YTB ve İslam İşbirliği Teşkilatı arasında eğitim iş birliği protokolü

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) arasında eğitim alanında iş birliği protokolü imzalandı. YTB VE İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI ARASINDA EĞİTİM İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

YTB ve İslam İşbirliği Teşkilatı arasında eğitim iş birliği protokolü
YTB ve İslam İşbirliği Teşkilatı arasında eğitim iş birliği protokolü
GİRİŞ 16.03.2022 17:32 GÜNCELLEME 16.03.2022 17:32
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) arasında eğitim işbirliğini içeren bir protokol imzalandı. Protokol kapsamında YTB’nin uluslararası öğrencilere Türkiye’de eğitim imkanı veren Türkiye Bursları programına ve dünyanın dört bir yanından diplomatlara ülkemizde Türkçe eğitimi sunan KATİP programına ilişkin ortak çalışmalar yürütülecek. Protokol aynı zamanda Türkiye ile İslam dünyası ilişkilerine katkı sağlayacak. Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde bulunan Genel Sekreterlik merkezinde düzenlenen törende protokolü İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha’nın nezaretinde YTB Başkanı Abdullah Eren ile İİT Bilim ve Teknoloji Genel Sekreter Yardımcısı Askar Musinov imzaladı.

Türkiye Burslarının dünyanın en seçkin burs programları arasında yer aldığını belirten YTB Başkanı Abdullah Eren, aynı zamanda Türkiye Burslarının en fazla sayıda ülkeden başvuru alan program olduğuna dikkat çekti.  Eren, farklı ülkelerdeki kamu görevlisi, diplomat, gazeteci, subay, bürokrat, araştırmacı ve akademisyenlere yönelik düzenlenen KATİP programıyla da dünyanın her tarafından kariyerlerinin ortasında çeşitli alanlarda çalışan kişileri Türkiye’ye getirdiklerini, bu kişilerin Türkçe öğrendiklerini söyledi. Katılımcıların Türkiye’nin tarihi ve kültürel zenginlikleri de görme fırsatı bulduğunu kaydeden Eren, aynı zamanda KATİP programının, gelinen ülke ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesine ve dünya barışına katkı sağladığını aktardı.

Abdullah Eren, imzalanan protokole dair son olarak; “Bu protokolle inşallah eğitim ve kültür alanlarında Türkiye ile İslam dünyası ilişkilerine katkılarımızı arttıracağız.“ ifadesini kullandı.

İmzalanan protokole ilişkin İİT resmî hesabından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: “İİT üye devletlerinde yükseköğretim ve bilimsel araştırmaların kalitesinin artması önem arz ediyor. İki taraf, İslam dünyasının nitelikli gençlerine daha fazla eğitim fırsatı sağlamak için çaba gösterilmesi konusunda anlaştılar. Bu vesileyle, İİT Genel Sekreterliği ve YTB arasında, İİT Eğitim Değişim Programı platformu üzerinden İİT ülkelerinin araştırmacı ve öğrencilerine burs sağlanmasına yönelik İşbirliği Çerçeve Anlaşması imzalandı.”

 

YORUMLAR 1
  • 4387 8 ay önce Şikayet Et
    arabistan rejimi umreye haca izin vermediği için mahşerde davacıyız
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğanm, EYT ve Asgari ücret konusunda iki bakanla görüşüyor
Elektrikli otomobil "Ceryan" seri üretime hazırlanıyor!