Bakan Koca Tıp Fakültesi öğrencileri ile buluştu

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Ankara’da düzenlenen BİR toplantıda Türkiye’deki tıp fakültelerinin öğrenci temsilcileriyle bir araya geldi.

GİRİŞ 14.12.2021 22:55 GÜNCELLEME 14.12.2021 23:45
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Türkiye’deki tıp fakültelerinin öğrenci temsilcileriyle bir araya geldi. Ankara’da düzenlenen toplantıda; öğrencilerin mezuniyet sonrası eğitim süreçleri, geleceğe dönük hedefleri, branş tercihleri, hekimlerin özlük hakları, şiddet ve malpraktis sorunları, sağlık çalışanlarının iş yükü, tıpta uzmanlık sınavı, devlet hizmet yükümlülüğü gibi konular masaya yatırıldı. Üç saat süren buluşmada, mevcut sorun ve taleplerini aktaran tıp fakültesi öğrencileri, çözüm önerilerini paylaştı.

 
Toplantının açılışında hastanın ve hekimin kendini karşılıklı güvende hissedeceği bir hizmet ortamı sağlamayı hedeflediklerini belirten Bakan Koca, tıp eğitiminin ardından fırsat eşitliği sağlanarak adil bir seçimle ve ülkenin ihtiyacına göre dengeli bir bıranşlaşmaya ihtiyaç olduğunun altını çizdi. “Hekimliğin meslek olarak yüceltilmesini, değerler noktasında layık olduğu algının her geçen gün güçlendirilmesini amaçlıyoruz” diyen Koca; malpraktis şiddet, yoğunluk, çalışma ortamlarının iyileştirilmesi gibi birçok sorunun varlığına işaret etti. Bunların sağlık çalışanlarıyla birlikte bir bütün halinde çözülmesi için çaba sarf ettiklerini vurgulayan Sağlık Bakanı, “İleri ülkelerin gözdesi olan hekimlerimizin, sağlık çalışanlarımızın kıymetini biz de bilelim ve bilmek zorundayız” dedi.
 
Tıp fakültesi öğrencileri; kendilerine “Bu mesleği tercih etmiş olmasaydım diyen var mı?” sorusunu yönelten Bakan Koca’ya, tercihlerinden dolayı mutlu oldukları yanıtını verdiler.
 
“Sorun belli, çözümü de belli. Hep birlikte mücadele ederek bunları çözeceğiz. Tercih dâhil olmak üzere saygın bir hekimlik mesleği algısı her geçen gün güçlendirilmeli” diyen Bakan Koca, sonrasında öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 2
  • Öğretmenanne 1 yıl önce Şikayet Et
    İki doktor adayı annesi bir öğretmenim, doktorların nasıl yetiştirildiğini bildiğim için onlara reva görülenler beni çok üzüyor okuldaki çocuklarıma da vatanınızı milletinizi hep sevin diyorum hepsini öyle yetiştirmeye çalıştım, gururluyum lütfen kıymetini bilelim onlar bizim her şeyimiz bir gün herkes onlara ihtiyaç duyar lütfen….
    Cevapla
  • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
    Doktorlar eylem yapıyor, okulda tören komedi gibi. Bu arada neden bektaşi selamı veriyorsunuz? Biri yaptımı taklit edince komik duruyor, iyice özünüzü kaybettiniz, aradanızda bektaşi varsa bilemem, saygı duyarım.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İngiltere Kralı Charles'a soğuk duş! "Gazze'de ateşkes" isteyen kişiyi görmezden geldi
Tarımla teknolojinin birleştiği şehir Konya