Sedef Kabaş'ın ifadesi ortaya çıktı! Mahkemede kendini böyle savundu!

Katıldığı televizyon programındaki konuşmalara ilişkin "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan tutuklanan Sedef Kabaş'ın ifadesi ortaya çıktı.

Sedef Kabaş'ın ifadesi ortaya çıktı! Mahkemede kendini böyle savundu!
Sedef Kabaş'ın ifadesi ortaya çıktı! Mahkemede kendini böyle savundu!
GİRİŞ 22.01.2022 23:11 GÜNCELLEME 22.01.2022 23:11
Bu Habere 521 Yorum Yapılmış

Katıldığı televizyon programındaki konuşmalara ilişkin "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan Sedef Kabaş, sevk edildiği nöbetçi hakimlikçe tutuklandı.

İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, bir televizyon programında yaptığı konuşmasıyla ilgili "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan yürütülen soruşturma kapsamında Kabaş'ı Üsküdar'daki otelde gözaltına aldı.

Ekiplerce, savcılığın ifadesinin alınması yönünde verdiği talimat üzerine emniyete götürülen Kabaş'ın buradaki işlemleri tamamlandı.
 

Kılıçdaroğlu ve Akşener çirkin sözleri savundu! Sedef Kabaş'a destek çıktılar!Kılıçdaroğlu ve Akşener çirkin sözleri savundu! Sedef Kabaş'a destek çıktılar!

Kabaş, polis eşliğinde Çağlayan'daki İstanbul Adliyesine götürüldü. Sedef Kabaş, tutuklanması talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

SAVCILIĞIN SEVK YAZISI

Savcılığın hakimliğe gönderdiği sevk yazısında, şüphelinin katıldığı televizyon programında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na yönelik sarf etmiş olduğu söz ve beyanların; içeriği, niteliği, vasıf ve mahiyetinin Cumhurbaşkanı'nın onur, şeref ve saygınlığını zedeleyici mahiyette olduğu kaydedildi.

Bu suretle şüphelinin üzerine atılı "Cumhurbaşkanına hakaret" suçunu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesi bulunduğu ifade edilen yazıda, Kabaş'ın sarf ettiği söz ve beyanlarının niteliği, üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu ve suça dair yasada yazılı cezanın üst haddi dikkate alınarak tutuklanmasına karar verilmesi istendi.

KABAŞ'IN HAKİMLİK İFADESİ

İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliğine çıkarılan Kabaş, ifadesinde, "Sözün orijinali bir atasözüdür. Hatta sözün orijinalini de değiştirerek sarf ettim. Bundan da anlaşılacağı üzere hakaret etme gibi bir kastım yoktur. Kastetmek istediğim, toplumu kucaklayan, birleştirici bir üslup olması gerektiğidir. Bunu vurgulamak istedim. Atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Serbest bırakılmayı talep ederim." dedi.

Kabaş'ın avukatlarının da beyanlarının alınmasının ardından kararını açıklayan hakimlik, şüpheli "Sayın Cumhurbaşkanı'nı hedef alarak kullanmadım..." şeklinde savunmada bulunmuşsa da dosyadaki video kaydına göre hakimlikçe aksi yönde kanaat oluştuğunu, eylemin TV programında gerçekleşmiş olması nedeniyle suçun "nitelikli hali" kapsamına girdiğini belirtti.

Şüphelinin üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, öngörülen cezanın alt ve üst sınırı dikkate alındığında, kaçma ve saklanma ihtimalinin yüksek olması ve adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı hususlarını göz önünde bulunduran hakimlik, Kabaş'ın "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan tutuklanmasına hükmetti.

CHP'Lİ VEKİLLER DE MAHKEMEDEYDİ

Bu arada, CHP milletvekilleri Ali Şeker, Özgür Karabat, Turan Aydoğan ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Kabaş'ın işlemleri sürerken İstanbul Adalet Sarayına geldi.

Kabaş'ın avukatı Uğur Poyraz, tutuklama kararının ardından CHP'lilerle birlikte adliyenin karşısındaki meydanda yaptığı açıklamada, "Umarım adalet en kısa zamanda bu yanlışından döner." dedi.

Sedef Kabaş, adliyedeki işlemlerin ardından Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
 

Bahçeli'den Sedef Kabaş'a çok sert kelepçe tepkisiBahçeli'den Sedef Kabaş'a çok sert kelepçe tepkisi

OLAY

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Kabaş'ın televizyon programında yaptığı konuşmalarla ilgili "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan soruşturma başlatmıştı.

Kabaş'ın suça konu konuşmayı yaptığı kanalın merkezi Sarıyer'de olduğu için dosya, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmişti. Savcılıkça Kabaş hakkında gözaltı kararı verilmişti.

YORUMLAR 521
 • yilgin 4 ay önce Şikayet Et
  inșallah adalet yerini bulsun bu mikroba 10 sene ceza verirler
  Cevapla
 • enes 4 ay önce Şikayet Et
  aynı durum ak partili birinin başına gelseydi onu savunan yanında duran 1 vekil bulamazdınız. taner yıldızın burnunu kıran saldırganın aldından openide var onu savunana yanında duran onlarca chp'li vekil var. hani Allah'tan başkasından kormazdınız.
  Cevapla
 • Kürşat 4 ay önce Şikayet Et
  Ben sana hakaret içerikli yüzlerce atasözü bulurum ahlaksız kadın, orası köy kahvesi mi ulusal bir kanalın canlı yayını. Az edepli ol , olmazsan böyle hizaya çekerler. İnşallah en ağır cezayı alrısın, Rtük te kanalı kapatır.
  Cevapla
 • Alia 4 ay önce Şikayet Et
  Karakolda doğru söyler mahkemede şaşar…
  Cevapla
 • kayserili 4 ay önce Şikayet Et
  cumhur başkanı olsun veyahutta sıradan bi vatandaş olsun kimsenin kimseye hakaret etme lüksü yok cumhur başkanına hakaret 85 milyona hakaret demek tir o seçilmiş eleştire bilirsin ama hakaret edemezsin sevmiyorsan defol git.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hyundai STARIA Türkiye'de satışa çıktı! İşte özellikleri ve fiyatı
Pençe Kilit'ten bir acı haber daha: Şehit sayısı 5'e yükseldi