Türkiye'nin 2021 yılı: En çok neyden etkilendik, en çok neyi konuştuk?

Türkiye DNA'sı - 2021 raporunda Z Kuşağı'na ilişkin dikkati çeken değerlendirmeler yer aldı. Buna göre Z Kuşağı yenilmekten korkuyor, oyun dünyasındaki başarısızlık hayatlarını etkiliyor. Türkiye'nin DNA'sından öne çıkanları derledik...

GİRİŞ 14.01.2022 12:31 GÜNCELLEME 14.01.2022 13:16
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin DNA'sı 2021 raporu yayımlandı. Speed tarafından yayımlanan raporda, geçtiğimiz yıl ülkenin gündeminde yer alan gelişmeleri, vatandaşların alışkanlıklarını ve değişen tercihleri ortaya koydu. 

Raporda Z Kuşağı ile ilgili tespitler dikkati çekti. Buna göre, Z Kuşağı yenilmekten korkuyor, oyun dünyasındaki başarısızlık hayatını etkiliyor. Aynı zamanda amaçları çok para değil mutluluk. Sosyalleşmek ve gönüllü çalışmak istiyorlar. 

Türkiye DNA'sı - 2021 raporundan öne çıkanları derledik:

EN ÇOK ENDİŞELENDİREN SAĞLIK SORUNU COVID-19

2020'ye kıyasla 2 puanlık düşüş görülse de yüzde 70'lik bir kesim için Covid-19 en çok endişe duyulan sağlık sorunu. Geçtiğimiz yıla kıyasla algılanan sağlık problemleri içerisinde en büyük değişim 5 puanlık artışla 'akıl sağlığı' konusunda görülüyor. 

PANDEMİDE İLK SENE

Pandemi ülkemizde ilk görüldüğü andan itibaren toplum olarak önerilen ve/veya zorunlu tutulan önlemlere hızlı şekilde adapte olduk. 

Salgın algısına dair en önemli kırılma noktası tüm konularda Aralık 2020'de karşımıza çıkıyor. 

2021'E DAİR AKILDA KALANLAR

Kamuoyunun, "2021 yılında en akılda kalan haberi sizce hangisi?" sorusuna verdiği yanıtlara göre, geçtiğimiz yılın en akılda kalan haberi orman yangınları olurken, Karadeniz'de doğalgaz bulunması, Batı Karadeniz'de sel felaketi, pandemi tedbirleri ve kadın cinayetleri de unutulamayan haberler oldu. 

BÜYÜK ŞEHİRLERDEN KAÇMA İSTEĞİ

Pandemi ile beraber evden çalışma sisteminin yaygınlaşması, büyük şehirlerden kaçma isteğini de tetikledi. Şehirden taşınmak için en önemli üç sebep olarak yeşil alan eksikliği, popülasyon fazlalığı ve trafik gösteriliyor. 

EN GÜVENİLİR ÜNLÜLER 

MediaCat ve Ipsos ortaklığıyla gerçekleştirilen Celebrity Güven Endeksi'nde, 2021'de Türkiye'nin en güvenilir bulduğu ünlüler listesinin ilk 3 sırasında Haluk Levent, Müge Anlı ve Kenan İmirzalıoğlu yer alıyor. 

EVLENME-BOŞANMA İSTATİSTİKLERİ 

Son 10 yıl içinde ortalama ilk evlenme yaşı yükseldi. 2020 yılında hem evlenen çift sayısında hem de boşanan çift sayısında düşüş oldu. 

HANEHALKI TÜKETİM HARCAMASI 

Harcama kalemlerinin başında gıda, konut ve ulaştırma giderleri geliyor. Türkiey'deki hanehalkı harcamalarının yüzde 24,4'ü İstanbul bölgesinde gerçekleşti. 

İŞ GÜCÜ

Türkiye'deki istihdam oranı 2021 Mart verilerine göre yüzde 42,8 oranındayken, 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki yıla göre 0,1 puan azalarak yüzde 25,3 oldu. 

SIĞINMACILAR VE GÖÇ DALGASI

Türkiye'de göçmenler, ülkede son dönemde en fazla tartışılan konular arasında yer alıyor. Özellikle Afganistan'da Taliban'ın kontrolü sağlamasının ardından ülkeden kaçışların artmasıyla tartışmalar daha da derinleşmiş durumda. 

SOSYAL MEDYA KULLANIMI 

2021 yılında sosyal medya platformlarının arasında en yaygın kullanılanlar YouTube, Instagram ve Facebook oldu. 

TELEVİZYON HER ZAMAN EN GÖZDE

Türkiye'deki bireylerin yüzde 94'ü günde en az yarım saat televizyon izliyor.

YENİ NORMAL "EVDE YEMEK"

Covid-19 kriziyle artan evde yemek yapma eğilimi, normalleşme sürecinde gerilemedi. 

Z KUŞAĞI

Türkiye'de 13 milyondan fazla bir büyüklüğe sahip olan Z Kuşağı araştırması, Z kuşağının mevcut ihtiyaçlarını, eğitime bakış açılarını, iş hayatından ve gelecekten beklentilerini gözler önüne seriyor. 

 • Yenilmekten korkuyorlar. Oyun dünyasındaki başarısızlık hayatlarını etkiliyor. 
 • Video ile iletişim tercih ediyorlar. 
 • Amaçları çok para değil mutluluk. Sosyalleşmek ve gönüllü çalışmak istiyorlar. 

KAYNAK: HABER7
ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 28
 • Veli 3 gün önce Şikayet Et
  Chp ve iyi partinin 5milyon kisiyi daha erken emekli yapmak istedini anlatmak gerek,bu genclerin yok olmasi demek,zaten bir isciye bir emekli dusuyor
  Cevapla
 • Kusakmusak 3 gün önce Şikayet Et
  Z kuşağının sorunu manipülasyon açık birer hedef kendini kültürlü sanan popüler figürlerin kurbanları oluyor zkusagida çok zekiyim diye burnundan kil aldırmıyor
  Cevapla
 • Ahmet 3 gün önce Şikayet Et
  Ben 12 yaşındaki ogluma sen elif kuşağı ol dedim
  Cevapla
 • CABBAR 3 gün önce Şikayet Et
  Türkiye’de Z kuşağı diye bir kuşak yoktur. Bu tamamen bir aldatmaca ve gençleri kandırmadan ibarettir. Bu ülkede her zaman ve her dönemde iki kuşak olmuştur. Birincisi bulduğu her işi yaparak ekmeğini taştan çıkaranlar, ikincisi iş beğenmeyip çalışmadan üretmeden kısa yoldan zengin olma hayali görenler. Tek fark önceden birincisi fazlaydı, şimdi ikincisinin daha fazla olması.
  Cevapla
 • Nesil 3 gün önce Şikayet Et
  Yeni nesil anne babaları dindar kendileri boş nesil. Aileler ahlak ve din eğitimini önce kendisi sağlamalı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Şehit cenazesi için seferber olan Kürtler! Sırtını PKK'ya yaslayanları çıldırtacak görüntü