Süleyman Demirel’in 1992'deki sözleri yine gündemde: Delik büyük yama küçük

Türkiye ekonomisinin uzun zamandır gündeminden düşmeyen ödemeler dengesi problemine ilişkin 1992'de Süleyman Demirel’in başbakan olduğu dönemde işadamlarına hitaben yaptığı bir konuşma sosyal medyada yeniden konuşulmaya başlandı.

GİRİŞ 30.12.2021 12:26 GÜNCELLEME 30.12.2021 16:49
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin yıllardır çözülemeyen yapısal sorununu çözmeye başladığının önemli işareti olan  Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında üst üste cari fazla verdiği haberlerinin geldiği bir dönemde Demirel'in 30 sene önce ülkenin durumunu anlattığı sözleri yeni nesiller için ders niteliğinde.

Demirel'in kendine has üslûbuyla o dönem anlattığı ibretlik manzara şu şekilde;

Bana her sene bir milyon insana iş verecek çareleri söyleyin. Bir milyon çocuğa nasıl iş bulacağım. Yani bu sabah doğan 3 bin çocuğa ben nasıl ekmek bulacağım, nasıl okul bulacağım, nasıl sağlık tesisi bulacağım.

Benim hala büyük bir ödemeler dengesi açığım var. Ödemeler dengesi açığı çözülmüş falan değildir Türkiye’de. Ben bunu bugün nasıl kapatıyorum? Dünya sermaye piyasalarıyla bütünleşmek suretiyle kapatıyorum. Yani borç almak suretiyle kapatıyorum. 

"BUNUN FAİZİNDEN BANA PARA KALMIYOR"

Ve böylece de 10 sene evvel 13 milyar dolar civarında olan borcum çıkmış 50 milyar dolara ve bunun faizi beni götürüyor. Bunun faizinden bana para kalmıyor. İstikrarım yok.”

Devletin en büyük sıkıntısı. Delik büyük yama küçük.

Öyle bir şey var ki ok yaydan çıkmış. Ben onu yakalayamam. Ancak yaydan çıkmamış oku tutabilirim.

YORUMLAR 33
 • ihtiyar 2 yıl önce Şikayet Et
  O dönemlerden bir özal'ı hatırlıyorum rahmetle, gerisinin ne oldugunu mizanda herkes görecek, bugunde aynı devleti yonetmeye talip olanlar 5 gr zekasıyla nefret tohumu ekip başa geçmeye devleti akılsızlığıyla batırmaya adaylar. osmanlının son dönemide aynı böyleydi. insanımız az biraz tarih okusa her şey apaçık oysa.
  Cevapla
 • Memur 2 yıl önce Şikayet Et
  Demirel denen zat diyordu diyorlar 80 öncesi petrol vardı .Vardıda benle nazmiyemı içtik bizim insanlarımızın hala akılları başlarına gelmemiş adam ulaşımda teknolojiden savunma sanayindan devrim yapmiş bizleri kafirlerden korumuş daha ne istiyorsunuz.
  Cevapla
 • Hbr7 2 yıl önce Şikayet Et
  Dün Dündür Bugün bugün
  Cevapla
 • Halil SİNANOĞLU 2 yıl önce Şikayet Et
  En güzel yıllarımızın katili, Demirel
  Cevapla
 • yılmaz 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu ülkenin başına gelmiş musibetlerden biride budur.Aynı chp gibiii
  Cevapla
 • Demirelci 2 yıl önce Şikayet Et
  Gördük musibetleri
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
UCM'den İsmail Heniyye ve Kassam Tugayları kararı! Hamas'tan flaş açıklama!
Türkiye'den İran'a yardım