Bakan Dönmez'den doğalgaz kesintisi ve İran'a borç iddialarına net cevap

Habertürk'te Kübra Par'ın sunduğu Açık ve Net programına konuk olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İran'ın Türkiye'ye gaz sevkiyatını durdurmasıyla ilgili iddialara net cevaplar verdi.

GİRİŞ 24.01.2022 22:03 GÜNCELLEME 24.01.2022 22:03
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

Bakan Dönmez, İran'ın  teknik bir arıza gerekçesiyle 21 ile 31  ocak arasında  10 gün doğalgaz sevkiyatını kesmesiyle ilgili konuya değindi. Bakan Dönmez kendilerine yapılan açıklamaya değinerek "İran bize, kendi sahası içerisinde bir gaz kaçağı olduğunu tespit ettiklerini bu arızanın giderilmesi için gaz sevkiyatı yapamayacaklarına yönelik BOTAŞ'a yazılı açıklamada bulundular." dedi. 

Bunun üzerine ağır  kış şartlarını göz önüne alarak  ekipleri yönlendirdiklerini ve yoğun bir görüşme trafiği gerçekleştirdiklerini  anlatan Dönmez, böyle bir dönemde bakımın olmasının Türkiye'nin arz talep dengesinde olumsuz etkileyeceği için süratle girişimlerde bulunduklarını belirterek " Oraya ekiplerimizi gönderdik, onların kendi istasyonlarında bir kaçak söz konusu. Ancak risk değerlendirme ülkeden ülkeye değiştiği için onlar bu arızanın ilerde daha büyük sıkıntılara yol açacağı düşüncesiyle bu tamiratı yapmayı uygun buldular. 21 Ocak itibarı ile de doğalgaz akışını sıfırladılar." dedi.  

BAKAN YARDIMCISI İLE BİRLİKTE BİR EKİP İRAN'A GÖNDERİLDİ

Dönmez, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu

" 3 gündür böyle sıkıntı ile karşı karşıyayız. İlk etapta sanayi ve işverenlerimizle temasa geçmek suretiyle 10 günlük süreci biraz fedakârlık yaparak nasıl atlatırız, onun planlamasını yaptık. Şu anda hamdolsun sanayimiz de üretim kapasitesi açısından oldukça iyi bir seviyeye geldi. Tabii bizim de kontrol edemediğimiz durum oldu. Hafta sonu bakan yardımcımızın başkanlığında bir ekibimizi İran'a gönderdik. 'Mümkünse tehir edelim, kış sonrasına bırakalım, mümkün olursa kısaltalım akış başlasın' dedik. Onlar da mümkün olduğunca çalışacaklarını belirttiler. Tekrar bir gaz akışı olabilir mi diye şartları değerlendiriyorlar. Biz mümkün olduğu kadar kısa süre içinde sorunun kaldırılması için girişimde bulunduk. Benzer hava koşulları İran'ın batı tarafını etkiliyor. Bakalım inşallah en kısa sürede hâl çaresini buluruz.

İRAN'A DOĞALGAZ BORCU İDDİASINA CEVAP

İran'a herhangi bir borcumuz sözkonusu değil. Zaten karşı taraftan da böyle bir açıklama yapılmış değil. İran'da iç talebin arttığı ve böyle bir kesinti olduğuna dair duyumları aldık ama resmi olarak bunu doğrultma durumumuz yok. İran da iç tüketimini planlamaları gerekiyor. Eğer mücbir sebep yoksa, alıcınına sözleşmeden kaynaklı bir takım yaptırım ve müeyyide hakları var. Karşı taraf kabul etmediğinde uluslararası tahkime taşınıyor konu. İnşallah o boyuta gelmeden çözülür. Sözleşmede her iki tarafın yükümlülüğü var. Bunlara uyulmadığı takdirde hangi yaptırımlar uygulanacağı belli. Hem aradaki yazışmalar, hem de görüşmelerde İran tarafı 10 gün içinde bu işin çözüleceğini deklare etti. Biz daha da kısa sürede yapılması uyarısını yaptık. Biz ülkenin gelimesi, kalkınmasına paralel olarak talep artışı olduğunu yıllar önce öngörmüştük. Yeraltı depolama kapasitelerinin arttırılmasına ilişkin bir dizi hazırlık yapmıştık. Şu anda iki tane FSRU yüzer gemimiz var. Burada depolama hacmi kadar önemli olan ne kadarını basabiliyor? Biz normal akışımızı yapıyoruz.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 55
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Korona ekonomik kriz derken sanayiciyi bu seferde doğalgaz krizi yıkacak
  Cevapla
 • Hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  Geçenlerde ekranlar da analistler söylemişti bunu. İran gazı keser diye, kestiler işte. Bu işin Rusya- Ukrayna kriziyle bir bağı var. Ayrıca bitti dedikleri Deaş’ın da birden hortlaması, Irak’ta saldırılar yapması hiç tesadüf değil. Bizi sıkıştırıyorlar yine
  Cevapla
 • Yörük 1 yıl önce Şikayet Et
  İran güvenilir bir ülke değildir.İranlılar da Kardeş kardeşe kazık atar...
  Cevapla
 • Dervaz 1 yıl önce Şikayet Et
  Nerde bu azerbaycan dogalgazi biraz da fedakarlık yapsın fazla versin Azerice ne olmuş iyi günde kardeşlik dar günde para ver siyaseti mi
  Cevapla
 • rasim 1 yıl önce Şikayet Et
  akşam resmen Almanyada benzin 28 tl dedi inanın dedi......
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu bunu da yaptı! Depremzedelere büyük saygısızlık ve provokasyon
Türkiye'deki depremler Japon bilim adamlarını bile şoke etti: Dünyanın en büyük iç depremi