Milli Eğitim Bakanlığı bir dersin ismini değiştirdi

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ortaokullarda iki kademede seçmeli "çevre eğitimi" dersinin, gelecek yıldan itibaren üç kademede "çevre eğitimi ve iklim değişikliği" adı altında uygulanmasına karar verildi.

GİRİŞ 18.12.2021 10:24 GÜNCELLEME 18.12.2021 11:50
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yaptığı açıklamada, Bakanlık olarak çevre bilinci ve bu konuda farkındalığın artırılması için çok yönlü çalışmalar ve projeler yürüttüklerini vurguladı.

Geleceğe dair en büyük sorun alanlarından biri olan iklim değişikliğini önlemek ve çevrenin korunması bilincini küçük yaşlardan itibaren öğrencilere aktarmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan öncülüğünde "Sıfır Atık Projesi"nin yürütüldüğünü hatırlatan Özer, ayrıca Bakanlık olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile pek çok çalışma yürüttüklerinin altını çizdi.

"ÇEVRE EĞİTİMİ VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ" ADI ALTINDA UYGULANACAK

Özer, Bakanlık olarak "çevre eğitimi ve iklim değişikliği" dersine müfredatta daha fazla yer ayırmak için önemli bir adım attıklarını belirterek, şunları kaydetti:
"Türkiye'nin Paris Anlaşması'na taraf olmasıyla iklim değişikliği ile mücadele için çalışmalar her alanda hız kazandı. Milli Eğitim Bakanlığı olarak Türkiye'nin iklim değişikliği mücadelesinde genç nesillerimizin daha bilinçlenmesi için müfredatta da önemli bir değişikliğe gittik. Talim ve Terbiye Kurulu toplantısında alınan kararla, 2015'ten bu yana 7. veya 8. sınıflarda haftada 2 saat seçmeli olarak okutulan 'çevre eğitimi' dersi, 2022-2023 eğitim-öğretim yılından itibaren okutulmak üzere 6. ve 7. sınıflarda 1 saat, 8. sınıflarda ise 1 ya da 2 saat yine seçmeli olarak 'çevre eğitimi ve iklim değişikliği' adı altında uygulanacak. Bu kapsamda, geleceğe yapılan uzun vadeli bir yatırım olarak çevre ve iklim değişikliği eğitimi, müfredatta daha geniş yer bulacak."

Öğretmenlere çevre bilinci konusunda bilgilendirmeler yapacaklarını aktaran Bakan Özer, "Sömestr tatilinde tüm öğretmenlere iklim değişikliği, çevre bilinci, sıfır atık konularında bilgiler verilecek" değerlendirmesinde bulundu.

MEB yönetmelikte değişikliğe gitmişti! 5 gün devamsızlık yapanlar takdir ve teşekkür belgesi...MEB yönetmelikte değişikliğe gitmişti! 5 gün devamsızlık yapanlar takdir ve teşekkür belgesi...

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 40
 • Osmanlı 2 yıl önce Şikayet Et
  Bilişim çağında herkes yüksek değerli teknolojik ürünler üreterek zengin olurken biz böyle bir dönemde bilişim dersleri yerine gereksiz dersleri okutuyoruz.
  Cevapla
 • Öğretmen 2 yıl önce Şikayet Et
  Dersanede öğretmenler kaçak çakıştırılıyor yazıktır. İnceleme olmadıpı için mecbur kalıp üç kuruşa yeni mezun öğretmenleri kullanıyorlar. Acilen denetim yapılmalı öğretmenleri en azımdan sigorta alınması sağlanmalıdır. Dersleri kapattık dediklerinde denetimler birkere yapıldı sonra unutuldu. Heryer dershane ama çoğu kaçak mğretmen çalıştırıyor.
  Cevapla
 • Sorumlu 2 yıl önce Şikayet Et
  Coğrafya dersinin içinde bu konular var zaten, bir de hangi branş verecek bu dersi, ortaokulda sosyal bilgiler ogretmeni herhalde. Önemli bir konu, uzerinde durulması iyi olmuş, elestirenler de bir şeyleri begenmeyince akılı, üstün olduğunu zanneden gerceklere ulaşamamış, yuzeysel insanlar. Dogruya guzele destek vermek, yanlışı eleştirmek akilliliktir.
  Cevapla
 • corumlu19 2 yıl önce Şikayet Et
  cağ atlatırsınız..tam bir eğitim değişikliği olmalı ingilizin yazdığı tarihi yenileyin...osmanlıca ve kuranı kerim derslarine ahlak derslerine zorunlu yapın...
  Cevapla
 • PÜRKUSUR 2 yıl önce Şikayet Et
  La ikrahe fiddîn. Dinde zorlama yoktur. İsteyen istediğini alır. Yeter ki, almak isteyenlere maneviyat eğitimi hakkıyla verilsin.
  Cevapla
 • Mocca 2 yıl önce Şikayet Et
  Ben senin istediğin dersleri görmek istemiyorsam ne olacak?
  Cevapla
 • Volkan 2 yıl önce Şikayet Et
  Tarih kitapları baştan düzenlenmeli ecdadımıza hain diyen tüm ibareler kaldırılmalı.İngilizlerin asit kuyusunda kör ettiği 15 bin Osmanlı askeri,Kuttul ammare savaşı,Abdülhamid Hanın vatanperverliği,Vahdettinin hain olmayıp M.Kemali gizliden kendisinin görevlendirdiği,tüm valilere ona tabi olması için imzalı fermanı M.Kemale verdiği,bu fermanla valilerin o zamanlar sıradan bir yarbayın emrine girdiği gerçekleri artık anlatılmalı.vatanı kurtarmak için Vahdettinde M.Kemalde birlikte taktik mücadelesi verdiler.Tarihte çok geri kaldık hiçbir MEB bu konuya nedense el atmıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Fidan'dan son dakika ABD ve İsrail duyurusu: Hesap verecekler!
2024 güncel sıralaması belli oldu! İşte dünyanın en güçlü hava kuvvetleri listesi