Menderes'in kendisini yargılayanlara yazdığı mektup gün yüzüne çıktı

27 Mayıs 1960 darbesinin ardından gerçekleştirilen yargılama sürecinde dönemin Başbakanı Adnan Menderes'in bir subaydan aldığı pelur kağıda yazdığı mektup, çevrim içi müzayede için satışa çıkarıldı.

Menderes'in kendisini yargılayanlara yazdığı mektup gün yüzüne çıktı
Menderes'in kendisini yargılayanlara yazdığı mektup gün yüzüne çıktı
GİRİŞ 13.01.2022 17:30 GÜNCELLEME 13.01.2022 17:37
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Merhum Başbakan Adnan Menderes'in, 1960 askeri darbesinin ardından kendisini yargılayanlara hitaben kaleme aldığı mektup gün yüzüne çıktı.

Menderes'in idam edilmeden önce bir subaydan aldığı pelur kağıda yazdığı mektup, "antikavesanat.com" çevrim içi müzayede sitesinde satışa sunuldu.

Yassıada'da 1960-1961 yıllarında yapılan yargılamalar sonucu idam edilen Menderes'in siyasi bakış açısını da yansıtan mektup için 18 Ocak'a kadar pey verilebilecek.

Merhum Başbakan Adnan Menderes.

Müzayede, aynı günün akşamında yapılacak çevrim içi canlı mezatla kapanacak.

Menderes'in idam edilmeden önce bir subaydan aldığı pelur kağıda yazdığı mektup.

Mektubun metni ise şöyle:

"Eylül 1961,

Size dargın değilim. Sizin ve diğer zavallıların iplerinin hangi efendiler tarafından idare edildiğini biliyorum. Onlara da dargın değilim.

Kellemi onlara götürdüğünüzde deyiniz ki, 'Adnan Menderes hürriyet uğruna ortaya koyduğu başını on yedi sene içinde almadığınız için sizlere müteşekkirdir.'

İdam edilmek için ortada hiçbir sebep yok. Ölüme bu kadar metanetle gittiğimi, silahların gölgesinde yaşayan efendilerinize acaba söyleyebilecek misiniz?

Şunu da söyleyiniz ki, milletçe bir gün mutlaka kazanılacak hürriyet mücadelesinde sizi, efendilerinizi yine ben 1950'de olduğu gibi kurtarabilirdim. Dirimizden korkmamalıydınız. Ama şimdi milletle el ele vererek Adnan Menderes'in ölüsü, ölünceye kadar sizleri takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. Buna rağmen merhametim sizinledir. Millet sağ olsun. A. Menderes

(Başsavcı Altay Ömer Egesel vasiyeti bir subaydan alınmıştır.)"

KAYNAK: AA
YORUMLAR 13
 • TURGUT ÖZTAN 1 yıl önce Şikayet Et
  Zalimler için yaşasın cehennem
  Cevapla
 • dr. bahr 1 yıl önce Şikayet Et
  ekonomist Z kuşağına anlatın işte bunları. keyfi idam nedir. vesayet nedir öğrensinler. vesayetin senin herşeyine kastetmesi nedir hissetsinler. bunların çıkarı için ne insanlar ne hayatlar mahvoldu bir araştırsınlar. tayyip erdoğanın ne yaptığını öyle tartsınlar. bu işler patates, soğan ayçiçek yağıyla ne kadar alakalı ölçsünler.
  Cevapla
 • sait dbakır 1 yıl önce Şikayet Et
  allarahmet etsin mekanı cennet olsn ruhu şad olsun ona sebep olanlarda cehenem atesiye illel ebet cayr cayr yanalar seni ömür boyu unutmuyacağir sayn menderes yine allah rahmet etsin mekanin cenet olsun
  Cevapla
 • hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  mahlukatlar unutulur : o sırıtan insan müsfettelerini atmış yıl gibi bir zaman sonra tarihin çöplüklerinde arasanda bulamassın. bizle MENDERESİ rahmetle anıyoruz buezanların hürmetine kyamete kadar inşallah amel defteri kapanmaz. Ruhu Şadolsun.
  Cevapla
 • Hyr 1 yıl önce Şikayet Et
  mülkiyeti kime ait ki kim satabiliyor bu mektubu. yazıldığı kişilerse o mektubu satanı yargılamak lazım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çocuk mahkumların anlattıkları kan dondurdu
Ferhat Murat yazdı: Operasyon 'İyi' çalışıyor