Yerli ve milli denizaltılarda sevindiren gelişme

"Reis Sınıfı Denizaltılar" taşıdıkları sistemler ve modern silah donanımlarıyla daha derin sularda seyredebiliyor ve daha sessiz hareket edebiliyor. Denizaltıların yerlilik seviyesi yüzde 80'e ulaşırken, denizaltı üretimine de hız verildi.

Yerli ve milli denizaltılarda sevindiren gelişme
Yerli ve milli denizaltılarda sevindiren gelişme
GİRİŞ 30.11.2021 07:28 GÜNCELLEME 30.11.2021 07:28
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Yeni Tip Denizaltı Projesi dolayısıyla üretilen birinci denizaltı Piri Reis'in denize indirilmesinin ardından projenin ikinci denizaltısı Hızır Reis de önümüzdeki sene suyla buluşacak.

Yerli ve milli imkanlarla yürütülen proje kapsamında üretilecek altı yeni tip denizaltı donanmanın gücüne güç katacak. Havadan bağımsız tahrik sistemine sahip denizaltılar ile Türkiye, 2030'lu yıllarda dünyanın sayılı güçlü donanmalarından biri olacak.

EN BÜYÜK DENİZALTI PROJESİ

Yeni Tip Denizaltı Projesi, bugüne kadar müşterek olarak gerçekleştirilen en büyük denizaltı projesi olarak biliniyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığının "Reis Sınıf Denizaltı" olarak adlandırdığı denizaltılar, yüzde 80 oranında yerli imkanlarla üretiliyor. "Reis Sınıfı Denizaltılar" taşıdıkları sistemler ve modern silah donanımlarıyla daha derin sularda seyredebiliyor ve daha sessiz harekat kabiliyetine sahip. Bu denizaltıların envantere alınmasıyla Deniz Kuvvetlerinin ilgi ve yetki sahasındaki caydırıcılığın daha da artacağı değerlendiriliyor. Gölcük Tersanesi Komutanlığı'nda inşa edilen ilk denizaltı olan Piri Reis, 2018 yılında denize indirilmişti. Onu sırasıyla Hızır Reis, Murat Reis, Aydın Reis, Seydi Ali Reis ve Selman Reis takip edecek.

12 DENİZALTIMIZ VAR

Akdeniz'deki en büyük denizaltı filosuna sahip olan Türk Deniz Kuvvetleri; Preveze, Ay ve Gür Sınıfı olmak üzere şu anda toplam 12 denizaltı ile Mavi Vatan'ın derinliklerinde donanmanın vurucu gücü konumunda. Donanmaya yeni kabiliyet ve yetenekler kazandıracak Yeni Tip Denizaltı Projesinin tamamlanması ile birlikte Türkiye, 18 adet denizaltıya sahip olacak.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / SELÇUK BÖKE
YORUMLAR 11
 • Ahmet Ceylan 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah bu vatan için ter dökenlerden razı olsun. İşini rast getirsin. Durmak yok yola devam
  Cevapla
 • ÖMER 2 yıl önce Şikayet Et
  Dışarıdakilerin iceridekilerin asıl meselesi budur.Türkiye kendi kendine yeterse tehlike diyorlar.korktukları başlarına gelecek
  Cevapla
 • Kamil 2 yıl önce Şikayet Et
  Önce kompakt nükleer güç ünitesi yapılmalı , sonra denizaltılara monte edilmeli , nükleer olunca süper olacak
  Cevapla
 • Haşmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Nükleer olsa süper olur ABD Rusya'nın hep nükeer
  Cevapla
 • YERLİ ve MİLLİ 2 yıl önce Şikayet Et
  Yerlilik oranı %80. %100 yerlilik oranı olması için çalışalım. Savaşlarda sıkıntı olmaz. İhracatta sıkıntı olmaz
  Cevapla
 • İsmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Rabbim yolumuzu açık etsin duşmana göz açtırmamak gerek kimmiş yunan fransa da kim bizim sularımız buralar Barbaros Hayrettin Paşa buraları bie miras bıraktı vuracaksın ses gelsin kefereden.
  Cevapla
 • Serdivan 2 yıl önce Şikayet Et
  Yüzde yüz imkansız. Hiç bir ülke yüzde yüz yapamıyor. 80 muhteşem bi rakam
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beşiktaş, Galatasaray ve TFF'ye ateş püskürdü! Acil seçim çağrısı
Türkiye'den giren lezzet şaşırttı! Dünyanın en iyi tatlısı arasında o gösterildi...