Başak Cengiz'in katilinin annesi, oğlunun avukatlığından istifa edeceğini açıkladı

Ataşehir'de samuray kılıcıyla Başak Cengiz'i (28) katleden Can Göktuğ Boz'un (27) avukat olan annesi Ayşe Necla Yomralıoğlu yazılı açıklama yaptı. Yomralıoğlu, oğlunun avukatlığından istifa edeceğini belirtti.

GİRİŞ 17.11.2021 19:05 GÜNCELLEME 17.11.2021 19:05
Bu Habere 93 Yorum Yapılmış

Ataşehir'de hiç tanımadığı 28 yaşındaki Başak Cengiz'i yolda yürürken samuray kılıcıyla öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan Can Göktuğ Boz'un (27) avukat olan annesi Ayşe Necla Yomralıoğlu yazılı açıklama yaptı.

Yomralıoğlu açıklamasında "Günlerdir basında yer alan ve kamuoyunun vicdanını derinden sarsan, bu elim olayın tarafı olmak, evladımın böyle vahim bir olaya sebebiyet vermiş olması sebebiyle çok büyük bir utanç duyuyorum. Gencecik bir kız çocuğunun hayatını böylesine vahim bir olay neticesinde kaybetmiş olması beni kahrediyor. Ömrüm boyunca Başak Cengiz ve ailesinin acısını vicdanımda taşıyacağım. Hayatını kaybeden yavrumuz ve ailesi için hiç dinmeyecek bir acı içindeyim. Ne bedenen ne de psikolojik olarak ayakta duracak gücü kendimde bulamıyorum" ifadelerini kullandı.

Oğlu Boz'un bebekliğinden yetişkinliğine kadar hep yanında olduğunu belirten Yomralıoğlu, oğlunun ergenlik sonrasında ciddi bir psikolojik sorunları olduğunu ve tedavisi için elinden geleni yaptığını iddia ederek, "Uyuşturucu madde bağımlılığı nedeniyle yalnızca kendine zarar veriyordu. Bu bağımlılıktan da gördüğü tedavi neticesinde kurtuldu. Göktuğ'un babası Ali Boz ile boşanma kararı almamız akabinde sağlıklı düşünememesi nedeniyle Göktuğ benimle olan tüm irtibatını ve diyaloğunu kesti hatta beni görmek ona iyi gelmemeye başladı" dedi.

Başak Cengiz'in akıl hastanesine sevk talebi reddedildiBaşak Cengiz'in akıl hastanesine sevk talebi reddedildi

Bakan Yanık: Görüntüleri sızdıranlar hakkında suç duyurusunda bulundukBakan Yanık: Görüntüleri sızdıranlar hakkında suç duyurusunda bulunduk

Son dakika haberi: Erdoğan'dan Başak Cengiz'in ailesine ziyaretSon dakika haberi: Erdoğan'dan Başak Cengiz'in ailesine ziyaret

BABAYI SUÇLADI


Eşiyle boşanmasının ardından oğlunun babasıyla yaşamaya başladığını, Baba Ali Boz'un da yeni bir hayat kurmasının ardından oğlunun tüm ısrarlarına rağmen kendisiyle yaşamayı reddettiğini kaydeden Avukat Yomralıoğlu açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Göktuğ benimle yaşamayı da beni görmeyi de reddetti. Ben 3 yıldır evladıma hasret yaşıyorum. Ne sesini duymama ne de onu görmeme müsaade etmedi. Defalarca kez ikamet ettiği sitenin önüne gittim ve site güvenliğinden geçemediğim için sitenin önünde bekleyerek onu görmeye çalıştım. Göktuğ'un babası Ali Boz ile Göktuğ'un durumu ve hayatı ile ilgili bilgi almak amacıyla her gün görüşüyordum. Psikolojik durumu, sağlığı, beslenmesi, sporu tümüyle ne durumda olduğu hakkında her gün ama her gün irtibat halindeydik. Göktuğ'u içinde kaldığı yalnızlık durumunda çıkartabilmek adına defalarca kez onunla aynı evi paylaşmak istediğimi en azından onu görmeme izin vermesini, ona erişemediğim için babası Ali Boz aracılığıyla talep ettim"

"BU HALDE YAŞAMASINA MÜSAADE ETMEZDİM"

"Kendimi, evladıma kalan ömrüm boyunca bir kere daha sarılamasam da yüzünü bir kere daha göremesem de olur yeter ki o iyi olsun şeklinde telkin ettim" denilen açıklamada Yomralıoğlu, oğluyla en son Eylül ayında görüşebildiklerini ve söz konusu görüşmenin ardından oğlunun hem bedenen hem de ruhen kötü durumda olduğunu gözlemlediğini belirtti. Bu gözlemin ardından babasının oğluyla daha fazla vakit geçirmesini ve onunla uyumasını rica ettiğini öne sürülen açıklama şöyle devam etti: "Ancak tüm bu durum içerisinde Göktuğ'un birine zarar verme ihtimali bir kez dahi aklıma gelmedi. Zira çocukluğundan bugüne canlı cansız hiçbir varlığa zarar veren bir tavrı olmadı tam tersine olabildiğine ürkek bir çocuktu. Ben yalnızca kendini yapayalnız hissetmesinden ve kendine ruhen ve bedenen zarar vermesi durumundan korktum. Benimle yaşamasını sağlamak ve tedavi sürecini devam ettirebilmek için sürekli doktorlar, tedavi yöntemleri ve çıkış yolları aradım ve hiç pes etmedim. Göktuğ'un evinde yer alan yazıları, notları, yaşadığı evin durumunu basında yer alan haberlerden gördüm. Ben çocuğumun evine adım atıp bu durumu görebilseydim bu halde yaşamasına müsaade etmezdim, gerekirse kolluk kuvvetleriyle de olsa tedavi görmesini sağlardım"

"YAŞANANLARIN SAVUNULACAK BİR YANI YOK"

Oğlunun yaşadığı zihin karmaşasının ve psikolojik durumunun bu denli bir hal aldığını görememesi nedeniyle Can Göktuğ Boz ve Başak Cengiz'in hayatını koruyamamış olmamasının kendisini kahrettiğini belirten Yomralıoğlu, "Olayın vahimliği ve yaşadığım duygu durumunun karışıklığı nedeniyle Göktuğ'un tutuklanmasına karar verilen Sulh Ceza Hâkimliği sorgusuna ceza hukukçusu olamamama rağmen avukatı olarak katıldım. Ne oğlumu savunacak ne de eylemlerini savunacak değilim. Zira yaşananların savunulacak bir yanı yok; bunu olayın faili olan oğlum da açıkça ikrar ediyor" ifadelerini kullandı.


"BEN OĞLUM ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK GEZSİN' DİYEMEM"


Çok üzgün olduğunu kaydeden Yomralıoğlu, "Olayın faili olan oğlumun avukatı olarak dosyaya müdahil olmam ve psikolojik sorunları olduğunu ileri sürmem nedeniyle oğlumu işlediği suçtan kurtarmaya çalıştığım düşünülüyor. Ancak ben ne oğlumun işlediği suçtan kurtulması ne de itibarımın zedelenmemesi peşindeyim. Hayatının baharında gencecik bir kız benim oğlumun eylemi nedeniyle son nefesini vermişken 'Ben oğlum elini kolunu sallayarak gezsin' diyemem, isteyemem. Bunu ne bir anne ne bir kadın ne de bir avukat olarak isteyemem"  ifadelerini kullandı. Soruşturma dosyasına oğlunun cezai ehliyetinin sorgulanmasını için 17 Kasım tarihinde dilekçe sunduğunu belirten Yomralıoğlu, açıklamasını şu şekilde sonlandırdı:

"Bu dilekçe benim bu dosyaya sunacağım son dilekçe olacaktır. Ayrıca savcılık tarafından verilen yayın yasağı kararında da herhangi bir müdahalemin olmadığını, mevcut dosyada bu yönde bir talebimin olmadığını da bildirmek zorunluluğu hissediyorum. Bahse konu yasak taraflardan bağımsız olarak re'sen alınmıştır. Vahim olayın yaşandığı gece bende o hayatının baharındaki yavrumuzla birlikte yaşamayı bıraktım yalnızca ve yalnızca nefes alıyorum. Her ne kadar sorumsuz olmakla itham edilsem de bugün sorumluluk bilinciyle hareket ediyorum ve sorumlu bir anne, sorumlu bir avukat, sorumlu bir kadın sorumlu bir vatandaş olarak yarın gün sonu itibariyle oğlum Can Göktuğ Boz'un müdafiliğinden istifa ediyorum. Yapılacak inceleme ve mahkeme tarafından verilecek kararın yalnızca gerçeği yansıtmasını ve adaletli olmasını temenni ediyorum. Yargı tarafından verilecek karar karşısında boynum kıldan incedir"

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 93
 • bekir iskender 1 yıl önce Şikayet Et
  katilin annesi kariyer yapmış. avukat olmuş. oğluda kariyer yaptı katil oldu. iş hayatında daha çok kadın istihdam edilmeli diyen devlet büyüklerimize duyrulur. yeni cinayetler sırada. anneler evinizde kalın.
  Cevapla
 • Yorumcu02 1 yıl önce Şikayet Et
  Bence çok haklı, anne terbiyesi şefkati göremeyen çocuktan ne beklenir ki
  Cevapla
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  Bence sen de sokağa hiç çıkma .. Toplum refahı İçin çok mantıklı bir eylem olur
  Cevapla
 • Afy 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne biçim yorum bu böyle . Öküz altında buzağı arama . Çalışan bir annenin evladi suç işledi diye şimdi tüm çalışan kadınlar işimi biraksin. Biraz olsun mantıklı ol.
  Cevapla
 • HÜSEYİN SÜS 1 yıl önce Şikayet Et
  (Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında kısas size gerekli kılındı. Hüre hür, köleye köle, kadına kadın. Ancak her kime, kardeşi tarafından bir şey bağışlanırsa artık ona hakkaniyetle uymalı ve diyeti ona güzellikle ödemelidir. Bu, rabbinizden bir hafifletme, bir rahmettir. Bundan sonra kim haddi aşarsa ona elem verici bir azap vardır.) (Bakara Suresi - 178 . Ayet )
  Cevapla
 • Kursuna 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne diyorsun kadin sen yaaa, hemi ilgilenme evladinla para ugruna hemide gec hasta oglum de, sen ne diyorsun o zaman herkez meydani bulsun, gelen gideni oldursun morelim cok bozuk diye, iyi haaa, valla cok guzel devam....
  Cevapla
 • Turgut Ünlü 1 yıl önce Şikayet Et
  Annelik içgüdüsü ile ve de bir kadın olarak duygularını içinde yaşayıp katledilen bir canın sorumluluğunu unutup yaptığı açıklamalar anlaşılır gelebilir lakin tecrübeli bir hukukçu olarak olayın neden sonuç ilişkisi olmadan canice sadistçe reşit bir birey tarafından işlenmesi gibi sebeplerden ötürü şahsın avukatlığını yapacağını söylemesi ve yapması affedilir bir şey değil.Ziyadesinde bu açıklamaların sadece kendi itibarını düzeltmek için olduğunu inanıyorum.Zira annedi bile olsan böyle bir cinayet işleyen caniyi savunursan toplum seni soyutlar.
  Cevapla
 • ismailbey 1 yıl önce Şikayet Et
  bu dangalağın kısasa kısas idamı şart bide benim vergilerimle cezaevinde besle sağılını koru yatır içir çok gücüme gidiyor devlet devletliğni yapmalı idam geri gelmeldir. idamın gerektiği her durum uygulanabilir olmalı yoksa vakalar artacak devlet çaresiz kalacak millet vicdanı sizlayacaktır...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Parti'den Akşener'e sert tepki: Siyasi menfaat hevesi kursağınızda kaldı
Fetöcülerden kirli algı operasyonu! Emine Erdoğan'ı hedef gösterip yalan kurguladılar!