Yerli Kovid-19 ilacı Faz-2 aşamasına geçti

Prof. Dr. Serdar Durdağı, koronavirüse karşı üzerinde çalıştıkları ilaçla ilgili, "Klinik faz-2 çalışmamız Mayıs 2021'de 9 farklı merkezde başladı ve çalışmalarımız devam ediyor. Şu ana kadar 225 gönüllü hastamız çalışmaya dahil oldu" dedi.

GİRİŞ 26.11.2021 10:37 GÜNCELLEME 26.11.2021 12:02
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

TÜBİTAK Kovid-19 Türkiye Platformu içerisine ilaç araştırmalarında görev alarak çalışmalarını yürüten Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Durdağı, ilaç çalışmalarıyla ilgili son gelişmeleri anlattı.

İlaç yeniden konumlandırma yaklaşımları ile farklı hastalıkların tedavisinde kullanılan onaylı ilaçların Kovid-19'da belirlenen önemli hedef proteinlerde bilgisayar teknikleriyle taranmasını gerçekleştirdiklerini aktaran Prof. Dr. Serdar Durdağı, bu sonuçlara göre belirlenen ilaç adaylarını deneysel ortama taşıyarak filtreme yaptıklarını ve hangi moleküllerin Kovid-19'a karşı kullanılabilme potansiyellerinin olduğunu öngördüklerini söyledi.

Preklinik testler ile Kovid-19'a karşı etkinliği belirlenen ilacın klinik çalışmaları için gerekli etik kurul ve diğer tüm izinleri ilgili kurumlardan aldıklarını ifade eden Durdağı, "Klinik faz-2 çalışmamız Mayıs 2021'de 9 farklı merkezde başladı ve çalışmalarımız devam ediyor. Şu ana kadar 225 gönüllü hastamız çalışmaya dahil oldu." ifadelerini kullandı.

"ÇALIŞMALARIMIZ UMUT VERİCİ"

Amaçlarının en kısa sürede 9 merkezde toplamda 380 hastaya ulaşmak olduğunu kaydeden Durdağı, çalışmalarının umut verici olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Durdağı, sözlerine şöyle devam etti:

"Şu ana kadar aldığımız sonuçlara göre kullandığımız ilaç olan Montelukast'ın etkisinin gayet iyi olduğunu, umut verici sonuçlar aldığımızı söyleyebilirim. Preklinik testler ile uyumlu sonuçlar alıyoruz. Çalışmamızın tüm preklinik sonuçlarını Molecular Therapy isimli önemli bir dergide kısa süre önce yayınladık."

ÇALIŞMALARI ÖDÜLLENDİRİLDİ

Öte yandan Durdağı, çalışmalarından dolayı BAU tarafından da ödüllendirildi.

Üniversite, Güney Kampüsünde gerçekleştirilen "Bilime Saygı Ödülleri" kapsamında Bilime Katkı, Onur ve Toplumsal Fayda Ödülü olmak üzere 3 kategoride akademisyenine ödül verdi.

Koronavirüse karşı yürüttüğü ilaç çalışmalarıyla adını duyuran Prof. Dr. Serdar Durdağı'nın Toplumsal Fayda Ödülü'ne layık görüldüğü program, İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başlayarak müzik dinletisiyle devam etti.

Törende BAU Onur Ödülü, Prof. Dr. Seyfettin Gürsel'e, BAU Bilime Katkı Ödülü ise Dr. Öğr. Üyesi Soheil Salahshour'a verildi.

BAU Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel ise ödüllerin verildiği gecede yaptığı konuşmada bilime katkıda bulunmanın eşsiz bir değer olduğunu ifade ederek, "Pandemi, bilimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. İnsanoğlu ne zaman sıkışsa, sağlığından ticaretine kadar bilimle gelmiştir. Bilimsiz hiçbir zaman adım atılamamıştır. Bugün COVID-19 meselesiyle bilime müracaat edilmiştir." dedi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
yerli
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • derin devlet 1 ay önce Şikayet Et
  bunu bilim kuruluna sunun bakalım kabul edecekler mi? BAYER, PFEİZER, razı olacak mı?
  Cevapla
 • Xxx 1 ay önce Şikayet Et
  Tarihe geçti gelmeyen ilaç olarak corona bitti be
  Cevapla
 • Hüseyin 1 ay önce Şikayet Et
  Diğer taraftan bu bilgi ve teknolojiye sahip olduk.
  Cevapla
 • Cesur AdAm 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye geliştikçe İÇ ve DIŞ saldırılar artaçak, 2023 SECİMLERİ TÜRKİİÇİN DÖNÜM NOKTASI Milli araba, İha Siha, Anka Bayraktar Tb2 Karayel, Atak-Atak2 gökbey, Hür kuş, Hür Jet, MMU (Hayalet ucak Avruba bile yapamadı 25-30 ülke) Füzeler. Balistik füzeler. Gemi füzeler Ejder Kirpi Kobra Zırlı araçlar Obüs ve Tanklar Aya Füze (ay 380,000 Dünyanın Çeresi 40,000 km yani aya giden füze, dünyanın etrafını 8-9 defa dolaşır ve DÜNYANIN İSTEDİĞİ NOKTASINI VURUR) O YÜZDEN 2023 secimleri Türkiyenin ve İslamın Şahlanış veya Yıkılış secimi OLACAK, yada HÜKÜMET DEĞİŞİR. Daha önceden Uçak fabrikası ve Devrim arabalarınıda yaptık ama hepsi kapandı. ya AYA ÇIKRIZ yada BUNLARIN TEMEL ATMAMA TÖRENİ TERCİH BİZİM
  Cevapla
 • yakup ceylan 1 ay önce Şikayet Et
  haydi bakalım inşallah güzel allahım emeğinizin karşılığını verir
  Cevapla
 • Vatan 1 ay önce Şikayet Et
  Hayırlı olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD vermeyince Türkiye daha iyisini yaptı! ROKETSAN'dan dikey atım sistemi
Son dakika: 16 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı! Büyük düşüş!