Bakan Özer'den yüz yüze eğitim açıklaması

Bakan Özer, yarı yıl tatiline bir hafta kaldığını belirterek, "Yüz yüze eğitime devam. Bugün itibarıyla tüm sınıfları kapalı olan, Kovidden dolayı kapalı olan hiçbir okulumuz bulunmamakta" dedi.

GİRİŞ 12.01.2022 13:50 GÜNCELLEME 12.01.2022 15:20
Bu Habere 60 Yorum Yapılmış

Son Dakika: Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bahçelievler Anadolu Lisesi açılış töreninde yaptığı konuşmada, İstanbul'da eğitimle ilgili çok kıymetli adımlar atıldığını, bu konuda İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın bir eğitim neferi gibi gece gündüz çalıştığını söyledi.

Okullarda yarıyıl tatili 21 gün mü yapılacak? MEB Nisan'da yapılacak ara tatili erkene...Okullarda yarıyıl tatili 21 gün mü yapılacak? MEB Nisan'da yapılacak ara tatili erkene...

Yüz yüze eğitim

Türkiye'de son 20 yılda eğitimde bir devrim yaşandığını belirten Özer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde ülkenin dört bir köşesinde okul öncesinden yükseköğretime kadar vatandaşların nitelikli eğitime erişimle ilgili devasa bir dönemin yaşandığını anlattı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul'un 2022 yatırımlarında en merkezi il olduğunu dile getirerek, "En fazla öğrencimizin, eğitim neferimizin olduğu bir il olan İstanbul'un tüm fiziki eksikliklerini 23 Nisan 2023'e kadar inşallah tamamlayacağız." dedi.Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer

15 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI

31 Ocak'ta yapılacak 15 bin öğretmen ataması törenini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla İstanbul'da gerçekleştireceklerini aktaran Özer, şöyle devam etti:

"15 bin öğretmenin yüzde 50'sini, yani 7 bin 500'ünü İstanbul'a vereceğiz. Diğer taraftan İstanbul'daki eğitim yatırımlarını okul öncesinden liseye kadar yeniden revize ediyoruz. Yeni yatırımlarla İstanbul'umuzu desteklemeye devam edeceğiz. Sadece basit bir şey söyleyeyim, İstanbul'da şu anda 157 tane devlet anaokulu var, resmi anaokulu var. İstanbul'a 1000 tane yeni anaokulu yapıyoruz. Planlamalarını yaptık inşallah hızlı bir şekilde bu yatırımları hizmete alacağız. İstanbul'a sadece kabaca bilgi vereyim ve bırakayım, 18 Şubat'a bırakalım, minimum 5 milyarlık eğitim yatırımı yapacağız. Maksimumu İstanbul ilimizin performansına bağlı, parayı kullanma kapasitesine bağlı, arsa bulmasına bağlı. İstanbul'da inşallah tam gün eğitime Esenyurt'tan başlayarak, en sıkıntılı ilçemiz Esenyurt. Esenyurt'taki problemleri de inşallah çözüyoruz. Esenyurt'tan başlayarak tüm ilçelerimizin eğitimle ilgili çok farklı bir evreye taşındığı bir dönem olacak."Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer

KOVİD NEDENİYLE KAPALI OKUL YOK

Bakan Özer, Kovid-19 sürecine ilişkin de bilgi vererek, "Bir haftamız kaldı. Yüz yüze eğitime devam. Bugün itibarıyla tüm sınıfları kapalı olan, Kovidden dolayı kapalı olan hiçbir okulumuz bulunmamakta. Evet, Omicron varyantından dolayı yayılımlar hızlı ama Allah'a şükür bizim en büyük avantajımız öğretmenlerimizin aşılama oranlarının çok yüksek olması. Yani en az bir doz aşı olmuş öğretmen oranımız yüzde 94'lere geldi. En az iki doz aşı olmuş öğretmen oranımız yüzde 89'larda. Bir de aşı olmayıp, hastalığı geçirip bağışıklık kazanmış öğretmenlerimiz var. Onlar da yüzde 5'ler civarında. Muhtemelen o oranlar da artmıştır, 6 Eylül itibarıyla o civarlardaydı. En az üç doz aşı olmuş öğretmen oranımız da yüzde 45'lere geldi. Almanya, İngiltere ve Fransa gibi yüz yüze eğitime devam eden ülkelerin öğretmenlerinin aşılanma oranlarından bile yüksek öğretmen aşağılama oranına sahibiz." diye konuştu.

Uzaktan eğitim

Bakan Özer, bu dönemde okullarının öneminin anlaşıldığını ifade ederek, okulların sadece bir öğrenme ortamı değil, öğrencilerin kişisel, sosyal, kültürel, psikososyal gelişimlerinin gerçekleştirildiği alanlar olduğunu aktardı.

Okulların toplumdaki eşitsizliklerin dengelendiği yerler olduğuna işaret eden Özer, "Biz istiyoruz ki tüm gençlerimiz en güzel ortamlarda eğitim alsınlar. Onun için yeni dönemde ana noktamız eğitimde fırsat eşitliği. Yani okullar arası imkan farklılıklarını azaltmak birinci önceliğimiz." dedi.

Özer, okullarda açılan kütüphane ve kitap sayılarına ilişkin de bilgi verdi.

Konuşmaların ardından Bahçelievler Anadolu Lisesi'nin açılışını gerçekleştiren Bakan Özer, daha sonra İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve beraberindekilerle okulu gezdi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
MEB uzaktan eğitim
YAZDIR
YORUMLAR 60
 • selamunaleykum 3 gün önce Şikayet Et
  4 6 yaş okul öncesi bu zorunluluk neden. neden bu kadar anaokulu yapılıyor. zaten göndermek isteyen Kuran kursu kres anaokulu vs gönderiyor. ihtiyaç da yok isteyen de büyük bi kesimde yok toplumda.bu yatırım boş bi yatırım neden zorunlu olacak anaokulu.
  Cevapla
 • Öğretmen 3 gün önce Şikayet Et
  Sürü bağışıklığı hedefleniyorsa çocuklarımızın zarar görmesinden korkuyoruz. Bütün öğrencilerimiz bizim evladimizdir. Herhangi bir çocuk zarar görürse tüm memleket üzülür ve panikler. Kışın virüs bulaşıcı oluyor. En azından kış döneminde, pandeminin başlangıcında olduğu gibi, sınıfları 2 gruba ayıralım. Sınıflar kalabalık
  Cevapla
 • Yazıklar olsun 3 gün önce Şikayet Et
  Yazıklar olsun sana ve senin gibi düşünenlere. İnatla bir yere varılmaz. Kul hakkı da cabası.
  Cevapla
 • mevlüt Akıncı 3 gün önce Şikayet Et
  2 3 gün öncesine kadar ankarada bir okul Bayadır kapalıydı
  Cevapla
 • meslek eğitimi 3 gün önce Şikayet Et
  anadolu lisesi değil meslek lisesi açalım. ve lütfen sayın velilerimiz 5- 6- 7 zayıfı olan öğrencilerinizi -8-9-10-11 zayıfı söylemeye utanıyorum - ısrarla Anadolu lisesine göndermeyiniz. Bu kadar zayıfla üniversite sınavında harikalar yaratıp mühendis olacak değil. Yazık. Bir meslek eğitimi alsın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yurtiçi uçak seyahatinde PCR testi zorunluluğu yeniden getirildi
Hürjet için tarih verildi