Bilim Kurulu üyesinden dikkat çeken normalleşme açıklaması!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, "Tam doz aşılı popülasyonun yüzde 70'in üzerine çıkması gerekiyor... Normalleşme anlamında bunu yüzde 70'in üzerine çıkarmamız gerekiyor" dedi.

GİRİŞ 01.03.2022 11:02 GÜNCELLEME 01.03.2022 11:16
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı 12-18 Şubat'ı kapsayan vaka sayısı haritasına göre, 100 bin kişide görülen vaka sayısı; son 1 haftada İstanbul, Ankara ve İzmir'de azaldı.

Haritaya göre, İstanbul'da 100 bin kişide görülen vaka sayısı son 1 haftada 717,58'den 617,50'ye, Ankara'da 1323,97'den 1216,83'e, İzmir'de ise 1017,38'den 776,25'e düştü.

'DÜŞÜŞÜN BELİRGİN OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ'

Son verileri değerlendiren Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Türkiye genelindeki vaka sayılarında son 3 haftadır düşüş yaşandığını belirterek, "Özellikle bu son haftada ciddi düşüş var. Bu düşüşün önümüzdeki günlerde daha da belirgin olacağını düşünüyoruz. 3 büyükşehirde ülke nüfusunun büyük bir bölümü yaşıyor dolayısıyla sayılar düşmeye devam edecektir. Ankara, İstanbul ve İzmir'de düşüşün gerçekleşmesi sevindirici. Artık küçük ve orta ölçekli illere dikkat etmek gerek. 15 günlük yarıyıl tatili süresince büyük illerden küçük illere seyahatler oldu. Bu kısa gidiş gelişlerde virüs o kentlere taşındı" dedi.

'SEYAHATLERİN ETKİSİNİ GÖRECEĞİZ'

Küçük ve orta ölçekli kentlerde düşüşün beklenen oranda olmayabileceğini söyleyen Prof. Dr. Şener, "Yarıyıl tatili nedeniyle bu dönem, aslında o seyahatlerin etkisini göreceğiz. Anadolu illeri ve sahil şeridini buna dahil edebiliriz. Bu kentlerde düşüş daha yavaş olacaktır. Mart ayının ikinci yarısından itibaren bu illerde de düşüş göreceğiz çünkü Omicron varyantının süreci böyle oldu. Girdikleri ülkelerde önce pik yaptı sonra takip eden 3 hafta içinde keskin düşüşler yaşandı. Türkiye'de 1 hafta gecikmeli de olsa, şu an yaşanan süreç beklenen bir sonuç. Önümüzdeki günlerde bu düşüşü daha keskin göreceğiz ama tedbiri elden bırakmamak gerek" diye konuştu.

NORMALLEŞME TAKVİMİ 

Keskin düşüşlerin etkisiyle normalleşme takviminin açıklanıp açıklanmayacağı konusunda da değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Şener, "Bunu öngörebilmek çok zor çünkü bizim aşılanma oranlarımız çok dalgalı. Vaka hızının düşmesi tabii ki sevindirici ama bir taraftan da geleceğe umutla bakabilmek için aşılanma oranının yükselmesi gerekiyor. Aşılanma oranı şimdi hızlı yükseliş trendinde değil. Turkovac'ın ilk girdiği zaman aşılanma hızında ciddi bir tırmanış oldu. Vatandaşlarımızda merak ve ilgi uyandırdı. Turkovac temelli aşılanma hızında ciddi bir tırmanış oldu ama şimdi aşılanmada bir tırmanış yok. Bunu biraz daha yukarı çıkarmak gerekiyor. Tam doz aşılı popülasyonun yüzde 70'in üzerine çıkması gerekiyor. Türkiye'de şu an aşılanma oranı yüzde 50-60 arası. Normalleşme anlamında bunu yüzde 70'in üzerine çıkarmamız gerekiyor. Çünkü Avrupa'da tam doz aşılama oranının yüzde 70'in üzerinde olan ülkelerde normalleşme takvimi açıklandı. Türkiye için de bu baraj aşıldığı andan itibaren bizim içimiz daha rahat olacak" dedi.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 8
 • Tunahan Yıldız 8 ay önce Şikayet Et
  Aşımı olurum dikkat etmeye çalışırım elimden geldiğince gerisini Allah'a bırakırım ama bu virüsün ne zaman biteceği konusunda kesin bir tarih yok daha bir kaç sene daha aşı olacağız gibi geliyor Allah bilir Allah sonumuzu hayır etsin ölenler Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun geride kalanlara sabır diliyorum Allah'tan
  Cevapla
 • Veysel 8 ay önce Şikayet Et
  Tam dozun adedini söyleyin önce. 2! 3! 4! Ağzı olan konuşuyor kısaca
  Cevapla
 • Aziz 8 ay önce Şikayet Et
  Yav bu adamları parayla mı seçiyorlar ben anlamıyorum. Kişi coronayi gecirdiyse onu da tam aşılı sayacaksin tüm bilim adamları seçkin bilim dergileri bunu yazdı. Bu kar hala aşı pazarlıyor. Daha kaç doz olacagiz bı gidin işinize ya
  Cevapla
 • eyy 8 ay önce Şikayet Et
  diyanet aşı olmayan görevlilere yaptırım getirmeli...!
  Cevapla
 • osmanlı 8 ay önce Şikayet Et
  o ders bitti bitti.Dünya yeni dersine bailadı siz hala maske mesafe diyorsunuz.Güneclleyin kendinizi.Ekonomi döviz savaş bunlar var artık.Kimse aşıya takmıyor sizin kadar.Maalesef oyununuz bitti bill kurulu üyeleri hadi dağılın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Norveç'ten Türkiye açıklaması: Pençe-Kılıç Harekatı yorumu
Olaylı İzmir derbisinin ardından 19 kişi tutuklandı!