Bilim Kurulu toplantısı sonrası son dakika açıklaması! 6 maddelik tedbir kararı

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle toplandı. Toplantının ardından yazılı açıklama yapıldı.

Bilim Kurulu toplantısı sonrası son dakika açıklaması! 6 maddelik tedbir kararı
Bilim Kurulu toplantısı sonrası son dakika açıklaması! 6 maddelik tedbir kararı
GİRİŞ 18.01.2022 21:44 GÜNCELLEME 18.01.2022 21:44
Bu Habere 68 Yorum Yapılmış

Koronavirüs Bilim Kurulu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında online olarak toplandı. Toplantının ana gündem maddelerini, vaka artışı, salgının seyri, karantina kuralları, tedbirler ve aşı programı oluşturdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca alınan kararları duyurdu.

GÜNLÜK VAKALARIN YARISI İSTANBUL KAYNAKLI

Toplantıda alınan kararlar hakkında yazılı bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, “Günlük vaka sayılarının halen yarısı İstanbul kaynaklıdır. Ülkemizde son bir haftada görülen vakaların yüzde 13’ü 12-19 yaş aralığında, yüzde 34’ü 20-34 yaş aralığında, yüzde 29’u 35-49 yaş aralığında, yüzde 16’sı 50-64 yaş aralığında ve yüzde 8’i 65 yaş üzerindedir. Aktif vakaların yüzde 1.45’i hastaneye yatmış, binde 3’ü yoğun bakıma girmiş ve onbinde 1’i entübe edilmiştir. Ancak 65 yaş üzeri aktif vakaların ise yüzde 10.11’i hastaneye yatmış, yüzde 3.11’i yoğun bakıma girmiş ve yüzde 0.99’u entübe edilmiştir” ifadelerini kullandı.

PCR TESTİ ÖNERİSİ

Salgının başından bu yana halen en riskli grubumun 65 yaş üzeri büyükler olduğuna dikkat çeken Bakan Koca, “Bilim kurulumuz, aşı programının etkin şekilde sürdürülmesi ve teşvik edici tedbirlerin alınmasını şiddetle önermektedir. Küresel salgının ulaştığı nokta ve hastalığın yayılma hızı dikkate alındığında maske kullanımı, sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına dikkat edilmesinin önemi daha çok artmıştır. Hastalığa teşhis konması için altın standart olan PCR testlerinin ulaşım kolaylığının sürdürülebilir şekilde devam etmesi önerilmektedir” açıklamasında bulundu.

"Hatırlatma dozu aşılarının uygulanmasında hassasiyet gösterilmesinin Omicron varyantına karşı önemli bir tedbir olduğu unutulmamalı"

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulunun görüşleri doğrultusunda alınan tedbir ve prensip kararları ise şu şekilde sıraladı:

İŞTE MADDE MADDE ALINAN KARARLAR

1. Aşı olmuş vatandaşlarımızın karantinaya alınmaması kararının uygulanmasına devam edilecektir.

2. Omicron varyantının hastaneye yatışlara etkisinin önceki varyantlar ile kıyaslandığında önemli ölçüde daha az gerçekleştiği güncel verilerle de teyit edilmiştir. Ancak vaka sayılarının artışının çok yüksek olması durumunda oran düşük olsa da sınırsız olmayan sağlık kapasitesini zorlayabilecektir. Bu ihtimali dikkate alarak tedbirlerin uygulanmasında azami hassasiyet gösterilmelidir. Sorumlu her vatandaşımız tedbirlere uyarak üzerine düşeni yapmalıdır.

3. Alınan tedbirlerin ve kaldırılan kısıtlamaların etkisinin ölçülmesine yönelik pilot çalışmalar ile planlı taramalar yapılmasına karar verilmiştir. Buna göre hastalığın bulaşma alanlarında yaşanan riskler varsa özel tedbirler alınmasına karar verilmiştir.

4. Hatırlatma dozu aşılarının uygulanmasında hassasiyet gösterilmesinin Omicron varyantına karşı önemli bir tedbir olduğu unutulmamalıdır.

5. Vakalar, hastaneye yatanların yaş grupları dikkate alınarak değerlendirildiğinde 65 yaş üzeri büyüklerimizin risk altında olduğunu göstermektedir. 65 yaş üzeri büyüklerimizi korumak için azami hassasiyet gösterilmelidir. 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın hatırlatma dozunun uygulanması son derece önemlidir.

6. Omicron varyantının yayılma hızının yüksekliği dikkate alınarak maske kullanımında ısrar edilmelidir. Maske en pratik ve etkili korunma yöntemidir.

YORUMLAR 68
 • İsimsiz 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunların hangisi tedbir??
  Cevapla
 • mert 2 yıl önce Şikayet Et
  hep aynı konular hatırlatma dozu yok efenim 65 yaş üstü. Allah aşkına hani %60 aşılansaydı tamamdı hatırlatma dozu 4 oldu bu gidiş ile 10 da geçer.
  Cevapla
 • Murat 2 yıl önce Şikayet Et
  Herşey iyi güzelde, ikinci testim de pozitif çıktı halsizlik ateş terleme herşey vardı birkaç gün istirahat bile vermediniz neymiş 7 gün bitmiş sonrası virüsu dağıtmam isteniyor, sesini çıkarsan şiddet oluyor ben bu işleri anlamadım gitti.
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Haklisin .Salgin surmeli
  Cevapla
 • Kapa Çeneni 2 yıl önce Şikayet Et
  Aşı olanların pozitif çıkması normaldir. Bu yüzden aşı olanlardan PCR testi istenmez, çünkü aşı olanlar pozitif çıkarlar etrafına da bulaştırırlar ve böylece salgının devamını sağlarlar. Kendi kafanıza göre PCR testi yaparak bu hileyi ortaya çıkarmayın.
  Cevapla
 • @HayatiSir 2 yıl önce Şikayet Et
  CoVID sonrası! Yani mRNA'landıktan sonra! 5G başlıyor! Işın Silahı! Her köşede olacak! Vuracak! Nasıl kurtulacaksınız? Kur'an okuyacaksınız.. Kur'an'ın içinde var! Zülkarneyn seddi nedir? Bileceksiniz.. Tedbir alacaksınız.. Kurtulacaksınız! Ve Kur'an tilaveti! Sesi! Şifadır..
  Cevapla
 • ÖMER 2 yıl önce Şikayet Et
  5g ve covid ne alaka ne saçmalıyorsun sen evrenin sahibi ALLAH tan başka güç yoktur evrenin yaratıcısı ALLAH tan başka kimse kimeyi izleyemez tek gören bilen duyan ALLAH tır ALLAH her tuzağı bozandır
  Cevapla
 • Türk 2 yıl önce Şikayet Et
  İstanbul’da ulaşım bitmek üzere insanları hayvan gibi taşıyor imamoglu araçlar yetersiz 1 arabada 100 kişi var iett gelmiyor metrobüs yetmiyor İstanbulda pik yapar tabiki
  Cevapla
 • Şikayete Devam 2 yıl önce Şikayet Et
  Biraz daha şikayet ederseniz metrobüs hattını kaldırır, bir daha hiç bir metrobüs yolda kalmaz, sorunu kökten çözer.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Partili Dağ’dan Özel’e ‘akraba atamaları’ cevabı: ‘Vatandaşı kandırmaya çalışıyor’
Avrupa’da İsrail’i sarsan iki olay: Casus vekil men edildi, 3 ordu gönüllüsü yakalandı