Son dakika: İSKİ'nin yalanı tutmadı! Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan jet açıklama

Son dakika haberi: Hazine ve Maliye Bakanlığı, İSKİ'nin internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden bugün yapılan "Faturalara yansıtılan KDV farkı hakkında açıklama" duyurusunda yer alan hususların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Son dakika: İSKİ'nin yalanı tutmadı! Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan jet açıklama
Son dakika: İSKİ'nin yalanı tutmadı! Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan jet açıklama
GİRİŞ 13.01.2022 19:30 GÜNCELLEME 13.01.2022 19:31
Bu Habere 61 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Hazine ve Maliye Bakanlığı, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünün (İSKİ) internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden bugün yapılan "Faturalara yansıtılan KDV farkı hakkında açıklama" duyurusunda yer alan hususların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Bakanlığın Twitter hesabına yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İSKİ'nin internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden bugün yapılan 'Faturalara yansıtılan KDV farkı hakkında açıklama' duyurusunda yer alan hususlar gerçeği yansıtmamaktadır. 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun uygulanmasına ilişkin mevzuat hükümleri öteden beri mükellefler arasında ayrım yapmaksızın uygulanmakta olup ilgili mevzuat kapsamında İSKİ'ye özgü bir uygulama bulunmamaktadır."

İSKİ'NİN AÇIKLAMASI

İSKİ'den yapılan yazılı açıklamada, Sayıştay Başkanlığı Denetim Raporu ve İstanbul Vergi Denetim Başkanlığının inceleme raporu sonucunda, 2016-2017-2018-2019-2020 yıllarında tahsil edilen “bakım bedeli” üzerinden alınan KDV’nin tahakkukunun eksik yapıldığının tespit edildiği belirtildi.

Yine aynı raporlarda, 2019-2020-2021 yıllarında İstanbullulara "insani su hakkı" kapsamında ücretsiz olarak verilen suya da, emsal bedel üzerinden KDV hesaplanarak beyan verilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, "Bu sebeplerle bahse konu KDV’lerin fark tutarı abonelerin faturasına geçmiş dönem borcu olarak yansıtılacak ve tahsil edilen bu bedeller Hazine ve Maliye Bakanlığı’na aktarılacaktır." denildi.

KAYNAK: AA-HABER7
YORUMLAR 61
 • ilhan 4 ay önce Şikayet Et
  iski yalan söylemiyor ki. zaten maliye bakanlığı da aynı şeyi söylemiş. kanun doğru vergi alıyoruz demiş. iski de vatandaştan toplayıp maliye bakanlığına aktaqracak. ortada yalan dolan yok. bedava suya vergi gerçek
  Cevapla
 • Ali 4 ay önce Şikayet Et
  Yani insani su hakkı olarak ödenmeyen bedelden kdv mi ödenmesi gerekiyor? Bu nasıl kanun.
  Cevapla
 • sadık 4 ay önce Şikayet Et
  geçir . geçir gitsin oh ne güzel
  Cevapla
 • rumuz 4 ay önce Şikayet Et
  samsun büyükşeir de aynı maalesef kimsenin umrunda değil 6 tl suyun fiyatı vergiler ile 9 tl yi buluyor .haram olsun ama başkan kimseyi takmıyor mahkeme kararını dahi yiyin paşalar yiyinki diyer tarafta açlığımızı sizden gidereceğiz çok şükür alacaklıyız
  Cevapla
 • Ssss Ssss 4 ay önce Şikayet Et
  Altınız üstünüz yalan
  Cevapla
 • ilhan 4 ay önce Şikayet Et
  yalan değil ki . maliye bakanlığı uygulamaya yalan demiyor evet uyguluyoruz ama sadece iski ye özel değil diyor. iyi okuyalım ve okuduğumuzu anlayalım lütfen...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Maltepe mitinginde ilan ettiler! CHP'nin adayı...
İngiltere Moldova için harekete geçti: Rusya'nın tehdidi altındalar, silahlandıralım