Duygu Delen davasında erkek arkadaşı Mehmet Kaplan beraat etti!

Gaziantep'te Duygu Delen'in (17) balkondan düşüp hayatını kaybetmesinin ardından tutuklanıp hakkında dava açılan erkek arkadaşı Mehmet Kaplan (21) beraat etti.

Duygu Delen davasında erkek arkadaşı Mehmet Kaplan beraat etti!
Duygu Delen davasında erkek arkadaşı Mehmet Kaplan beraat etti!
GİRİŞ 04.03.2022 15:13 GÜNCELLEME 04.03.2022 15:13
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Yağma suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırılan, hakaret suçundan verilen 90 gün hapis cezası ise 1800 TL para cezasına çevrilen Kaplan, tahliye edildi. Duygu Delen'in annesi Şenel Delen, adliyeden çıkışta sinir krizi geçirdi.

Duygu Delen, 13 Ağustos 2020'de Batıkent Mahallesi'ndeki 5 katlı apartmanın 4'üncü katındaki erkek arkadaşı Mehmet Kaplan'ın evinin balkonundan düşerek hayatını kaybetti. Mehmet Kaplan, tartıştığı kız arkadaşının intihar ettiğini ileri sürdü. Şüpheli ölümün ardından gözaltına alınan Mehmet Kaplan 'çocuğu kasten öldürme', 'zincirleme şekilde nitelikli cinsel istismar', 'yağma' ve 'hakaret' suçlamasıyla tutuklanıp, hakkında dava açıldı.

8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugün görülen karar duruşmasına sanık Mehmet Kaplan tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS sistemi ile katılırken, taraf avukatları ile Duygu Delen'in babası Bülent ve annesi Şenel Delen ise salonda hazır bulundu.‘EN AĞIR CEZAYLA YARGILANMASINI İSTİYORUZ’

Mahkemede söz alan Duygu Delen'in babası Bülent Delen, çocuğunun 19 aydır toprak altında olduğunu ve Mehmet Kaplan’ın en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini söyledi. Şenel Delen ise kızı Duygu’nun geçen hafta 19 yaşına bastığını ve toprak altında olduğunu söyleyerek hakkını aramaktan vazgeçmeyeceğini belirtti.

Mahkemenin kararı ile adaletin yerini bulacağını dile getiren Şenel Delen, ''Suçluya en ağır cezayı istiyorum. Bu dava hakkı bulacak. Adalet yerini bulsun. Yavrum geçen hafta 19 yaşına bastı toprak altında. Katili ise burada nefes alıyor. Katili serbest bırakıp başkalarının canını yakmayın. Adalet yerini bulsun ve en ağır şekilde müebbedini istiyorum. Her gün yavrumun o evde neler yaşadığını darbedildiğini düşünmekten acı çekmekten zorlanıyorum. Bir kere daha dünyaya gelsem de davamdan vazgeçmeyeceğim. Masumların canı yanmasın. Adalet istiyorum. Yavrumun ve masumların adaletini istiyorum. Avukatlar ailenin mağdur olduğunu söylüyor, onlar mı biz mi mağdur olan. Toprağın altına giren onların yavrusu mu benim yavrum mu? Mahkemenin adaletine sığınıyorum” diye konuştu. 

'BALKONDAN ATILDIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ'

Delen Ailesi’nin avukatı Mehmet Balcı da Adli Tıp raporlarına göre de Duygu Delen’in intihar etmediği, sanık Mehmet Kaplan tarafından ya kucağında ya da sırtına alınarak balkondan atıldığını söyledi. Sanık Mehmet Kaplan’ın Duygu Delen’in telefonunda görüntülerini görmesinin ardından kıskançlık sebebiyle cinayet işlediğini ifade eden Balcı, “Sanık tarafı delilleri karatmaya çalışıyor. İfadelerde sanığın annesinin geldiği söyleniyor ancak bu görüntülerde görülmüyor. Kamera kayıtlarında ciddi bir değiştirme söz konusu. Mehmet Kaplan 3- 4 dakika sonra Duygu Delen’in yanına geliyor ve elleri kanlı.

Burada eksik bir soruşturma var. Duygunun taytında ve tişörtünde sanık Mehmet Kaplan’ın kanlarına rastlanılmıştır. Duygu Delen, sanık Mehmet Kaplan tarafından ya kucağına ya sırtına alınarak balkondan atıldı. Duygu’nun Adli Tıp raporuna göre kazara düşmesi imkansız. Duygu Delen sanıkla yaşadıklarından sonra darbedilip balkondan aşağı atıldığını düşünüyoruz. Mehmet Kaplan çok zeki bir sanık. Benim 40 yıllık avukatlık hayatımda gördüğüm en zeki sanık. Mehmet Kaplan, Duygu’yu evine öldürmek için çağırmadı ve duygunun telefondaki görüntülerinden dolayı kıskançlık sebebiyle yapılmış bir cinayettir” dedi. 

'DUYGU DELEN’İN BALKONDAN ATILDIĞI İDDİASI KABUL EDİLMEZ'

Sanık avukatı Enes Akbulut ise Duygu’nun Mehmet Kaplan tarafından kucakla ya da sırta alınarak balkondan atma olayının imkansız olduğunu söyledi. Kamera kayıtlarıyla oynandığının söylendiğini ifade eden Akbulut, bu konuda uzmanların istenilen araştırmayı yapabileceklerini kaydetti.

Akbulut, müvekkili Mehmet Kaplan'ın tüm ifadelerini Adli Tıp Kurumu raporlarıyla doğrulandığını anlatarak, ''Adli Tıp Kurumu’nun verdiği raporla Prof. Dr. Nadir Arıcan’ın hazırladığı rapor arasındaki paralelliği sizin takdirinize bırakıyorum. Duygunun sırta alındığı iddia ediliyor. Mehmet Kaplan’ın fiziğinin Duygu Delen’i sırtına alması imkansız. Sırta alma ya da kucağa alınıp bu olayın işlenmesi mümkün değildir. Mehmet Kaplan’ın geçmişine atıfta bulunarak buna karar verilemez. Bu konunun hiçbir şekilde bilimsel gerçekliği yoktur. Sürekli ortaya atılan iddiaların sonu gelmeyecek. Mehmet Kaplan çocuk yaşıyla hatalar yapmış olabilir ancak verdiği ifadede vicdanen de bunları yapması imkansız. Şu anki gelinen noktada Mehmet Kaplan’ın cinayet suçu işlemediği raporlarla, Adli Tıp raporlarıyla ortaya konulmuştur. İddia makamı yağmalamadan da Mehmet Kaplan’ın cezalandırılması gerektiğini söylüyor. Ortaya asılsız iddialar atılmaktadır. Mehmet Kaplan’ın Duygu Delen’in telefonunu yağmalayarak alması söz konusu değildir. Telefon normal bir şekilde alınıyor. Tüm dosya incelendiğinde Mehmet Kaplan için beraat kararı verilmesini talep ediyorum” diye konuştu.

SAVCI MÜEBBET HAPİS TALEBİNİ YİNELEDİ

Savcı, avukat ve müşteki beyanlarının ardından esas hakkında açıkladığı mütalaasını tekrarladı. Sanığın 'zincirleme şekilde nitelikli cinsel istismar' suçundan beraatine karar verilmesini talep eden savcı, sanığın 'hakaret' ve 'konutta yağma' suçlarından cezalandırılmasını istedi. Kaplan'ın uyuşturucu kullandığı, öfke kontrolü sorunu olduğu ve kıskançlık sebebiyle maktule geçmişte de darp uyguladığını, kontrolünü kaybettiğini, maktulün boğazını sıktığını, darp ettiğini mütalaasında belirten savcı, ‘çocuğu kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etti.

'VERDİĞİM İFADELERİN ARKASINDAYIM'

Sanık Mehmet Kaplan da esas hakkında mütalaaya karşı savunma yaptı. Kaplan savunmasında mütalaanın gerçekçi olmadığını dile getirerek, verilen raporların altında uzman kişilerin imzası olduğunu söyledi.

Pişman olabileceği bir şey yapmadığını kalbinin ve gönlünün rahat olduğunu dile getiren Kaplan, şöyle konuştu:

' Pişman değilim hiçbir şeyden. Çünkü hiçbir şey yapmadım. Gönlüm çok rahat. Kalbim çok rahat. “O raporun altına 30 doktor imza attı. 18 aydır sonra kamera kayıtlarına ve Adli Tıp raporlarına neden itiraz ediliyor. 18 ayın 13 ayını tek kişilik hücrede geçirdim. Ben sevdiğim kızı kaybettim. Bir canım var ama bin tane canım olsa Duygu’nun bir saniye yaşaması için yine veririm. Verdiğim ifadelerin arkasındayım. Ben gerektiği kadar kendimi savunmaya çalıştım. Ben burada da yatsam gönlüm rahat olacak. Burası gelip geçici bir dünya. Adaletinize güveniyorum. İnşallah doğru karar çıkar.”

YAĞMA VE HAKARETTEN CEZA VE TAHLİYE

Mahkeme heyeti, sanığın 'zincirleme şekilde nitelikli cinsel istismar' ve 'çocuğu kasten öldürme' suçundan beraatine, 'hakaret' suçundan verilen 90 gün hapis cezasının 1800 TL para cezasına çevrilmesine, 'yağma' suçundan ise 10 yıl hapis ile cezalandırılmasına ve hükümle birlikte tahliyesine karar verdi.

Duygu Delen'in annesi Şenel Delen, adliyeden çıkarken sinir krizi geçirdi.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 9
 • Ts61 2 yıl önce Şikayet Et
  O hakimleri vurmak lazım hainler
  Cevapla
 • Karadenizli 2 yıl önce Şikayet Et
  Evet Abdullah kardeş bizler batıya uyarak bu halere geldik laiklik aşkı böyle yapar işte, bence Talibanların yaptığı gibi yapılmalı yüzde yüz şeriata göre kanunlar olmalı
  Cevapla
 • Heba Olduk.. 2 yıl önce Şikayet Et
  Ahlak diye sir kavram kalmadı ahlak dediysem giyim kuşam vs demiyorum. Herkes istediğini giyebilir yiyebilir içebilir vs vs ... Anneler babalar kendini de bir sorgulamalı 16/17 yaşında bir kız çocuğunun akşam saati bir erkeğin evinde ne işi var yada bir erkeğin bizim evimizde ne işi var...
  Cevapla
 • Heba Olduk.. 2 yıl önce Şikayet Et
  Adli tıp ve dr raporları ile intihar ettiği kanısına varılarak beraat etmiş. Herkes müebbet yatsın çıkmasın asılsın, kesilsin peki ya gerçekten çocuk masumsa intihar etti isi 15 ay suçsuz yere yattıysa onun vebali ne olacak bakıyorumda adalet sadece müebbet hapismiş gibi yorumlar fikirler var. Ailesi adalet yerini bulsun diyor işte adalette suçsuz diyor suçsuz deyince adaletsizlik içerde çürüsün deyince adillik mi ?
  Cevapla
 • fatih 2 yıl önce Şikayet Et
  çocuklarımıza sahip çıkmalıyız. avrupa batı özentisi gibi yaşarsak, bunlar çocuk deyip nikahsız birliktelikleri hoş görürsek toplum düzenimiz daha da bozulmaya devam edecek. batı savaşmadan örfümüzü adetimizi geleneklerimizi yok ediyor...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Biden'ın çekilmesinin ardından İsrail'den ilk yorum geldi
Gündemden düşmüyor! Türkiye'nin imajına büyük darbe vurdu! Tek Avrupa ülkesi oldu