Prof. Dr. Özdarendeli'den TURKOVAC açıklaması: Güvenli ve etkili bir aşı!

Yerli Kovid-19 aşısı TURKOVAC'ı geliştiren Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, milli aşıyı bekleyenlerin güvenle aşılarını yaptırabileceklerini söyledi.

Prof. Dr. Özdarendeli'den TURKOVAC açıklaması: Güvenli ve etkili bir aşı!
Prof. Dr. Özdarendeli'den TURKOVAC açıklaması: Güvenli ve etkili bir aşı!
GİRİŞ 15.02.2022 22:04 GÜNCELLEME 15.02.2022 23:57
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde (YYÜ) 40'ıncı yıl etkinlikleri kapsamında "Yerli Aşı TURKOVAC" konulu panel gerçekleştirildi.

YYÜ Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen panele katılan Yerli Kovid-19 aşısı TURKOVAC'ı geliştiren Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, 2 yıldır pandeminin devam ettiğini ve Türkiye'de ilk vakaların görülmesiyle aşı çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Özdarendeli, 2010 yılından beri Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına karşı aşı geliştirilmesiyle ilgili çalışmalar yürüttüklerini, oradan elde ettikleri deneyimlerinin de aşının gelişmesine katkı sağladığını anlattı.

"GÜZEL BİR NOKTAYA GELDİK"

Aşının bulunmasının uzun bir süreç olduğunu vurgulayan Özdarendeli, şunları kaydetti:

"TURKOVAC aşısında çok önemli, güzel bir noktaya geldik. Pandemi koşullarında yaklaşık 20 ayda acil kullanım onayı aldık. Uzun yılardan beri aşı üretmeyen bir ülke konumundan aşı üreten konuma gelmeyi çok önemli bir başarı olarak görüyorum. Acil kullanım onayı aldıktan sonra TURKOVAC'ın üretimiyle ilgili birtakım soru işaretleri vardı. 'Aşıyı kim üretecek?' gibi sorularla karşı karşıya kalıyorduk. Şu an itibariyle üretim Şanlıurfa'da seri bir şekilde yapılıyor. Türkiye'nin 81 iline TURKOVAC aşısı gönderildi. Vatandaşlarımız TURKOVAC aşılarını yaptırıyor. Bu çok büyük bir mutluluk. Omicron varyantı da ülkemizde görülüyor. Bundan korunmanın yolu hatırlatma dozlarının mutlaka yapılmasıdır. Ülkemizde BioNTech, CoronaVac, yerli ve milli aşımız olan TURKOVAC aşıları var. Milli aşıyı bekleyen vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla güvenli bir şekilde aşılarını yaptırabilirler. Aşının geliştirilesinden üretimine kadar emek veren, desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum."

"TURKOVAC GÜVENLİ VE ETKİLİ BİR AŞIDIR"

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve TURKOVAC Faz-3 Çalışması Ülke Koordinatörü Prof. Dr. Serhat Ünal ise TURKOVAC aşısının Türkiye'nin gururu olduğunu aktardı.

Türkiye'nin bundan sonra da başarılı işlere imza atacağını dile getiren Ünal, "Aşı çalışmaları kapsamında TURKOVAC'ın Sinovac firmasınca üretilen CoronaVac aşısına karşı değerlendirildi. Ara sonuçların 27 Aralık 2021'e kadar olan analizleri kapsıyor. TURKOVAC-CoronaVac Faz-3 çalışmaları kapsamında ilk gönüllü 22 Haziran'da alındı. Elde edilen tüm verilerin düzenli olarak Sağlık Bakanlığı ile paylaştık. TURKOVAC güvenli ve etkili bir aşıdır. Vatandaşlarımızın rahatlıkla hatırlatma dozlarını yapmalarını öneriyoruz. Aşının üretiminde emeği olan herkese teşekkür ederim." diye konuştu.

"YERLİ AŞIMIZ OLDUĞU İÇİN GURURLU VE MUTLUYUZ"

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli ise insanoğlunun tarih boyunca birçok salgınla karşı karşıya kaldığını aktardı.

Sağlık çalışanların Kovid-19 salgınına karşı ilk gününden bu yana fedakarca görev yaptığını belirten Şevli, şunları söyledi:

"Sağlık çalışanları kadar gece gündüz demeden çalışan ve salgını kökünden yok etmeye çalışan bir kesim daha var. Onlar da salgından bir an önce kurtulmak ve insanların daha fazla acı çekmelerini engellemek için aşı ve ilaç bulmaya çabalayan bilim insanlarıdır. Bulunan aşılar sayesinde sokaklara çıkmaya, eğitimlerimize tekrardan devam etmeye başladık. Şimdi içimiz daha rahat çünkü Kovid-19 virüsünden kurtulmak için güvenle yaptırabileceğimiz TURKOVAC aşımız var. Yerli aşımız olduğu için mutlu ve gururluyuz. Herkesi TURKOVAC aşısını yaptırmaya davet ediyorum."

Toplantının ardından Özdarendeli ve Ünal'a aşı çalışmalarından dolayı plaket verildi.

Panele, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Kayri, Prof. Dr. Şenay Baydaş, Prof. Dr. Sedat Yayla, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ufuk Çobanoğlu, Veteriner Hekim Dr. Musa Alkan, Genel Sekreter Şahit Tekin, YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi Başhekimi Dr. Ümit Haluk İliklerden, Tuşba Belediye Başkan Salih Akman ve öğretim üyeleri katıldı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 10
 • ACIMADI Kİ..... 2 yıl önce Şikayet Et
  Bende dün Taksim hastanesinin önünden geçiyordum saat 16 civarında içeri girdim randevu yoktu TURKOVAC aşısı oldum. 4 aşımı da oldum çok şükür bir sıkıntı yok. Rabbim şifa versin inşallah.
  Cevapla
 • beni_unutma 2 yıl önce Şikayet Et
  dso gözetiminde onay dahilinde çıkan sıvılar çok güvenilir oluyor :)))
  Cevapla
 • Burhan Bilgin 2 yıl önce Şikayet Et
  Ben, bir ay ara ile iki doz yaptırdım, hiçbir yan etkisi olmadı, güvenle yaptırabilirsiniz.
  Cevapla
 • kaya 2 yıl önce Şikayet Et
  tabibler birliği milli olarak geliştirilen herşeyi kötülemek için mi kurulmuş acaba
  Cevapla
 • weyu4r5 2 yıl önce Şikayet Et
  ben cumartesi günü yaptırdım milli aşımızı 1 gün sadece hafiften kolum sızladı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Muhalefet medyasından Merkez Bankası'na operasyon girişimi!
Güney Kore ile görülmemiş anlaşma! Altay Tankı detayı çok konuşulacak