birlikte kalırken test kitapçığı ve yaprak test şeklinde bulunan deneme sınavları çözdürüyorlardı. 1 ay bu şekilde devam etti. Sınava girdiğimde 15-20 sorunun, bize çözdürülen denemelerin birebir aynısı olduğunu fark ettim. Sınavdan sonra bunu neden yaptıklarını sorduğumda, kazanmam için soruların bir kısmını bu şekilde verildiğini söylediler."

ETİKETLER
askeri sınav
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Aydın 1 ay önce Şikayet Et
    39 yaşındayım. Sizin yüzünüzden çocukluğumun hayali olan o Şerefli üniformayı giyemedim. Hakkımı helal etmiyorum. Bu dünyada cezanızı çekiyorsunuz. Öbür dünyada da çekeceksiniz. Geçen yıllar, hayaller geri gelmiyor. Şu anda bunları yazarken bile gözlerim doluyor. Ne yaptığınızı anlayamazsınız. Şuan 2 evim biri mersedes 2 aracım var, rahat bir işim, iyi gelirim var ama o üniforma için bunlardan vaz geçip dağda çamurun içinde Bayrağım için Toprağımı beklemeği çok isterdim ama sizin yüzünüzden olmadı. Yüce Yaradan hayallerimi çalan sizlerden bunun hesabını sorsun. Hakkımı helal ETMİYORUM...
    Cevapla
  • FMEAFMB 1 ay önce Şikayet Et
    2006-2007 üniversite sınavında fetö terör örgütü sayesinde kazanan kişileri tanıyorum sınav salonuna girmeden önce ayakkabılarının içine telefon koyarak ve silginin içine bluetooth kulaklık bırakarak sınava girdiler. Fetö terör örgütü bunlara cevapları okuyordu. Bu konunun araştırılmasını isterim. Bu alçaklar yüzünden hakkıyla sınava hazırlanan yüz binlerce gencimiz üniversiteye yerleşemedi…
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan: Düşük faizle üretimi ve ihracatı destekleyeceğiz
Araç sahipleri dikkat! İndirim geliyor