Tarihin en büyük diplomatik atağı! Doğu Akdeniz'de dengeleri değiştirdi

Türkiye, Libya ile hukuka uygun şekilde yaptığı deniz yetki alanları anlaşmasıyla tarihinin en büyük diplomatik ataklarından birini gerçekleştirirken Doğu Akdeniz'deki sınırlarını da resmen ortaya koymuş oldu.

GİRİŞ 26.11.2021 23:47 GÜNCELLEME 27.11.2021 09:56
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Libya'da kalıcı barış, istikrar ve güvenliğin sağlanmasına katkı sağlamak ve karşılıklı yarar temelinde mümkün olan tüm alanlarda ilişkiler geliştirmek amacıyla Türkiye, Libya ile 27 Kasım 2019'da Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görüşmelerinin ardından "Akdeniz'de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması" ile “Güvenlik ve Askeri İşbirliği” mutabakat muhtıraları imzaladı.

Hakkaniyet ilkesi ve uluslararası hukuk kurallarına uygun şekilde imzalanan ve Ekim 2020'de Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da tescil edilen anlaşma, iki ülkenin Doğu Akdeniz'deki hak ve çıkarlarını korumayı amaçlıyor.

Türkiye'nin deniz yetki alanları sınırlandırması konusunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden (KKTC) sonra ikinci anlaşmasını Libya ile imzalaması, Doğu Akdeniz'de izlediği politikalar bakımından önemli bir kazanım ve Türk diplomasisinin büyük bir zaferi olarak görülüyor.

Öte yandan anlaşma, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY), adanın tek sahibi gibi davranarak ve hakkaniyet ilkesine aykırı bir şekilde 2003'ten bu yana deniz yetki alanını sınırlandırmaya yönelik attığı tek taraflı adımlara güçlü cevap niteliği taşıyor.

Bununla birlikte, uluslararası hukuka uygun hakça paylaşımdan yana olan Türkiye, Doğu Akdeniz'e kıyısı bulunan tüm aktörlerin katılımıyla yapılacak uluslararası bir konferansın toplanması çağrısını her fırsatta yineliyor.HİDROKARBON KAYNAKLARIN KEŞFİ

Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin dışında Suriye, Lübnan, İsrail, Mısır, Libya, Yunanistan, KKTC ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin bulunması nedeniyle deniz yetki alanlarının sınırlandırılması ciddi öneme sahip.

Türkiye, bölgede uluslararası hukuktan doğan haklarının mücadelesini uzun yıllardır sürdürürken hidrokarbon kaynaklarının 2000'li yılların başındaki keşfi ve Doğu Akdeniz'deki ülkelerin bu alanda adım atmasıyla sınırlandırma konusu gündeme gelmeye başladı.

GKRY, Kıbrıs Türklerinin eşit haklarını hiçe sayarak Kıbrıs meselesi çözülmemiş olmasına rağmen 2003'te Mısır, 2007'de Lübnan, 2010'da da İsrail ile deniz sınırı anlaşmaları yaptı.

Bu anlaşmalara kıta sahanlığı haklarını ihlal etmesi nedeni başta olmak üzere birçok nedenle şiddetle itiraz eden Türkiye ve KKTC, bölge ülkelerini bu anlaşmaları yapmamaları konusunda uyardı.

Mısır, Yunanistan, Rum yönetimi ve İsrail tarafından Kahire'de oluşturulan Doğu Akdeniz Gaz Forumu ile Türkiye, Libya ve Lübnan gibi aktörler saf dışı bırakılmaya çalışıldı.

GKRY, bölge ülkeleriyle görüşmelerinde Kıbrıs adasını bir "ana kara" gibi varsayarak "eşit uzaklık ilkesine" göre sınırlandırma anlaşmaları yaptı ancak kıta sahanlığı ve Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) sınırlandırmasında eşit uzaklık ilkesi bir kural olarak zikredilmiyor.

Uluslararası hukuktaki temel kural olan "hakça paylaşım" ilkesine göre, adalara ana karalara kıyasla daha az kıta sahanlığı/MEB alanı verilebiliyor. Bu noktada adaların büyüklüğü, cephe uzunlukları, konumu, ana karalardan ne kadar uzak oldukları gibi birçok faktör dikkate alınıyor.

TEK TARAFLI ADIMLAR

Ankara Üniversitesi Deniz Hukuku Ulusal Araştırma Merkezi (DEHUKAM) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hakan Karan, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Doğu Akdeniz'de karşılıklı kıyısı bulunan devletler arasında kıta sahanlığı ile MEB sınırlandırılmasının, hakkaniyet temelinde varılacak bir anlaşma ya da mahkeme kararı ile sağlanabileceğine dikkati çekti.

Böyle bir anlaşmaya varılabilmesinin ilgili devletlerin iş birliğine gitmesinin hukuki bir zorunluluk olduğuna işaret eden Karan, "Gerek GKRY'nin 2000’li yılların başından itibaren yürütmüş olduğu sınırlandırma ve işletme hamleleri gerekse Yunanistan'ın Sevilla haritası temelinde Yunanistan'ın 12 kilometrekare büyüklüğündeki Meis Adası'nı merkez alarak Türkiye'ye deniz yetki alanı dayatma istemi, bölgede en uzun sahil şeridine sahip Türkiye'nin denizlerden dışlanmasına yol açacak tek taraflı devlet uygulamalarıdır." dedi.

Karan, buna karşılık Türkiye'nin menfaatlerini koruyabilmek adına, "bölgede yine dışlanmaya çalışılan" Libya ile deniz yetki alanlarını sınırlandıran bir anlaşmaya vardığını belirterek bu anlaşmayla Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki kıta sahanlığı ile MEB sınırlarını resmen ortaya çıkardığını ifade etti.

DOĞU AKDENİZ'DEKİ SINIRLAR TÜRKİYE TARAFINDAN ORTAYA KONMUŞTUR

Türkiye'nin böyle bir anlaşmayı karşılıklı kıyısı bulunan ilgili ülke konumundaki Libya ile iş birliği temelinde yapmış olmasının "hukuka uygun bir yaklaşım" olduğunu vurgulayan Karan, şunları kaydetti:

"Bu anlaşma, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de sergilemiş olduğu Mavi Vatan politikasını desteklemesi ve Mavi Vatan içinde yer alan kıta sahanlığı ve ilanı halinde münhasır ekonomik bölgesini sınırlandırması icabıyla 1936 tarihli Montreux Konvansiyonu'ndan sonraki en önemli diplomasi atağıdır. Bu aşamadan sonra bu anlaşma var olsun ya da olmasın, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sınırları Türkiye tarafından ortaya konmuştur."

Karan, öte yandan bölgedeki diğer devletlerin iddia ettikleri deniz yetki alanlarının Türkiye'ninki ile çatışabilmesi ihtimalinin halen varlığına işaret ederek "Bu çatışmanın uluslararası hukuka uygun olarak Doğu Akdeniz'e kıyısı bulunan tüm aktörlerin katılımı ile hakkaniyet temelinde çözümlenmesi asıldır." dedi.

Bu yöndeki taleplerin Türkiye tarafından defalarca diğer aktörlere iletilmiş olmasına rağmen taleplerin kötü niyetle bugüne kadar teveccüh görmediğini kaydeden Karan, "Müşterek çözüme kadar da hakkaniyet temelinde oluşturulduğuna inandığımız resmi sınırlar, Türkiye'nin Mavi Vatan'ının bir parçası olup savunmaya değerdir." ifadesine yer verdi.

YAZDIR
YORUMLAR 41
 • dostt birr 1 ay önce Şikayet Et
  bugün Afrikanın en zengin madenlerini fransa almanya İngiliz ve abd ve Hollanda sömürüyor. hepsinin orada askeri üsleri var...biz akdenize Karadenize kafamızı çıkarsak sınırımızda pkk ya karşı gelsek hemen abd ve ab hops diyor. ..durun. bakayim burasi Yunanistan ve Kıbrıs lı rumlarin. diyorlar suriye ırakta ve sınırımızda pkk ile savaşınca kendileri orada petrolu su gibi cikarip taşıyorlar bize sizin ne işiniz var burda biz işitle mucadeke ediyoruz diyorlar. ..muhalefet de aynı seyi söylüyor . .ne işimiz var Libya'da suriyede ırak ta. .ya biz kimden korkuyoruzki hakkımızı arayamayacagiz
  Cevapla
 • dostt birr 1 ay önce Şikayet Et
  akdenizde kıyımız var Karadeniz de kıyımız var buraya giderken abd den izin alacakmışız yoksa abd bize düşman olurmuş dediler ve oldu..olsun ama kıyılarını koruyamayan devlet yokki.... o zaman ha yaşamış ha yaşamamışsın.herkes kıyısında petrol arar biz arayamayiz neden bize düşmanlar belli oldu neden sınırlarımıza terörist yerleşiyor belli oldu.ama muhalefet libya Suriye ırakta ne işimiz var diyor. ya siz kimden yanasınız IMF den borç para ile ülke yönetimi olnaz..muhalefet hala eski kafa
  Cevapla
 • Adam 1 ay önce Şikayet Et
  Hadi onlar vazifelerini yapıyor.. biad ettiklerinin emirlerini uyguluyor.. onlarin peşinden gidip oy verip ustune üstlük bu haklarimizi gasp etmeye calisanlarla dost olmalarina ses cikarmayan hatta hatta akparti ve mhp yi vatana ihaney ile suçlayacak kafa yapisina ne demeli.. cidfi anlamda midem bulaniyor.. bu turlere ne tahammülüm ne de anlamaya çalışma istegim kalmadi.. saflar gayet net..
  Cevapla
 • ozan. 2 ay önce Şikayet Et
  illaki bir anlaşma yapılacak ama yunan ve onu destekleyenlerin beklediği tarih bence 2023 seçimleri şimdiki hükümet kazanırsa Türkiyenin şu anki politikası şeklinde muhalefet kazanırsa tadımlık pozisyonda hak verilerek anlaşma yapılacak ,ab ,abd ve avanesinin umudu 2023 seçimi bakalım Mevla ne hayırlıysa onu versin.
  Cevapla
 • Sedat Demirkaya 2 ay önce Şikayet Et
  Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de hakkını araması, sahip çıkması milli bir politika olarak herkesin desteğini almalıdır. Hükümetler gelip geçici Türkiye ise kalıcıdır. Lozan'ın denizlerdeki uygulama alanı "münhasır ekonomik bölge" siyasetidir.
  Cevapla
 • Ottoman 2 ay önce Şikayet Et
  Yardım ve koruma bahanesiyle Yunanistana, Amerika ve Fransa sessiz sessiz giriyor. Kolay kolay da çıkmaz. Yunan kendini uyanık sanıyor ,halbuki uyuyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat oldu
Türk akademisyenden kanseri önleyecek büyük buluş! (27 Ocak 2022 Günün Önemli Gelişmeleri)