Son dakika: Erdoğan "artık tarihe karışacak" deyip duyurdu! Çok net 'ambargo' mesajı...

Son dakika haberi: Başkan Erdoğan, MKE Deniz Topu Kara Atışları Programı'na video mesaj gönderdi. Erdoğan mesajında "Yurt dışından tedarikte karşılaşılan yüksek maliyet ve gizli ambargolar artık tarihe karışacaktır" dedi.

Son dakika: Erdoğan "artık tarihe karışacak" deyip duyurdu! Çok net 'ambargo' mesajı...
Son dakika: Erdoğan "artık tarihe karışacak" deyip duyurdu! Çok net 'ambargo' mesajı...
GİRİŞ 03.12.2021 08:55 GÜNCELLEME 03.12.2021 11:25
Bu Habere 95 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Makine ve Kimya Endüstrisi bünyesinde kamu-özel sektör iş birliğinde üretilen 'milli deniz topu'nun test atışı törenine gönderdiği mesajında, "Donanmamız 5 farklı atış modu ile dakikada 80 atış yapabilen bu silah sayesinde daha da güçlenmiştir. Ayrıca yurt dışından tedarikte karşılaşılan yüksek maliyet ve gizli ambargolar da artık tarihe karışacaktır" dedi. 

Son dakika: Erdoğan "Artık tarihe karışacak" deyip duyurdu! Çok net 'ambargo' mesajı...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Makine ve Kimya Endüstrisi'nin 'milli deniz topu' kara atış testi törenine video mesaj gönderdi. Erdoğan, Türk savunma sanayisi açısından tarihi önemde bir gün olduğuna vurgu yaparak, "Milli deniz topu kara atış testlerinin başarılı geçmesini temenni ediyorum. Deniz topu, donanmaların vazgeçilmez unsuru olarak ön plana çıkan silah sistemleridir. Savaş gemilerinin vurucu gücü olan bu silah sistemleri, muharebe alanında çok kritik roller üstlenir. Türkiye olarak savunma sanayimizi yerlileştirme çabalarımıza yaklaşık 1 yıl önce deniz topunu da ekledik. Diğer alanlarda olduğu gibi deniz topunda da Türkiye'nin dışa bağımlılığını ortadan kaldırmayı hedefliyoruz" dedi.

'KAMU-ÖZEL SEKTÖR İŞ BİRLİĞİNE ÖRNEK'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle son dönemde yurt dışından gelen ürünlerde, gerek maliyetlerde gerekse temin sürelerinde ciddi sıkıntılar yaşanmaya başlandığına işaret ederek, "Ayrıca görünür, görünmez birçok ambargoya ve engelleme girişimine de maruz kalıyorduk. Bu proje kamu-özel sektör iş birliğinin en güzel örneklerinden biridir. Yeniden yapılandırdığımız Makine Kimya Endüstrisi ve Tersaneler Genel Müdürlüğü ile İğrek Makine, Anzatsan Mühendislik, Ermaksan Teknoloji firmalarımızın ortak gayretleri ile Türkiye bir defa daha başarılamayanı başardı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın da aktif destek verdiği süreç sonunda hamdolsun 12 ay gibi rekor bir sürede milli deniz topumuzu ürettik. İnşallah birazdan kara atış testi yapılacak olan deniz topu, donanmamızın en önemli silah sistemlerinden birini oluşturuyor" diye konuştu.

'DONANMAMIZ DAHA DA GÜÇLENMİŞTİR'

Türkiye'nin, geliştirdiği 'milli deniz topu' ile artık bu silah sistemini üreten sayılı ülkeler arasına girdiğini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti: 

"Milli deniz topu 16 kilometre etkili menzile sahiptir. Donanmamız 5 farklı atış modu ile dakikada 80 atış yapabilen bu silah sayesinde daha da güçlenmiştir. Milli deniz topu halihazırda kullanılan sistemlerden farklı olarak yerli ve milli imkanlarla geliştirilen dijital atış kontrol sistemi ile donatılmıştır. Bu silah sisteminin envantere girmesi ile birlikte Türk Deniz Kuvvetleri çok daha güçlü ve etkin bir hareket kabiliyetine kavuşacaktır. Ayrıca yurt dışından tedarikte karşılaşılan yüksek maliyet ve gizli ambargolar da artık tarihe karışacaktır. Bu önemli projenin hayata geçirilmesine destek veren tüm kurumlarımızı, firmalarımızı, mühendisinden, tasarımcısına herkesi tebrik ediyorum. Milli deniz topumuzun ülkemize milletimize ve Türk Silahlı Kuvvetleri'mize hayırlı olmasını diliyorum."

YORUMLAR 95
 • Asımın nesli 1 ay önce Şikayet Et
  Feraset ehli daim sana dua ediyor.Rabbim yar ve yardımcınız olsun
  Cevapla
 • Murat 29 1 ay önce Şikayet Et
  Memleket için yapılan her türlü hizmetin üretimin çalışmanın arkasındayız
  Cevapla
 • Feridun 1 ay önce Şikayet Et
  Kendilerini yönetemeyen muhalefet,devleti ülkeyi yönetemezler.
  Cevapla
 • Cafer 11 1 ay önce Şikayet Et
  Onların derdi yönetmek değil, yağmalamak.
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Ülkemize hainlerin.son.saldiri ekonomi terororudur vatan sever halkımız buna direnip ülkemiz kazanacak direnmesek patates soğan için ülkemizi bölecekler bu son saldırıdır ama içerdeki hainleri iyi tanıyalım allahım ülkemi ordumu koru güç ver
  Cevapla
 • Davut Doğrucu 1 ay önce Şikayet Et
  Bu top 2 ncı dünya savaşından kalma teknoloji, artık gemilerde top kalmadı, akıllı uzun menzilli füzelerle donatıldı.
  Cevapla
 • Haydo 1 ay önce Şikayet Et
  Ağızlarıyla kuş tutsalar senin zihniyetindeki insanlara kimse yaranamaz ....Merak etme bu devlet füze sistemleri de imal ediyor
  Cevapla
 • Efe 1 ay önce Şikayet Et
  Davut doğrucu sen de gelir akıllı uzun menzilli füze yaparsın artık.
  Cevapla
 • Ahmet söyler 1 ay önce Şikayet Et
  Bu ülkenin çıkarları ve menfaatleri için yapılanları takdir etmek varken her yapılana bir kulup bulmak ancak bu milletin ilerlemesinde rahatsızlık duyanların işidir diyor ve daha nice başarıların geleceğine inanıyoruz...
  Cevapla
 • Aydin durmus 1 ay önce Şikayet Et
  Hele bir dunyadaki ulkelerin savas gemilerine bak ondan sonra konus gerek olmasaydi 7 ila 10 ton arasinda degisen agirligin yerine onu koyarlardi.
  Cevapla
 • töbeler olsun 1 ay önce Şikayet Et
  adama bak ya:)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Ukrayna ve Rusya'dan Türkiye'nin arabuluculuk teklifine olumlu yanıt
İstanbul'a İzlanda kışı geliyor! Cuma gününe dikkat