Mahkemeden son dakika Osman Kavala kararı

Son dakika haberi: Gezi Parkı davasında kapsamında tutuklu bulunan Osman Kavala'nın aylık tutukluluk incelemesinde tutukluluğunun devamı kararı verildi.

Mahkemeden son dakika Osman Kavala kararı
Mahkemeden son dakika Osman Kavala kararı
GİRİŞ 10.02.2022 12:39 GÜNCELLEME 10.02.2022 19:16
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Osman Kavala'nın bugün dosya üzerinden aylık tutukluluk incelemesi yapıldı. Mahkeme, Kavala'nın tutukluluğunun oy çokluğuyla devamına karar verdi. Mahkeme gerekçesinde, "Son tarihli değerlendirmeden bu yana hukuki durumda değişiklik olmaması gözetilerek sanık Mehmet Osman Kavala'ya isnat edilen suçun vasıf ve niteliği, yargılamanın geldiği aşama, dosyada bulunan HTS kayıtları, ve BAZ bilgileri üzerinde yapılan inceleme, dijital materyaller üzerinde yapılan inceleme sonucu düzenlenen raporlar, atılı suçun yasada öngörülen cezanın üst sınırı, adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağı anlaşıldığı" belirterek oy çokluğuyla tutukluluk halinin devamına karar verdi. 

ÜYE HAKİM KARŞI OY KULLANDI

Daha önce de Kavala'nın adli kontrol tedbiriyle tahliye edilmesi yönünde oy kullanan üye hakim, yine karşı oy kullandı. Karşı oy gerekçesinde ise "sanığın savunmasının alınmış olması, delillerin toplanmış olması, dosya kapsamı, dosyanın geldiği aşama, bu aşamadan sonra delil karartma ihtimalinin olmaması, sanığın tutuklulukta geçirdiği süre, tutukluluğun bir tedbir oluşu, tutuklulukta istenilen amaca adli kontrol tedbirlerinden bir veya birkaçının uygulanmasıyla ulaşılabileceği değerlendirilerek ölçülü olmayan tutukluluğunun devamı yönündeki çoğunluğun görüşüne katılmayarak, adli kontrolle tahliyesi görüşü ve kanaatindeyim" ifadeleri kullanıldı.

BİR SONRAKİ DURUŞMA 21 ŞUBAT'TA

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde en son 17 Ocak'ta görülen duruşmada da, mahkeme heyeti oy çokluğuyla Kavala'nın tutukluluk halinin devamına karar vermişti. Kavala'nın bir sonraki duruşması 21 Şubat'ta yapılacak. Osman Kavala, 1 Kasım 2017 tarihinden bu yana tutuklu bulunuyor.

DAVALAR BİRLEŞMİŞTİ

Gezi kalkışmasını finanse etmekle suçlanan Osman Kavala, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nde beraat etmiş, istinaf mahkemesi beraat kararını bozmuştu. İkinci kez yapılan yargılamada ise önce Kavala ve eski CIA danışmanı Henri Barkey'e İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan 15 Temmuz davası birleştirilmişti. Daha sonra Gezi ana davası 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 35 Çarşı üyesinin yargılandığı davayla birleştirilmişti.

YORUMLAR 29
 • Yozgatlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Bıraktıkları an bu haini adında soluğu yurt dışında alır. Daha önce bu durumları gördün. Özellikle anayasa mahkemesinin verdiği kararlarla hainler tüm yurt dışına kaçmış kendilerini tartışılır hale sokmuşlardır. bugün Türkiye genelinde oylansa yetkisini milletten alan ama benim istediğim yönde karar vermeyen bu mahkeme kapatılır nokta.
  Cevapla
 • ADEM AKYOL 1 yıl önce Şikayet Et
  ooh oooooooh devam . Yaşasın adalet . zalimler için yaşasın cehennem. Hep siz kahkaha atacaksınız. Sıra bizde .Ne mutlu Adil düzene.
  Cevapla
 • T d 1 yıl önce Şikayet Et
  Yatmaya devam koccum.. Türkiye Cumhuriyeti ile ugrasmanin bedelini ödeyeceksin....Yaşasin hainler için hapishaneler
  Cevapla
 • niksarlı 1 yıl önce Şikayet Et
  sakın haaaa..güzel devletim geri adım atmak yok...birilerine ders olsun..
  Cevapla
 • 51 kadıoglu 1 yıl önce Şikayet Et
  mossatın adamı peşini bırakmıyorlar türkiyeye tehdidler savuruyorlar bu adamı batsakta içerden çıkarmayın her taşın altından bu adam çıkıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Kurum: Tuzla'da 9 günde 14 bin 838 hak sahibini belirledik
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Önümüzdeki günlerde yeni müjdeler vereceğiz