Zincir markete giden Mustafa Sarıgül, Bakan Nebati'ye seslendi

KDV indirimlerinin etiketlere yansıyıp yansımadığını kontrol etmek için ünlü bir market zincirine giden Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'ye seslendi.

GİRİŞ 16.02.2022 00:38 GÜNCELLEME 16.02.2022 00:45
Bu Habere 71 Yorum Yapılmış

Son dönemde gıdada yaşanan hayat pahalılığı, vatandaşın belini bükmüş durumda. Şikayet bir hayli artınca hükümetten yeni bir hamle geldi. Gıda ürünlerinde KDV, yüzde 8'den yüzde 1'e indirildi.

ÖNCE ZAM SONRA İNDİRİM

Bu hamlenin gıda fiyatlarına yüzde 7 indirim olarak yansıması gerekirken pek de beklenen gibi olmadı. Çoğu zincir market kararın yürürlüğe girmesinden önce fiyatları artırdı, KDV indirimiyle birlikte daha sonra fiyatları aşağıya çekti. Ancak son fiyatlar KDV düzenlemesinin öncesine göre daha yüksek durumda.

İNDİRİM ADI ALTINDA BİNDİRİM

Örneğin 30'lu yumurtayı düzenleme öncesi 38,90'dan satan zincir marketler, KDV indiriminin yürürlüğe girmesinden hemen önce fiyatı 45,90'a çekti. Daha sonra KDV indirimiyle fiyatı 42,95'e çekti. Aslında indirim yapmış gibi görünen marketler aslında bindirim yapmış oldu.

"FİYATLARIN DÜŞMEDİĞİNİ ÜZÜLEREK GÖRDÜM"

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, marketlerin indirim oyunuyla ilgili bir video paylaştı.

Ünlü bir zincir markete giden Sarıgül, bir hafta öncesine göre fiyatlarda indirim olmadığını söyledi. Sarıgül, "1 hafta önce buradaydım. Fiyatlara baktım, inceledim. Sonra sayın bakan 'KDV'yi düşürdüm, fiyatlar düşecek' dedi. Şimdi aynı yerdeyim aynı noktadayım. Sayın bakan, fiyatlar burada. Fiyatların düşmediğini bir kez daha üzülerek gördüm. Esnaflarımız perişan, lütfen elektrik faturalarındaki fiyatları da düşürün" dedi.

YORUMLAR 71
 • selcuk 7 ay önce Şikayet Et
  bu ac gozlu esnafa boyle isler yaramaz azdilar allah belalarini verecek bu dakikadan sonra kimse vay tayyip soyle boyle diyemez ac gozlu esnafi karsilarina almalidirlar
  Cevapla
 • Fatma Ersoy 7 ay önce Şikayet Et
  Sarıgül hergün seni sahalarda görmek istiyorum. Milletin sesi ol. Oy almazsan alma. Milletin sesi ol Sarıgül.
  Cevapla
 • Ahmet 7 ay önce Şikayet Et
  İktidara karşı top yekun bir savaş var hala gormuyormusunuz birileri ipini çekmiş
  Cevapla
 • RAMAZAN DİNCER 7 ay önce Şikayet Et
  Hepsi hikayeden indirimler bunlar
  Cevapla
 • Fatih 7 ay önce Şikayet Et
  Neden Hükümet market kapatma ve kapatma cezaları uygulamıyor, süper marketlerin hepsi dolandırıcılık fırsatçılığı kullanarak fiyat yükseltip KDV indirimi yaptılar Bakanda seyrediyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Okul temeline altın gömüldü iddiası yetkilileri alarma geçirdi
Yunanistan'da kemençe ve horonlu açılış