BAE'den bir müjde daha: Türk dizilerine gelen yasak kaldırıldı

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Türk dizilerine uyguladığı yasağın kaldırıldığı duyuruldu. Haber7'ye konuşan RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, "Bu ambargonun kaldırılmış olması, bizim dizi sektörünü zenginleştirecek" diye konuştu.

BAE'den bir müjde daha: Türk dizilerine gelen yasak kaldırıldı
BAE'den bir müjde daha: Türk dizilerine gelen yasak kaldırıldı
GİRİŞ 28.11.2021 02:21 GÜNCELLEME 28.11.2021 05:03
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

HABER7 / GAMZE TÜRK

2018 yılında alınan kararla Türk dizilerine ambargo uygulayan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Türk dizilerine almış olduğu yasağı kaldırdı.

Geçtiğimiz günlerde, Türkiye ile BAE arasında yapılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan'ın gerçekleştirdiği görüşme sonrasında alınan karar ile Türk dizilerine uygulanan ambargonun kaldırıldığı duyuruldu.

Konu ile ilgili Haber7'ye konuşan RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, "Birleşik Arap Emirlikleri, defacto olarak aslında uygulamayı değiştirdi. Özellikle de bu son gelişmelerle birlikte. Bundan yaklaşık 3 yıl önce açık bir şekilde Türk dizileriyle alakalı ambargo kararını açıklamışlardı. Dubai'deki televizyon içerik fuarıyla birlikte bu kararın değiştiğini gösterdiler" diye konuştu.

Dubai'de yapılan fuara, Türkiye'den de katılımların olduğunu belirten Uslu, "Kültür Bakanlığı'ndan da katılımlar oldu. Resmi bir şekilde bir açıklama olmadı, ama bu ambargonun kaldırılmış olması ciddi manada sonuca ulaşmış olacak. Şu an bizim ülkemizdeki diziler her ne kadar içerik itibariyle zaman zaman yaptırımlar alsalar da, yurtdışında inanılmaz izleniyorlar. Özellikle, Ortadoğu ve Arap coğrafyasında ortalamanın da çok daha fazla rağbetle izlenen diziler. Şimdi son zamanlarda tarih dizileriyle birlikte de, biz şu anda birçok Latin Amerika ülkesinde bile bizim dizilerimizin izlenme sıralaması ilk 10'da." ifadelerini kullandı.

BAE'nin ambargosunun kalkması, bizim dizi sektörünü zenginleştirecek diyen Uslu, "Şu anda yurtdışından TRT'den de yetkililerle birlikteyiz biz. TRT dizileri de ciddi manada artık yurtdışına satılan dizilerden biri olmaya başladı. Onlar açısından da çok olumlu olduklarını beyan ettiler. Ama dediğim gibi onlardan, bakanlıklarından bu ambargonun kalktığına dair uygulama gösterilmekle birlikte ambargoyu getirirken yapmış oldukları resmi açıklama karşılığında veya buna benzer resmi açıklama yapmadılar. BAE’de ki televizyon içerikleri ile ilgili etkinlikte aslında bunu bir bakıma göstermiş oldular. O yüzden güzel bir gelişme diyebiliriz" şeklinde konuştu.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • Beko 1 ay önce Şikayet Et
  Diplomasi ve kurnazlık yapmak lazım. Dikleşmeden dik durdukça herkez ayaklarımızı öper.
  Cevapla
 • Süleyman 1 ay önce Şikayet Et
  Diriliş ve Büyük Selçuklu Melikşah muhteşemdi
  Cevapla
 • Hamidiye Süvarisi 1 ay önce Şikayet Et
  Tarihi dizilere eyvallah.lakin İslam dışı dizilere ülkemizde yasak gerek.
  Cevapla
 • cihangir 1 ay önce Şikayet Et
  yaşasın kardeş BAE :)))
  Cevapla
 • Efe 1 ay önce Şikayet Et
  Bae ve o coğrafyanın birçok ülkesi kaypaktir. Bugün abd destek vermiyor diye bize yanaşır yarın yeniden destek görünce bizi satarlar. Çok guvenmemek lazım. Mısıra da Suud a da iran a da.
  Cevapla
 • Bünyamin Öztürk 1 ay önce Şikayet Et
  Fazla coşma.
  Cevapla
 • Adam 1 ay önce Şikayet Et
  Diriliş Ertuğrulu izlesinler de müslümanlık görsünler. Üstüne bir de Barbarosu izlesinler Adamlık görsünler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
7 ilde eğitime kar engeli! Yarın da tatil edildi
İstanbul'a İzlanda kışı geliyor! Cuma gününe dikkat