Son Dakika: MEB'den yüz yüze eğitim açıklaması! Uzaktan eğitime geçilecek mi?

Son Dakika Haberi: Omicron varyantı ile artan vaka sayıları sonrası milyonlarca öğrencinin merak ettiği "okullar eğitime nasıl devam edecek?" sorusu yanıt buldu. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yüz yüze eğitime ara verilmeyeceğini açıkladı.

GİRİŞ 30.12.2021 16:37 GÜNCELLEME 30.12.2021 16:37
Bu Habere 88 Yorum Yapılmış

SON DAKİKA HABERİ:  Son günlerde dünya genelinde artan kovid vakaları sonrası okulların durumu tekrar gündeme geldi. Milyonlarca öğrenci Omicron varyantının etkisi ile artan vaka sayıları sonrası okullarda yüz yüze eğitime ara verilecek mi? sorusuna yanıt arıyordu. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, konuya ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Bakan Özer, Omicron vakalarının artmasına ilişkin, "Şu an itibarıyla yüz yüze eğitime ara verme gündemimizde değil" dedi.

Özer, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, dünyada Omicron vakalarının artmasının Türkiye'de de okulların yüz yüze eğitime devam etmesiyle ilgili tartışmaları tekrar gündeme getirdiğini belirtti.

YÜZ YÜZE EĞİTİM DEVAM EDECEK Mİ?

Göreve geldiği günden itibaren okulların yüz yüze eğitime açılması yönünde kararlı bir duruş sergilediğini ifade eden Özer, 6 Eylül tarihi itibarıyla tüm kademe ve sınıf seviyelerinde haftada 5 gün yüz yüze eğitime başarılı bir şekilde devam ettiklerinin altını çizdi. 

Özer, Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun destekleriyle artık okulların nasıl açık ve güvenli tutulacağını bildiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Geliştirdiğimiz sistemde sınıf bazlı süreci yönettik, vaka ve yakın temasları takip ederek sadece sınıf düzeyinde yüz yüze eğitime 10 gün ara verdik. Şu ana kadar süreç oldukça başarılı devam etti. Yaklaşık 4 aydan beri kesintisiz haftada 5 gün eğitime devam edebildik. Bu süreçte okullarda kapatılan sınıf sayısı toplamda yüzde 1'in çok çok altında seyretti. Bugün sadece 1524 sınıfımızda yüz yüze eğitime ara verildi. 850 bin sınıfımızın olduğu göz önüne alındığında bu rakam oldukça düşük."

TAM DOZ AŞILANAN ÖĞRETMEN ORANI

Bu süreçte en büyük avantajlarının öğretmenlerin aşılanma oranlarının yüksekliği olduğunu ifade eden Özer, "En az bir doz aşı olan öğretmen oranımız yüzde 93, en az iki doz aşı olan öğretmen oranımız ise bugün itibarıyla yüzde 89. Aşı olmayıp hastalığı geçirerek antikor oluşturan öğretmen oranımız ise yaklaşık yüzde 5. Dolayısıyla en az iki doz aşı olan ve antikor oluşturan öğretmen oranımız yüzde 94'e ulaştı." bilgisini verdi.

Özer, üçüncü ve dördüncü doz aşılarını yaptıran öğretmen oranının da sürekli yükseldiğini bildirerek, "Bugün itibarıyla en az 3 doz aşı olan öğretmen oranımız da yüzde 36'ya yükseldi. Öğretmenlerimizin aşılanma oranları ülkemiz ortalamasının çok üzerinde olduğu gibi çoğu gelişmiş ülkelerdeki öğretmenlerin aşılanma oranlarının da üzerinde. Diğer taraftan, öğrencilerimizin de aşılanma oranları sürekli yükseliyor." değerlendirmesini yaptı.

OKULLAR KAPATILACAK MI?

Okulların ilk açılması ve son kapatılması gereken yerler olduğunu sık sık ifade ettiğini belirten Özer, "Yeni varyantlar ortaya çıktığında hemen ilk akla gelenin okulların yüz yüze eğitime ara vermesi tartışmalarını yersiz buluyorum." dedi.

Özer, bu süreçte okulların sadece bir öğrenme ortamı olmadığını yakından deneyimlediklerini aktararak, şunları söyledi:

"Tüm ülkeler, okul dışı ortamlarda önlemleri sıkılaştırarak okulları açık tutmak için her türlü önlemi almaya çalışırken biz de aynı kararlılıktayız. Ancak okul dışı ortamlardaki önlemlere daha fazla ağırlık vermeliyiz. Dolayısıyla, şu an itibarıyla yüz yüze eğitime ara verme gündemimizde değil. Elbette süreci yakından takip ediyoruz. Okullarda maske, mesafe ve hijyene daha fazla önem veriyoruz."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 88
 • Semanur 4 ay önce Şikayet Et
  Lütfen okullar kapansın online olsun hem çalışıp hem okuyanlar zorlanıyor geçim kolay değil
  Cevapla
 • Edaa 4 ay önce Şikayet Et
  Okulllar kapatılmasınn uzaktan eğitimle hiç bişey anlamıyorum tabi çalışmayanların umrumda bile değil
  Cevapla
 • Melek 4 ay önce Şikayet Et
  SAKİN OKULLARİ KAPATMAYİN KORONA SADECE okulda degil
  Cevapla
 • Eren 4 ay önce Şikayet Et
  Acaba okullar kıyasladığınız ortamlardan daha mı güvenilir mesela bir AVM mi daha temiz yoksa bir okul mu ?
  Cevapla
 • Kadir 4 ay önce Şikayet Et
  Biran önce okullar kapansa iyi olur
  Cevapla
 • Büşra 4 ay önce Şikayet Et
  Okullar kapansın daha iyi olur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
NASA tarih ve saat verdi: Dünya'ya doğru yola çıktı
İşte dolardaki yükselişin iki nedeni! Yüksel Okşak'tan kritik enflasyon ve süper bono açıklaması