Hürriyet Gazetesi Ertuğrul Özkök ile yollarını ayırdı iddiası

Hürriyet Gazetesi'nde 20 yıl Genel Yayın Yönetmenliği yapan ve 35 yıldır gazete bünyesinde yer alan Ertuğrul Özkök'ün işine son verildiği iddia edildi. Demirören Grubu'ndan iddiaları yalanlayan bir açıklama gelmedi.

Hürriyet Gazetesi Ertuğrul Özkök ile yollarını ayırdı iddiası
Hürriyet Gazetesi Ertuğrul Özkök ile yollarını ayırdı iddiası
GİRİŞ 09.11.2021 21:24 GÜNCELLEME 09.11.2021 21:31
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Simavi ailesi ve Doğan Holding sahipliğini kapsayan dönemde 20 yıl aralıksız Hürriyet Genel Yayın Yönetmenliği yapan ve bu görevden alındığı Aralık 2009’dan beri köşe yazan Ertuğrul Özkök’ün gazeteden ayrıldığı konuşuluyor.

Resmen açıklanmayan ancak yalanlanmayan bilgilere göre Hürriyet gazetesi Özkök’le yollarını ayırdı. Ertuğrul Özkök, son olarak ekim ayında sanatçı Ahmet Güneştekin’in Diyarbakır’da açtığı sergi vesilesiyle düzenlenen gecede çekilen “halay” görüntüleriyle tartışma konusu olmuştu.

Hacettepe Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaparken 1986 yılında Hürriyet gazetesine geçen ve Moskova Temsilciliği’ni üstlenen, daha sonra gazetenin Ankara Temsilciliği görevine getirilen Ertuğrul Özkök, 1989 yılında gazetenin Genel Yayın Yönetmenliği’ne atandı. Erol Simavi’nin 1994 yılında Hürriyet’i Aydın Doğan’a satmasından sonra da bu pozisyonunu koruyan Özkök, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik olumsuz söylemleri nedeniyle Aralık 2009’da Genel Yayın Yönetmenliği görevinden alındı.

HALAY GÖRÜNTÜSÜ VE AYDIN DOĞAN İLİŞKİSİ RAHATSIZ ETTİ

Özkök, söz konusu yönetsel operasyondan sonra, gazetenin Doğan Medya Grubu’yla birlikte Demirören Holding’e satılmasını da kapsayan 12 yıllık dönemde Hürriyet’te köşe yazısı yazıyordu.

Ertuğrul Özkök’ün Hürriyet’ten gönderilme nedenlerine ilişkin olarak öne sürülen iddialar arasında, “Diyarbakır’daki halay görüntüleri” ile “Aydın Doğan ile düzenli devam eden ilişkisi” de yer aldı.

BİR AY ÖNCE İZİN İSTEDİ

Özkök bu kulisin sinyallerini son köşe yazısında verdi.
6 Kasım tarihli yazısında şu ifadeleri kullandı: Bu sayfada 1988 yılından beri neredeyse hiç tatil yapmadan farklı konularda yazıyorum. Geçirdiğim COVID sırasında farkına vardım ki biraz yorulmuşum. Kafamda İzmir’in 60’lı yıllarından başlayan bir kitap senaryo projesi var. Kitaba bir türlü başlayamıyordum. Yine biliyorum ki başlarsam bitireceğim. O nedenle bir ay izin istiyorum. Bir ay sonra kitabıma başlamanın moraliyle, yepyeni magazin konularıyla dönmek üzere izin istiyorum.’

KAYNAK: T24
YORUMLAR 35
 • Adnan 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok sevindim bu tip adamların yazdığı yazıların hiç bir anlamı yok
  Cevapla
 • kılıç 1 yıl önce Şikayet Et
  cehenneme kadar yolu var kaos borazancısının....
  Cevapla
 • Akın 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok da güzel etmiş.
  Cevapla
 • abdulvahap 1 yıl önce Şikayet Et
  Doğru sözcüye, dostlarının yanına...
  Cevapla
 • Abdullah53 1 yıl önce Şikayet Et
  niye! son kullanma tarihi mi geçti.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İslam Memiş, ‘gram altın’ alternatifini açıkladı: Vergisi yok, ayağınıza kadar gelecek
Namaz sonrası bir araya geldiler: Umudumuz Türkiye