Gezi Parkı davasında Osman Kavala hakkında karar verildi

Gezi Parkı davasında Osman Kavala'nın da aralarında bulunduğu 16 sanıklı dosyada sanıklar, mütalaaya karşı savunmalarını yaptı. Savunmaların ardından Mahkeme, Osman Kavala'nın tutukluluk halinin devam etmesini karar verdi.

GİRİŞ 21.03.2022 13:25 GÜNCELLEME 21.03.2022 13:36
Bu Habere 125 Yorum Yapılmış

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 1'i tutuklu, 6'sı tutuksuz, 9'u firari 16 sanığın yargılandığı Gezi Parkı davasında, duruşma savcısı celse arasında mütalaasını açıklamıştı. Açıklanan mütalaada, Osman Kavala ve Ayşe Mücella Yapıcı'nın "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları talep edilirken, 6 sanığın ise "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım etme" suçundan 15'er yıldan 20'şer yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Mütalaada ayrıca, haklarında yakalama kararı bulunan ve olayların organizatörleri oldukları öne sürülen sanıklar Ayşe Pınar Alabora, Henry Jack Barkey, Can Dündar, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, Memet Ali Alabora, Yiğit Aksakoğlu ve İnanç Ekmekçi'nin dava dosyalarının ayrılarak, yakalama kararı infazlarının beklenmesi talep edilmişti.

İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülmeye başlanan duruşmada sanıklar ile avukatları son kez esasa ilişkin mütalaaya karşı savunma yapmaları yaptılar.

Davaya Osman Kavala, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı.

Diğer sanıklar Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Çiğdem Mater, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden ve Yiğit Ali Ekmekçi ise mahkeme salonunda hazır bulundu. 

KAVALA İÇİN TUTUKLULUĞUNA DEVAM KARARI VERİLDİ

Öte yandan davada savcı, Osman Kavala'nın tutukluluk halinin devam etmesini talep etti. Mahkeme, savcılığın talebini kabul etti. Kavala'nın tutukluk halinin devamına karar verildi. Duruşma 22 Nisan tarihine ertelendi. 

OLAYIN GEÇMİŞİ

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin aralarında iş adamı Osman Kavala, gazeteci Can Dündar, Ayşe Mücella Yapıcı ve oyuncu Mehmet Ali Alabora'nın da bulunduğu 16 sanığın "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan yargılandığı dava, 18 Şubat 2020'de karara bağlanmıştı. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tutuklu sanık Osman Kavala'nın da aralarında olduğu 9 sanığın beraatına, firari sanıklar Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Gökçe Tüylüoğlu, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, İnanç Ekmekçi ve Mehmet Ali Alabora'nın ise dosyalarının ayrılmasına hükmetmişti. Savcılığın yerel mahkemenin kararını istinafa taşımasının ardından İstanbul Bölge Adliye 3. Ceza Dairesi 22 Ocak 2021'de 9 sanık hakkındaki beraat kararını bozmuştu.

Bozma kararının ardından İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Nisan 2021'deki duruşmada bu dava ile yakalamalı sanıklar Can Dündar, Mehmet Ali Alabora, Ayşe Pınar Alabora, Gökçe Tüylüoğlu, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu ve İnanç Ekmekçi'nin dosyasının birleştirilmesine karar vermişti. Bunun yanı sıra Osman Kavala ile CIA eski danışmanı Henri Barkey'in FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin ‘Anayasayı ihlal' ve ‘Devletin gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etme' suçlarından İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandıkları davanın Gezi Parkı ana davasıyla birleştirilmesine karar verilmişti.

Öte yandan Gezi Parkı olaylarına ilişkin Beşiktaş'ın taraftar grubu Çarşı üyelerinin de aralarında bulunduğu 35 sanık hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen karar Yargıtay tarafından bozulmuştu. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Gezi Parkı olaylarına ilişkin dava ile Çarşı davası arasında hukuki ve fiili irtibat bulunduğunun belirtildiği kararda, örgüt üyeliği suçunun özelliği nazara alınarak, her iki dosyanın birleştirilmesi tarafına gidilmesi, sanıkların hukuki durumlarının buna göre takdir ve tayini gerekirken, yazılı şekilde eksik araştırma neticesinde beraatlarına karar verilmesinin bozma nedeni sayıldığı vurgulanmıştı. Davalar verilen bozma kararlarının ardından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde birleştirilmişti. Gezi Parkı ile Çarşı davası dosyası, 21 Şubat'ta görülen dördüncü duruşmada, davaların geldiği aşama dikkate alınarak yeniden ayrılmıştı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 125
 • Brunson gibi 11 ay önce Şikayet Et
  Faizler arttırıldıktan sonra serbest bırakacağız. rahip brunson olayındaki gibi dolar adete çakılacak akabinde.
  Cevapla
 • tunctunc 11 ay önce Şikayet Et
  Dansözlge korkakliga gerek yok Verin cezasini yatsin amerikadan cekinmeyin..Ben cezasini verdim ve 20 yil kodese gircek..
  Cevapla
 • kayra75 11 ay önce Şikayet Et
  inşallah çıkışın olmaz geberirsin orada
  Cevapla
 • 1071 11 ay önce Şikayet Et
  en son nefesine kadar içerden çıkmamalı....madem idam yok....
  Cevapla
 • zafer42 11 ay önce Şikayet Et
  idaaaaam Hainlere idaaaam gelsin artik,neyini besliyorsunuz yeter yav, fakir fukaraya bakilsin daha iyi,duasini alirsiniz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Resmi Gazete'de yayımlandı: Depremzedelerin elektrik ve doğal gaz borçları silindi
CHP'li Emekli Amiral Türker Ertürk'ten skandal tehdit: Değişecek! Ama acılı ama acısız...