Leylek meşhur oldu, gören cep telefonuna sarılıyor

Göç esnasında sürüsünden ayrılarak Tekirdağ'da tarihi bedesten esnafına sığınan leylek, kentte ilgi odağı haline geldi. Leyleği görenler fotoğrafını çekmek için cep telefonlarına sarılıyor.

GİRİŞ 18.11.2021 18:01 GÜNCELLEME 18.11.2021 18:17
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Avrupa ve Afrika arasında göç halinde bulunan leylekler Marmara’dan geçerken sürüden ayrılan bir leylek, yaklaşık 3 ay önce Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi Eskicami-Ortacami Mahallesi’ndeki tarihi bedesten çarşısına kondu.Esnafın beslediği leyleğin ünü sosyal medyada sıkça paylaşılması ve haberlere konu olması ile bir anda sınırları aştı. Şehir hayatına alıştıktan sonra sahil sokak demeden şehri didik didik gezmeye başlayan leyleği sokakta görenler hemen cep telefonlarına sarılıyor. Geceyi bedestende geçiren leylek, gündüzleri ise Tekirdağ sahilde olta ile balık tutan balıkçıların yanından ayrılmıyor. Olta balıkçıları, tuttukları balıkları leylekle paylaşıyor.Senelerdir olta balıkçılığı yapan 60 yaşındaki Emin Edebali, “Emekliyim. Sabah geliyorum buraya, oltayı takıyorum işte burada bir şekilde eğleniyoruz. Bir tane de leyleğimiz var. O da bu sene geldi, besliyoruz. Kedilerimiz, güvercinlerimiz var, onları besliyoruz. Leyleği besliyoruz. Onlara göre küçük balıklar var, onları yediriyoruz" dedi.
Leyleğin artık meşhur olduğunu, sosyal medya ve haberlerde görenlerin gelip leyleği çektiklerini ifade eden Edebali, “Leylek artık meşhur oldu. Bizim komşu ilçelerden de gelip leyleği çeken var. Leylek önlü oldu yani. Artık bu kışı bizimle beraber geçirecek. İnşallah yazın arkadaşları gelir, yine onlara katılır ve devam eder sürüsüne. Bu sene büyük ihtimal yolunu şaşırdı ya da halsiz hissetti kendini. O yüzden leylek bize emanet. Leylek sabah en geç 08.00’de burada. Hemen yanımızda yemeğini yer. Saat 16.00 gibi ise bedestene uçar gider. Leyleğe meraklı insanlar. Fotoğraf çekiyorlar. Ama işte küçük çocukları kollamak lazım. Hayvan bu bilmiyor. Böyle boyuna yakın gördüğü zaman saldırabiliyor. Sokulmamak lazım, çocukları kollamak lazım” diye konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • izmir-doğru söyler 2 ay önce Şikayet Et
  zafer gülten rumuzlu kardeşim leyleği koruduğumuz kadar imanımızı korusak daha iyi olur.
  Cevapla
 • izmir-doğru söyler 2 ay önce Şikayet Et
  leylek işini biliyor hergün bedava balık ve simit yiyor insanlar seviyor doğada uçup zorluklarla yiyecek bulmak kartal ve şahine yem olmak var türkiye rahat gelen yabancılarda burda kalmayı tercih ediyor.avrupada maaş gelsin türkiye dolar euro 10-12 kat oh ne güzel harca harca bitmez düşünün paranız 10 kat artacak sizde gidersiniz o ülkeye
  Cevapla
 • Düşünen Biri 2 ay önce Şikayet Et
  Git çine bangladeş e hindistanda daha rahat yaşarsın giiiiit
  Cevapla
 • zafer gülten 2 ay önce Şikayet Et
  aman leyleğe iyi bakın,soğuktanda koruyun...çünkü leylek Allah dostu kutsal hayvandır. hacı leylektir,size Allah emanetidir.gözünüz gibi koruyun,
  Cevapla
 • orhan0708 2 ay önce Şikayet Et
  bu söylediklerinizin delili nedir? işkembe-i kübra mı? tamam hayvanları sevelim koruyalım ama onlara kutsallık yakıştırmayalım...
  Cevapla
 • ALPASLAN 2 ay önce Şikayet Et
  Yıllar önce sahilde iki tane pelikanımız vardı. Kafayı bulan iki vatandaş kesip yemişti. Leylek inşallah bu sonu yaşamaz dikkat etmek lazım.
  Cevapla
 • Metin 2 ay önce Şikayet Et
  İstakozu,yengeci,kurbağa bacağını yiyen yamyamlar onu da yer.Mastershef jürisi yarışmacılara her gün bu hayvanlardan yemek yaptırıp milleti teşvik ediyor.
  Cevapla
 • Murat o 2 ay önce Şikayet Et
  Gülsem mi aglasammi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'den Yunanistan'a güçlü uyarı: Bu rüyanın sonu kabus!
Bakan Karaismailoğlu ve Bakan Soylu uyardı: Kar yağışı perşembeye kadar sürecek!