Elektrikli scooter kullananlar dikkat! Trafik kazaları artınca...

Türkiye'de son yıllarda kullanımı artan ve farklı bölgelerde çoğu kişi tarafından ulaşımda tercih edilen elektrikli scooterlar yeniden gündeme geldi. Özellikle artan kazalar ve kullanıcıların trafik polisi tarafından cezalandırılması bu konuyu tırmandıran son nokta oldu. Birçok kişi ise önümüzdeki günlerde neler olabileceğini tartışıyor. İşte elektrikli scooterda trafik kazaları artınca beklenen önlemler!

Elektrikli scooter kullananlar dikkat! Trafik kazaları artınca...
Elektrikli scooter kullananlar dikkat! Trafik kazaları artınca...
GİRİŞ 27.10.2021 11:11 GÜNCELLEME 27.10.2021 11:11
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Elektrikli scooterlar artık hayatımızın her yerinde. Koronavirüs'ün etkisini gösterdiği günlerde toplu taşıma kullanmak istemeyen, kısa mesafelerde ise taksiye binmeyen birçok kişi elektrikli scooter vasıtasıyla yolculuk edebiliyor. Ancak son zamanlarda yaşanan trafik kazaları ve elektrikli scooter kullananlara kesilen cezalar bu ulaşım aracının tartışılmasına yol açtı. Son olarak elektrikli scooter kullanan bir vatandaşın belediye otobüsünün altında kalarak feci şekilde can vermesi tartışmaları tırmandıran son nokta oldu. Peki elektrikli scooterlara yeni yasal düzenleme gelecek mi? işte detaylar...

Elektrikli Scooter Kullananlar Dikkat!

Geride kalan günlerde trafik polisleri elektrikli scooterların yoğun olarak kullanıldığı bölgelerde denetleme yaptı. Yaya yolunda ve kaldırımda bu aracı kullananlara ceza kesildi. Ayrıca 15 yaşından küçük olan ve birden fazla kişiyle elektrikli scootera binen kişilerde trafik polisleri tarafından cezalandırıldı.

 • Kaldırımda elektrikli scooter kullanan 4 kişiye 144 lira ile 314 lira arasında değişen miktarlarda para cezası uygulandı.Ceza Yiyen Birçok Kişi Şaşkınlığını Gizleyemedi

Elektrikli scooterı yaya yolunda kullandığı için 314 TL para cezası yazılan Abdullah Durhan, “Dakikalık olarak kiralanıyor. 80 kuruş dakikası. Bir 5 dakika falan bindim. 314 TL ceza yedim. Kurallara uymadığım için pişmanım. Yaya yolunda kullandığım için ceza yedim. Nerede kullanılacağını öğrendim. Ceza yiyeceğim hiç aklıma gelmezdi. Ceza sürpriz oldu.” şeklinde konuştu.

Trafik polisleri tarafından yapılan denetlemede elektrikli scooterı yanlış yerde kullandığı için ceza alan Efe Eroğlu ise “144 TL para cezası yedim. Kanun kanundur, ben kanuna uyarım. Antalya’da bu bölgede özellikle bu yolun kullanılması gerekiyor. Tramvay yolunu kullandım. Cezayı öderim. Açılış ücreti 2 TL alınıyor. Dakika üzerinden ücretlendiriliyor. Dakikası 70-80 kuruş olarak biliyorum. 10 dakika falan oldu ben bineli.” dedi.

Elektrikli Scooterla İlk Ölümlü Kaza Beşiktaş'ta Gerçekleşmişti

Elektrikli scooterla ilk ölümlü kaza Şubat 2020 tarihinde olmuştu. Kaza, İstanbul’da Beşiktaş Büyükderece Caddesi Sanayi Mahallesi üstgeçidi girişi Sarıyer istikametinde meydana gelmişti. Kiralık elektrikli scooterla yolun karşısına geçmeye çalışan 17 yaşındaki Okan Yıldız'a otomobil çarpmıştı. 30 metre boyunca sürüklenen genç aracın altında kalarak hayatını kaybetmişti.

Son Yaşanan Kazada Elektrikli Scooterlı Kadın Otobüsün Altında Kalmıştı

Son olarak Ümraniye'de elektrikli scooterıyla seyir halinda olan İlknur Akkaya, yol kenarında duran aracın kapısının açılmasıyla yere düşmüştü. Hemen ardından gelen otobüs kadını fark etmeyince üzerinden geçmişti. Otobüsün altında kalan kadın ağır yaralı halde hastaneye kaldırıldı. Ancak müdahaleye rağmen İlknur Akkaya hayatını kaybetti. 

Elektrikli Scooterların Kullanımına Yeni Düzenleme Gelmişti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)  Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında elektrikli scooterların kullanımı, denetimi ve yetki esaslarını belirleyen yönerge teklifi oy birliği ile kabul edildi. İBB, oy birliğiyle kabul edilen yönergeyle birlikte,

 • Elektrikli scooter hizmeti veren firmaları kayıt altına alarak lisanslayabilecek. Lisanslar 2 yıl geçerli olacak.

 • 15 yaşını doldurmayanlar paylaşımlı elektrikli scooter hizmetinden yararlanamayacak.

 • Azami hız 25 kilometre olacak, yetkili firmalar belediyeye işgaliye bedeli ödeyecek ve elektrikli scooterlar yalnızca bisiklet ve taşıt yollarında kullanılabilecek.

 • Elektrikli scooterların kaldırımda kullanımı ise yasaklandı.

 • Firmalar, paylaşımlı scooter izni için, faaliyet gösterecekleri ilçeleri, scooter sayı ve durak yerlerini belirleyerek UKOME kararı alınmak üzere 15 Haziran - 15 Temmuz tarihleri arasında İBB'ye başvuruda bulunacak.

Yönergeye göre, elektrikli scooterları yalnızca belediyenin izin verdiği yerlerde park edebilecek ve firmalar işgaliye bedeli ödeyecek. Firmalar, olumsuz hava koşullarında kullanıcılara bilgilendirme yapacak, gerekirse scooteri kullanıma kapatacak.

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Mülayim 1 ay önce Şikayet Et
  Arabaları sollamaya çalışırken ters yöne girerek kazaya sebebiyet verenler kaçmak için kaldırımlara direksiyon kırınca olanlar oluyor. Kimisi de hızlanırken olmayan vites ile kendini gazlayıp vites arttırmak isterken kontrolü kaybederek yoldan çıkıp çimlerin üzerinde soluğu alıyor. Çok tehlikeli olmaya başladı bu elektrikli scooter işi. Yasaklanmalı mı acaba ?
  Cevapla
 • corumlu19 1 ay önce Şikayet Et
  herkes bilinçsiz ordaki scoter kazasında araç kullanıcısı sebebiyet vermiştir...kapısını acarken aptal insan dikiz aynasına bakar ..gençe yazık olmuş...
  Cevapla
 • cihangir 1 ay önce Şikayet Et
  ankara çankaya'da yürürken sürekli arkama bakmak zorunda kalıyorum çünkü çok hızlı şekilde kaldırımlarda kullanılıyor.
  Cevapla
 • şahin avcı 1 ay önce Şikayet Et
  kaldırımda gidene ceza yazılması tamamen saçmalık sanki bütün şehirlerimizde bisiklet yolu var, işte yoldan gidene neler olduğu üstteki video da görülüyor.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Tarihin en büyük diplomatik atağı! Doğu Akdeniz'de dengeleri değiştirdi
Tevfik Göksu, İmamoğlu'ndan hesap sordu: 100 bin konut nerede?