Son dakika: Adalet Bakanlığı'nda görev değişimi: Yeni Adalet Bakanı Bekir Bozdağ

Son dakika: Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden af talebi kabul edilen Abdulhamit Gül'den boşalan Adalet Bakanlığına Bekir Bozdağ atandı.

GİRİŞ 29.01.2022 02:33 GÜNCELLEME 29.01.2022 21:51
Bu Habere 192 Yorum Yapılmış

Son dakika: Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, görevinden af talebi kabul edilen Abdulhamit Gül yerine Adalet Bakanı olarak Bekir Bozdağ atandı.

Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden af talebi kabul edilen Abdulhamit Gül'den boşalan Adalet Bakanlığına, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ atandı.

Konuya ilişkin atama kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, görevden affını isteyen ve talebi kabul edilen Abdulhamit Gül'den boşalan Adalet Bakanlığına Bekir Bozdağ getirildi. Atama, Anayasa'nın 104 ve 106'ncı maddeleri gereğince yapıldı.

ADALET BAKANLIĞI'NDA DEVİR TESLİM TÖRENİ

Adalet Bakanlığı'na atanan Bekir Bozdağ, bakanlıkta düzenlenen törenle görevi Abdulhamit Gül'den devraldı.

Bozdağ, "Bu bayrak değişimi, bugün bu bayrağı ben devralıyorum. Rehberimiz hukuk olacaktır. Kanunlara bağlı bir biçimde vazifemizi yerine getireceğiz. Cumhurbaşkanımızın adalet politikalarını hayata geçirmek için büyük bir çabayı ortaya koyacağız" ifadelerini kullandı.

BEKİR BOZDAĞ'DAN İLK AÇIKLAMA

Bozdağ sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı görevini şahsıma emanet eden Cumhurbaşkanımız Sn.R.Tayyip Erdoğan’a takdir/tensipleri için şükranlarımı sunuyorum Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül kardeşime hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum Allah yardımcımız olsun" ifadelerini kullandı.

GÜL'DEN AÇIKLAMA

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Abdulhamit Gül, "Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle 19 Temmuz 2017 tarihinden beri sürdürdüğüm Adalet Bakanlığı görevinden ayrılmış bulunuyorum. Kendilerine görevden af talebimi kabulleri için şükranlarımı arz ediyor, yeni Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ’a başarılar diliyorum." dedi.

BEKİR BOZDAĞ KİMDİR?

Bekir Bozdağ 1 Nisan 1965 yılında Yozgat'ta doğmuş, ilahiyatçı, avukat, siyasetçi, eski Adalet Bakanı ve eski Başbakan Yardımcısıdır.

2013-2015 ve 2015-2017 yılları arasında Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım tarafından kurulan hükûmetlerde Adalet Bakanlığı görevini sürdürmüştür.

2011-2013 ve 2017-2018 yılları arasında Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan hükûmetlerde Başbakan Yardımcılığı görevini sürdürmüştür.

İlk defa 2002 Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi Yozgat milletvekili olarak meclise girmiştir. Ardından 2007 ve 2011 Türkiye genel seçimlerinde de AK Parti Yozgat milletvekili olarak meclise girmiştir. 7 Mart 2015 tarihinde Anayasa'nın 114. maddesi gereğince 7 Haziran 2015 genel seçimleri öncesi görevini müsteşar Kenan İpek'e devretmiştir.

1 Kasım 2015 genel seçimlerinde yine AK Parti Yozgat milletvekili olarak meclise girmiştir. Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 64. Türkiye Hükümeti'nde Adalet Bakanı olarak görevlendirilmiştir. Davutoğlu'nun istifa etmesinin ardından Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye Hükümeti'nde Adalet Bakanlığı görevine devam etmiştir.

Bekir Bozdağ, 1 Nisan 1965 tarihinde Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesinde Mehmet Duran ve Nuriye Bozdağ çiftinin çocuğu olarak doğdu. İlkokul, orta öğrenim ve lise eğitimini Yozgat'ta tamamlamasının ardından Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dinler Tarihi Anabilim Dalında tamamladı. Bir süre kamu görevinde bulunduktan sonra serbest avukatlık yapmaya başladı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 192
 • Galip 3 ay önce Şikayet Et
  Oncel ik le teprig edeyorum sayın bakanımıs hayırlı olsun
  Cevapla
 • yörükoğlu 3 ay önce Şikayet Et
  "İşi liyakatine verende gözün arkada kalmaya" derler ya, İşte tamda öyle olmuş, İçimize su serptiniz. . Yerini bulduran Reisimize teşekkürler, Bekir beyimize de sonsuz başarılar,
  Cevapla
 • ümmet 3 ay önce Şikayet Et
  egemen de gelsin, makara
  Cevapla
 • dedeoğlu 3 ay önce Şikayet Et
  Milli takım yeniden şekilleniyor. Kaptanımıza sonsuuuz başarılar diliyorum, çok yerinde ve zamanında bir görevlendirme olmuş....... Bekir bey indi sahaya şenlik doldu havaya.. Umarım tüm maçlarınızda başarılı olur ve 2023 final maçınıda Aziz Milletimizin altın golüyle zafere taşırsınız. Şimdi diğer takım düşünsün.
  Cevapla
 • Sanmam 3 ay önce Şikayet Et
  Önceki bakan ile elbirliği içinde "YOK" ettikleri adaleti Bekir Bozdağ düzeltebilir mi sizce ???
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsveç'ten PKK kararı! Başbakan Magdalena Andersson açıkladı!
Tarihi sarnıç, üzerine yapılan evle tehdit altında!