Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Bursa Ulu Cami'de cuma namazını kıldırdı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bir dizi etkinliğe katılmak için Bursa’ya geldi. Erbaş, Bursa Ulu Cami’de cuma namazını kıldırdı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Bursa Ulu Cami'de cuma namazını kıldırdı
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Bursa Ulu Cami'de cuma namazını kıldırdı
GİRİŞ 10.12.2021 15:42 GÜNCELLEME 10.12.2021 15:42
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Erbaş, ilk olarak Ulu Cami’de ‘Hafız Ol Hafız Kal’ projesi kapsamında hafızlığını tamamlayan din görevlileri için düzenlenen merasime katıldı. Erbaş, hafızlığını tamamlayan kişilere belgelerini verdi.

Ali Erbaş, merasimin ardından Ulu Cami’de Cuma namazını kıldırdı. Erbaş, verdiği cuma hutbesinde, “Ashab-ı Kiram'dan birisi güzel bir vadiden geçiyormuş. Vadideki suyun tadı çok hoşuna gitmişti. Manzaradan da oldukça etkilenmişti. ‘İnsanlardan uzaklaşıp şu vadiye yerleşsem’ diye düşündü. Resûlullah’a giderek niyetini açıkladı. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) ona böyle bir şey yapmamasını söyledi. İnsanlarla omuz omuza verip Allah yolunda mücadele etmenin, evinde tek başına yıllarca ibadet etmekten daha faziletli olduğunu buyurdu. İslam'ı hakkıyla yaşamak hem Allah’a karşı görevleri yerine getirmek hem de insanlarla ilişkilerde dinin hayat yüklü mesajlarını rehber edinmekten geçer. Toplumdan kopmak, yalnızlaşmak, bencil ve bireysel hayatı tercih etmek asla doğru değildir. Nitekim namaz, oruç, zekat, hac ve kurban gibi ibadetlerin temelinde, Allah’a karşı sorumluluğumuzun yanında insanlarla tanışma, kaynaşma, paylaşma ve dayanışma gibi nice hikmetler vardır" dedi.

‘SANAL ALEMİN CAZİBESİNE KAPILIP KENDİMİZİ KAYBETTİK’

Erbaş, hutbeyi şu sözlerle sürdürdü:

"Bireyselleştik ve yalnızlaştık. Bencilleştik ve kendimizden başkasını düşünemez olduk. Evlerimiz birbirine yaklaşırken gönüllerimiz birbirinden uzaklaştı. Arkadaşlık, dostluk ve komşuluk ilişkilerimiz azaldı. Allah’ın selamını vermeyi, hal hatır sormayı, gönül alıcı tatlı bir sözü, muhabbet dolu bir tebessümü birbirimizden esirger hale geldik. Kimi zaman yanı başımızdaki komşumuzun hastalığından hatta vefatından dahi haberimiz olmadı. Dijital dünya bizlere pek çok imkân sundu. Ancak sanal alemin cazibesine kapılıp kendimizi kaybettik. Dijital ortamlarda güzel ahlakı muhafaza edemedik; hakkı, hukuku gözetemedik. Bilgisayar, tablet ve akıllı telefonların esiri olduk. Gerçek hayatla bağımız koptukça kalabalıklar içinde yalnızlaştık."

‘İNSANLARLA İYİ İLİŞKİLER KURALIM’

Ailenin önemine vurgu yapan Erbaş, “Dünyanın diğer ucundaki insanlarla çevrim içi iletişim kurarken aynı evi paylaşan aile bireyleriyle ve komşularla hasbihal etmek unutuldu. Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de Peygamberimize hitaben şöyle buyurmaktadır; ‘Allah’ın rahmeti sayesinde sen onlara karşı yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi’. O halde, ümmeti olmakla şeref bulduğumuz Peygamberimizin ahlakını örnek alalım. Şefkati ve merhameti, fedakarlığı ve kanaatkarlığı, tatlı sözü ve güler yüzü şiar edinelim. Ailemizden başlayarak akrabalarımızla, komşularımızla ve bütün insanlarla iyi ilişkiler kuralım. Huzuru ve mutluluğu; bireysellik ve bencillikte değil, Rabbimizin rızasında ve kardeşlerimizin duasında arayalım. Hutbemi Allah Resulü’nün (s.a.s) mümini tarif ettiği şu hadis-i şerifiyle bitiriyorum: Mümin cana yakındır. İnsanlarla yakınlık kurmayan ve kendisiyle yakınlık kurulamayan kimsede hayır yoktur” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 6
 • zafer gülten 11 ay önce Şikayet Et
  camilerde vaaz verirken,birazda hayvan haklarından,peygamberimizin hayvan sevgisinden,hayvanlara eziyetin günahlarından bahsedilsin. çünki insanlarımız bunları unutmuş gibi,son zamanlarda hayvanlara bi eziyettir gidiyor.
  Cevapla
 • doğru ama 11 ay önce Şikayet Et
  insanlarla beraber ol.güzel.tek başına,izole bir hayat sürmeyelim güzel.ama yaşadıklarım maalesef insanlardan ne kadar uzak durursam o kadar iyi sonucuna vardım.artık maalesef insan seçiyorum.konuşacağım,arkadaşlık kuracağım insanlar çok çok az.bu kendimi beğendiğimden değil.iki para etmeyen insan kendini kaf dağında görüyor.bu insanlar nasıl beraber olayım.bana göre değil.dünyadan haberi yoktur.iki kitap okuyup karıştırmaz.sabah akşam spor ızler.ama herşeyi o biliyor.ne yapayım böyle insanı.insan kalitesi çok düşük.samimi,mert insan çok çok az.
  Cevapla
 • Hak 11 ay önce Şikayet Et
  Acaba Hafızlar ne dediğini biliyormu... Allah ne buyurdu desek cevapları var mı...Allahın Kitabı okunmak değil uyulmak için gönderildi.Öğüt olarak...
  Cevapla
 • Evlat 11 ay önce Şikayet Et
  Şu noel kutlayan ,çam ağacı süsleyen, bizlere her gün TV de görünen örnek olacak müslam kimselerede iki ćift laf etseniz çok memnun oluruz.
  Cevapla
 • Atam Abdulhamid 11 ay önce Şikayet Et
  mk3834'e Güzel adam çöldeki vaha gibi, Mekkede müşriklerin arasındaki genç müminler gibi farzet kendini. Allah onlara da hidayet versin diyelim görelim mevlam neyler neylerse güzel eyler.
  Cevapla
 • mk3834 11 ay önce Şikayet Et
  Çalıştığım ofiste (beşiktaş/ist)şimdiden insanlar yılbaşı ağacı almayı,o gece nerede eğleneceklerini falan planlamaya başladılar.Ben yılbaşı kutlamam.. deyince bana öyle bir bakışları var ki hayret yani..Sanki absürd olan benim.. Yanlış yüzyılda dünyaya gelmişim deyip lahavle çekip işime bakıyorum napiim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İşverenler asgari ücret için ilk kez rakam verdi: Bu rakamın üstünü ödeyemeyiz
"Ukrayna askerlerinden PKK/YPG'ye destek" iddiası doğru değil