Karantina ve izolasyon rehberi güncellendi! İşte merak edilenler

Sağlık Bakanlığı, güncel karantina ve izolasyon uygulamalarına ilişkin rehber yayımladı. Rehberde karantinaya ilişkin merak edilen tüm detaylar yer aldı.

GİRİŞ 15.01.2022 00:40 GÜNCELLEME 15.01.2022 09:25
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Bakanlıkça Kovid-19 rehberinin "Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon" bölümüne "Güncel Dönemde Covid-19 İlişkili İzolasyon ve Karantina Uygulamaları" rehberi de eklendi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında çarşamba günü düzenlenen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nda karantina ve izolasyon kurallarına ilişkin alınan yeni kararların düzenlendiği rehberde, yüksek riskli gruptaki kişilere bakım verilen alanlarda kalan veya hizmet verenlerin karantina sürelerine de yer verildi.

Buna göre, yüksek riskli kişilere (yaşlı bakım evleri, ceza infaz kurumları, immunsupresif hastalar vb. toplu yaşam alanları gibi) bakım verilen alanlarda görev yapan, hatırlatma dozu olmuş veya son 3 ay içinde hastalığı geçirmiş Kovid-19 yakın temaslı kişiler, karantina uygulanmasa bile 10 gün süreyle riskli gruba hizmet vermeyecek.

BAKIM EVLERİ VE CEZA İNFAZ KURUMU GİBİ ALANLARDA KALAN AŞISIZ TEMASSIZ KİŞİLER

Yaşlı bakım evleri, ceza infaz kurumları gibi yüksek riskli kişilere bakım verilen alanlarda kalan ve hizmet veren, hatırlatma dozu yapılmamış, son 3 ay içinde hastalığı geçirmemiş veya aşısız Kovid-19 temaslısı kişilerin karantina süresi ise 10 gün olacak.

Yüksek riskli kişilere hizmet veren kişiler, 7. günde karantina süreleri sonlanmış olsa bile 10 gün süreyle riskli gruba hizmet vermeyecek.

Ayrıca söz konusu alanlarda kalan veya hizmet verenlerden Kovid-19'u asemptomatik veya hafif geçiren kişilerin de izolasyon süresi 10 gün olarak önerildi.

MASKE VE MESAFE UYARISI

Öte yandan hatırlama dozu yapılmış veya son 3 ay içinde hastalığı geçirmiş Kovid-19 yakın temaslı olan kişiler karantinaya alınmayacak, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak, kendi semptomlarını da takip ederek günlük yaşamlarına devam edecek. Bu kişilerde semptom gelişmesi durumunda, semptom geliştiği gün PCR testi yapılacak.

Rehberde, karantina uygulanmasa bile kısmi risk nedeniyle yakın temaslı kişilerin 10 güne kadar maske ve mesafeye azami dikkat etmeleri gerektiği belirtildi.

AŞISIZ TEMASSIZ KİŞİLER

Hatırlatma dozu yapılmamış, son 3 ay içinde hastalığı geçirmemiş veya aşısız kişilerden yakın temaslı olanlar, 7 gün karantinada kalacak. Karantina süresince semptom gelişmemesi halinde 7'nci günde test vermeden karantina sonlandırılacak.

Karantina boyunca herhangi bir semptom gelişmesi durumunda ise semptom geliştiği gün PCR testi yapılacak.

HAFİF GEÇİRENLERE 7 GÜN  KARANTİNA UYGULAMASI

Kovid-19'u asemptomatik veya hafif geçirenlerde de aşı durumuna bakılmaksızın semptomları olan kişiler semptom başlangıcından itibaren, semptomu olmayan kişiler ise ilk PCR testi için numune alınmasından itibaren 7 gün boyunca izolasyona alınacak. 7. günün sonunda semptomsuz veya hafif semptomlu olup son 24 saat içinde antipiretik almaksızın ateşi olmayan kişilerin izolasyonu PCR testi yapılmaksızın sonlandırılacak.

Bu kişilerin de kısmi risk nedeniyle 10 güne kadar maske ve mesafeye azami dikkat etmesi önem taşıyor.

ETİKETLER
SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Nihat 2 gün önce Şikayet Et
  Yılbaşında ayyaslara izin verilmeseydi herkes evinde olsaydı bugün böyle olmazdı haksız mıyım . Sanki hastalık yokmuş gibi konserler eğlenceler neden kimse bundan dolayı vakalar arttı demiyor ilginç
  Cevapla
 • Ck1973 2 gün önce Şikayet Et
  İki asiliyim. Üçüncü aşıyı olmadım testim pozitif çıktı ilk gün biraz hastasydim parol saldım ikinci günüm de bir şeyim kalmadı.bu covidii gereğinden fazla büyüttüler .karantiina en fazla 3 gün olmali
  Cevapla
 • Fethi 2 gün önce Şikayet Et
  Hastalıktan yatmayan herkes sağlıklıdır bulaştırmaz da ben böyle anlıyorum. Yatan da bulaştırmışsa bile bakılır durumu iyi ise o da temassız sayılır.
  Cevapla
 • Mustafa Dirican 2 gün önce Şikayet Et
  Heryerde MASKE MASKE diye uyarıyor bilim kurulu ve ilgililer. Kural tanımaz acaip bir toplum, uyan yok. Takan yok. Ne camide ne pazarda ne otobüste...
  Cevapla
 • Ahmet 2 gün önce Şikayet Et
  Hikâye üstüne hikâye oku dur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan Arnavutluk Meclisi'nde uyardı: Derhal harekete geçmezseniz...
Son dakika: 17 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı!