Son dakika: Gezi Parkı davasında Kavala ile ilgili kritik gelişme!

Son dakika haberi: Birleştirilen 52 sanıklı Gezi ve Çarşı davasının tek tutuklu sanığı Osman Kavala'nın tutukluluk halinin oy çokluğuyla devamına karar verildi.

GİRİŞ 17.01.2022 17:24 GÜNCELLEME 17.01.2022 17:24
Bu Habere 136 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Gezi Parkı eylemlerine ilişkin beraat kararının bozulmasının ardından Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu 17 sanıklı dava, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlanmıştı.

Çarşı üyelerinin de aralarında bulunduğu 35 sanık hakkında verilen beraat kararları ise Yargıtay tarafından bozulmuştu. Yargıtay, bozma kararında Gezi Parkı ile Çarşı davasının arasında hukuki bağlantı olduğu gerekçesiyle birleştirilmesine karar verilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği yazıda davaların birleşmesine onay verdiğini belirtmişti. Davalar 30 Temmuz’da birleştirilmiş ve sanık sayısı 52’ye çıkmıştı. Birleşme kararının ardından görülen iki duruşmada sanık Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verilmişti.

OSMAN KAVALA'NIN TUTUKLULUĞUNA DEVAM KARARI

Yargıtay tarafından bozulan Çarşı davası ile İstinaf Mahkemesince bozulan Gezi Parkı davasının birleştirilmesinin ardından 52 sanığın yargılandığı davanın üçüncü duruşmasında mahkeme heyeti, Osman Kavala'nın tutukluluğunun devamına karar verdi.

Son dakika: Gezi Parkı davasında mahkeme Osman Kavala'nın tutukluluğunun devamına karar verdi

OLAYIN GEÇMİŞİ

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin aralarında iş adamı Osman Kavala, gazeteci Can Dündar, Ayşe Mücella Yapıcı ve oyuncu Mehmet Ali Alabora'nın da bulunduğu 16 sanığın ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan yargılandığı dava, 18 Şubat 2020'de karara bağlanmıştı. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tutuklu sanık Osman Kavala’nın da aralarında olduğu 9 sanığın beraatına, firari sanıklar Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Gökçe Tüylüoğlu, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, İnanç Ekmekçi ve Mehmet Ali Alabora'nın ise dosyalarının ayrılmasına hükmetmişti. Savcılığın yerel mahkemenin kararını istinafa taşımasının ardından İstanbul Bölge Adliye 3. Ceza Dairesi 22 Ocak 2021’de 9 sanık hakkındaki beraat kararını bozmuştu.

Bozma kararının ardından İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Nisan 2021’deki duruşmada bu dava ile yakalamalı sanıklar Can Dündar, Mehmet Ali Alabora, Ayşe Pınar Alabora, Gökçe Tüylüoğlu, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu ve İnanç Ekmekçi'nin dosyasının birleştirilmesine karar vermişti. Bunun yanı sıra Osman Kavala ile CIA eski danışmanı Henri Barkey’in FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin ‘Anayasa'yı ihlal’ ve ‘Devletin gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etme’ suçlarından İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandıkları davanın Gezi Parkı ana davasıyla birleştirilmesine karar verilmişti.

Öte yandan Gezi Parkı olaylarına ilişkin Beşiktaş'ın taraftar grubu Çarşı üyelerinin de aralarında bulunduğu 35 sanık hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince verilen karar Yargıtay tarafından bozulmuştu. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Gezi Parkı olaylarına ilişkin dava ile Çarşı davası arasında hukuki ve fiili irtibat bulunduğunun belirtildiği kararda, ‘örgüt üyeliği suçunun özelliği nazara alınarak, her iki dosyanın birleştirilmesi tarafına gidilmesi, sanıkların hukuki durumlarının buna göre takdir ve tayini gerekirken, yazılı şekilde eksik araştırma neticesinde beraatlarına karar verilmesi’nin bozma nedeni sayıldığı vurgulanmıştı.

Davalar verilen bozma kararlarının ardından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde birleştirilmişti.

YORUMLAR 136
 • hakan 4 ay önce Şikayet Et
  EY Avrupa, abd,israil ve diğer kefereler ulan sizin topunuz gelse REİS ve YENİ TÜRKİYE yolundan döner mi? Allah inananlarla birliktedir. ve Yalnız onun yardımı ile ayaktayız siz halen anlamamışsınız Kavala ajanınız en az 20 sene içerde, demirtaş kankanızda öyle kusura bakmayın artık yanın derdinize!!!
  Cevapla
 • Hınç 4 ay önce Şikayet Et
  Zindik munafik kafirler yandaslarin ve turevlerin ile beraber geberin orada ....salyanizda boguluncaya kadar kuduracaksiniz...kavalanin ne sucu var diyenlere kudursun kudurun kudurun
  Cevapla
 • Hamza 4 ay önce Şikayet Et
  Türkiyede Hukuk ve Adalet olmadığını görüyoruz! Kavalayı tanımam bilmem savunmuyorumda! Ama 4 yıl Tutukluluk nedir???? Dünyanın hiç bir Demokrasisinde yok!!!
  Cevapla
 • misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Terörist midir değil midir yagı karar versin de, burada can alıcı cümle, tutukluluk halinin devamı. Adam tutuklu yargılanıyor ve davası devam ediyor. Hem de 1500 küsür gündür. Yani neredeyse 4 yıldan fazladır tutuklu yargılanıyor. Bir dava 4 yıl sürer mi? Hem de teröristse. Ya teröristtir cezası verilir, ya değildir serbest bırakılır 4 yıl süren tutuklulu sonucu pardon denilirse ne olacak? İtiraz buna yoksa, mesele kavalanın kaşı gözü meselesi değil.
  Cevapla
 • HALİL İBRAHİM 4 ay önce Şikayet Et
  Hadi hadi, açık açık bırakılsın desene...
  Cevapla
 • hizacı 4 ay önce Şikayet Et
  geberince tahliye edin lütfen
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Niğde'de öğrencileri taşıyan otobüs devrildi! Ölü ve yaralılar var
Maltepe mitinginde ilan ettiler! CHP'nin adayı...