Kritik MGK Toplantısı sonrası çok önemli ekonomi vurgusu

Son dakika haberi: Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de toplandı. 3 saat süren kritik toplantı sonrası yazılı açıklamada bulunuldu.

Kritik MGK Toplantısı sonrası çok önemli ekonomi vurgusu
Kritik MGK Toplantısı sonrası çok önemli ekonomi vurgusu
GİRİŞ 25.11.2021 19:44 GÜNCELLEME 25.11.2021 19:44
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) bildirisinde, “Türkiye'nin inşa ettiği sağlam altyapı üzerinde, hedeflerine uygun şekilde yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı ekonomi politikalarını hayata geçirme sürecinde karşılaştığı ve karşılaşabileceği sınamalar ile tehditler değerlendirilmiş, cumhuriyetimizin 100. yılına her alanda olduğu gibi iktisadi olarak da güçlü şekilde ulaşma kararlılığı teyit edilmiştir” denildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de toplanan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı 3 saatin ardından tamamlandı. Kurul toplantısı sonrasında yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:“PKK/KCK-PYD/YPG, FETO ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim ve kararlılıkla icra edilen operasyonlar hakkında Kurula bilgi sunulmuş ve ilave tedbirler görüşülmüştür.

Bu kapsamda, bölücü terör örgütüyle hudutlarımız başta olmak üzere gerekli her türlü mücadelenin tavizsiz bir şekilde sürdürüleceğinin altı çizilmiştir.

EKONOMİ VURGUSU

Türkiye'nin inşa ettiği sağlam altyapı üzerinde, hedeflerine uygun şekilde yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı ekonomi politikalarını hayata geçirme sürecinde karşılaştığı ve karşılaşabileceği sınamalar ile tehditler değerlendirilmiş, cumhuriyetimizin 100. yılına her alanda olduğu gibi iktisadi olarak da güçlü şekilde ulaşma kararlılığı teyit edilmiştir.

TERÖRE DESTEĞİ DURDURUN ÇAĞRISI

Türkiye'nin iyi niyetli çağrılarına rağmen PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütüne gayrimeşru destek verenlerden, uluslararası hukukun açıkça ihlali olan bu faaliyetlerini bir an evvel sonlandırmalarının beklendiği ifade edilmiştir.Irak’ın topraklarının terör örgütlerinden temizlenmesi doğrultusunda verdiği mücadeleye olan güçlü desteğimiz teyit edilmiş bununla birlikte terörle mücadele gerekçesiyle atılan adımların özellikle etnik ve mezhebi dengeler bakımından hassasiyet taşıyan bölgelerde toplumsal barışı bozacak neticeler ortaya çıkarmaması gerektiği kuvvetle vurgulanmıştır.
Balkanlar’daki son gelişmeler değerlendirilmiş, ülkemizle güçlü tarihi ve kültürel bağları bulunan bu coğrafyada büyük fedakarlıklarla tesis edilen huzur ve barışın sürdürülebilmesinin önemi vurgulanmış; tüm aktörlerin bu amaçla sorumlu davranmasının ve istikrarı bozacak girişimlerden imtina etmesinin zaruretine dikkat çekilmiştir

YUNANİSTAN'A UYARI

Yunanistan'ın saldırgan söylem ve eylemlerle iyi komşuluk ilişkilerinin gereklerini yerine getirmemekte ısrar etmesinin ve uluslararası antlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerini ihlal eden tutumunu sürdürmesinin, bölgemizde istikrar ve huzuru olumsuz etkileyeceği vurgulanmıştır.

Uluslararası hukuka ve iyi komşuluk ilişkilerine aykırı tutumunu destekleyerek Yunanistan'ı daha ileri adımlar atması için teşvik eden güçler, bölgenin huzurunu bozacak bu yaklaşımlarından vazgeçerek hakkaniyet ve barış yönünde konum almaya davet edilmiştir.LİBYA'DAKİ SEÇİMLER

Libya'da kalıcı barış ve refah ortamının tesis edilmesi sürecindeki kritik aşamalardan birisi olan devlet başkanlığı ve meclis seçimlerinin hukuka uygun bir şekilde ve sükunet içinde gerçekleştirilebilmesi için tek taraflı adımlardan kaçınılması gerektiği belirtilmiş; uluslararası toplum, süreci kendi menfaatleri uğrunda istismar eden aktörlere karşı durmaya çağrılmıştır.

Karadeniz ve Kafkasya'daki gelişmeler ele alınmış, kuzeydeki komşularımız arasındaki anlaşmazlıkların, uluslararası hukuk ve ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde, barışçıl yollarla bir an önce çözülmesinden yana olduğumuz, ayrıca, Ermenistan'ın kendisine uzatılan barış elini bir fırsat olarak değerlendirmesinin, ateşkese tam olarak uymasının ve iş birliği içinde olmasının önem arz ettiği belirtilmiştir.”

YORUMLAR 15
 • tatvan 2 yıl önce Şikayet Et
  bu ülkede denetim yok denetimden taviz verdikleri icin ülke bu halde
  Cevapla
 • RIZA TURAN DAŞKIN 2 yıl önce Şikayet Et
  BAYRAĞIMIZ AY-YILDIZ SANCAĞIMIZ AKPARTİ TEŞKİLATIDIR MİLLİYETÇİ HARAKET PARTİMİZE AK-PARTİMİZE YÜREKTEN BAĞLIYIZ BİZ-BİZE YETERİZ TÜRKİYEM 84 MİLYON VATAN SEVDALISIYIZ #ErdoğanlaBirlikteyiz#
  Cevapla
 • Ismail 2 yıl önce Şikayet Et
  Suriyeye operasyon sart
  Cevapla
 • Ahmet Erdoğan 2 yıl önce Şikayet Et
  Rabbim yar ve yardımcınız olsun inşallah.
  Cevapla
 • RIZA TURAN DAŞKIN 2 yıl önce Şikayet Et
  BAYRAĞIMIZ AY-YILDIZ SANCAĞIMIZ AKPARTİ TEŞKİLATIDIR MİLLİYETÇİ HARAKET PARTİMİZE AK-PARTİMİZE YÜREKTEN BAĞLIYIZ BİZ-BİZE YETERİZ TÜRKİYEM 84 MİLYON VATAN SEVDALISIYIZ #ErdoğanlaBirlikteyiz#
  Cevapla
 • Adem Bey 2 yıl önce Şikayet Et
  bir babayiğit de çıkıp stokçulara "un ay çiçeği sebze Meyve odunu dolarla mı alıyorsunuz da dolar üzeri satıyorsunuz" demiyor. denetim yok
  Cevapla
 • Fatih34 2 yıl önce Şikayet Et
  Adem bey söylediğin cok doğru öyle yapanlara ağır müeyyide uygulanmalı, ticari faaliyetleri gözetim altına alınmalıdır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
UCM eski Başsavcısı Luis Moreno-Ocampo: İsrail açıkça soykırım yapıyor
Hamas, tüm dünyaya ilan etti! İsrail'e tek şart koştular!