Sağlık Bakanı Koca'dan hekimlere '14 Mart' mektubu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 14 Mart Tıp Bayramı öncesi hekimlere mektup gönderdi.

Sağlık Bakanı Koca'dan hekimlere '14 Mart' mektubu
Sağlık Bakanı Koca'dan hekimlere '14 Mart' mektubu
GİRİŞ 13.03.2022 10:39 GÜNCELLEME 13.03.2022 10:42
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hekimler için kaleme aldığı mektupta, ekonomik açıdan adil, malpraktis davalarının tehdit olmaktan çıkarıldığı, şiddete karşı caydırıcılığın artırıldığı düzenlemeleri amaçladıklarını belirterek, "Devletimizin sizler için en iyisini yapma kararlılığından emin olun." mesajını paylaştı.

Bakan Koca, 14 Mart Tıp Bayramı öncesinde, Türkiye genelindeki tüm hekimlere ve sağlık hizmeti çatısı altında birleşen 39 meslek grubundaki çalışanlara mektup gönderdi.

Hekimlere yönelik mektubuna, "Zor zamanlarda hekimlik yapan ve bir taraftan mesleğinin gereklerini yerine getirmeye çalışırken öte yandan hekimlik hizmetinin daha iyi şartlarda yapılabilmesi için düşünen bütün arkadaşlarıma içten selam ve saygılarımı sunuyorum." ifadeleriyle başlayan Koca, hekimlik mesleğini layığınca yüceltmeye yönelik her samimi çabadan faydalandıklarını vurguladı.

Kovid-19 salgınının, yaygın mücadele isteyen bir hastalığın sonuçları dışında, bütün toplumları, sosyal psikolojileri ve ekonomileri başta olmak üzere birçok yönden sarstığına işaret eden Koca, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu dönemde, meslek grubu olarak, en ağır fedakarlıkları gösteren, toplumların da hayranlığını ve saygısını kazanan kesim bizler olduk. Pandemi, hekimlerin, tüm sağlık çalışanlarının ölümle hayat arasındaki o sınır çizgisinde, insandan yana eşsiz bir çaba sarf ettiğini gözle görünür kıldı. Bizleri ve eşsiz tıp mesleğini yücelten performansı sağlık çalışanları olarak hep birlikte gösterdik."

"TAKIM RUHUNUN KORUNMASI HER ZAMAN ÖNEMLİDİR"

Bakan Koca, salgınla mücadelede, tüm bireyselliklerin üzerinde takım ruhuyla hareket edildiğini, bu ruhun korunmasının her zaman önemli olduğunu belirtti.

Ekip uyumu konusunda hekimlerin rolünün inkar edilemeyeceğine, bazı durumlarda tıbbi müdahalenin adeta müzikal bir uyum gerektirdiğine dikkati çeken Koca, şöyle devam etti:

"Bugün hekimliğin saygınlık kaybına uğradığını hocalarımızdan tıbbiye öğrencilerine kadar çoğu kişi ifade ediyor. Fakat unutulmamalı: Tarihi insanlık kadar eski olan tıp ve toplumun halen nadide insanı olan hekim, temelde değer kaybına uğramış olmadığı için bu saygınlık kaybı geçicidir. Hayatla ölüm, hastalıkla sağlık arasında sıkışan bir insan, hekimine ve tıp bilimine gerekli saygıyı gösterecektir."

"HEKİMLER OLARAK HASTANIN ARACI KILINMASINDAN KAÇINMALIYIZ"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Hekimlik bize, sadece tahsil yoluyla toplum içinde statü sağlayan mesleklerden biridir. Biridir diyorum ama bir ikincisini bilmediğimi de itiraf etmeliyim. Bu statü bizleri bazı teamüllerle sınırlar. Örneğin, haklarımız, taleplerimiz konusunda geliştireceğimiz dilin, tutumdaki üslubun mesleğin doğasıyla örtüşmesi gerekir." görüşünü paylaştı.

Mesleğin doğasının hastaları da gözetmeyi içerdiğini belirten Koca, "Çünkü ihmal edilen hastanın, tarafları kimler olursa olsun, çözüm aranan sorun sebebiyle nesneleştirilmiş ve üzerinden mesaj verilen kişi konumuna düşürüldüğünü herkes bilir. Hasta da bilir. Biz, hekimler olarak, hastanın bu şekilde aracı kılınmasından kaçınmalıyız. Bir meslektaşınız olarak görüşüm budur." ifadesini kullandı.

"DEVLETİMİZİN SİZLER İÇİN EN İYİSİNİ YAPMA KARARLIĞINDAN EMİN OLUN"

Bakan Fahrettin Koca, mektubunda, sağlık çalışanlarının haklarıyla ilgili yürütülen son çalışmalara işaret ederek, şunları kaydetti:

"Mevcut koşullarda ülkemizde hekimlik yapmanın zor tarafları olduğunu biliyorum. Sorunların, aşılması zor değil, aşılması kolay sorunlar olduğuna, gerekli emeğin sarf edildiğine inanmanızı istiyorum. Temel amaçlarımız, ekonomik açıdan adil bir düzenleme, malpraktis davalarının hekimlere tehdit olmaktan çıkarılması, artan şiddet olaylarına karşı caydırıcılığı daha yüksek bir yasal çerçeve ve emeklilikte hekimlerin yargı mensuplarına benzer haklara sahip olabilmeleridir. Devletimizin sizler için en iyisini yapma kararlılığından emin olun."

KOCA, HEKİMLER İÇİN OLUŞTURDUĞU MAİL ADRESİNİ PAYLAŞTI

Sağlık Bakanı Koca mektubuna, "14 Mart Tıp Bayramı'mızı yürekten kutluyorum. Mesleğinizde ve görev yaptığınız kurumda her birinize mutluluklar diliyorum." sözleriyle son verdi.

Koca, ayrıca hekimlerin kendisine doğrudan yazması gereken durumlar için oluşturduğu "dr.fahrettinkoca.sahsen@gmail.com" mail adresini de paylaştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 15
 • Hamdi 3 ay önce Şikayet Et
  Her mesleğe yılda iki kere zam veriliyor zaten, bu hep böyle olsun İnşallah, bunun dışında bazılarına ayrıca zam verilmesini istemiyoruz.
  Cevapla
 • Ahmet 3 ay önce Şikayet Et
  Keşke yılda iki kere her mesleğe aynı oranda verilen zammın dışında sadece bazı mesleklere tekrar zam verilmeseydi, eğer verilecekse herkese verilseydi daha iyi olurdu.
  Cevapla
 • Dağdaki Çoban 3 ay önce Şikayet Et
  Keşke geçen yıl söylenen iyileştirme yapılsaydı hekimlere. Lafta kaldı. Özel ve vakıf hastaneleri istemediği için maaşlarda iyileştirme yapılmadı. Yazık. Emeklerinin karşılığı verilmeli. Bu arada ben hekim değilim sadece adilim. Vesselam
  Cevapla
 • Adil 3 ay önce Şikayet Et
  Geçen yıl ve her yıl senede iki kere her mesleğe zam yapılıyor ya daha ne zam ayrıcalığı.
  Cevapla
 • Hakikat 3 ay önce Şikayet Et
  Her bakan kendi kurumunun vatandaşlara karşı olan hizmetlerinde kamuya nasıl fayda sağlayacağı ile ilgili çalışmalar yapar sağlık bakanı ve milli eğitim bakanı personelim de personelim onların hakları da hakları diye her gördüğümde talepler istekler ne personel babası çıktınız valla helal olsun her kuruma sizin gibi bakan gerek ne zaman tv de görsem calışanlarımın hakları sağlık denince akla direkt talepler gelir oldu
  Cevapla
 • Ali 3 ay önce Şikayet Et
  Keşke herkese verilen zamdan sonra, bazıları ayrıca zam istemese ne iyi olur.
  Cevapla
 • mustafaa 3 ay önce Şikayet Et
  bende aldim bende aldimm
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsveç Başbakanından Türkiye açıklaması!
Biden: Türkiye'ye F-16'ları satmamız gerekiyor