Türk Devletleri Teşkilatı diaspora kurumları YTB ev sahipliğinde toplanıyor

Türk Devletleri Teşkilatı üye ülke diasporaları sekiz yıl sonra Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) ev sahiplinde yeniden buluşuyor.

Türk Devletleri Teşkilatı diaspora kurumları YTB ev sahipliğinde toplanıyor
Türk Devletleri Teşkilatı diaspora kurumları YTB ev sahipliğinde toplanıyor
GİRİŞ 25.03.2022 11:25 GÜNCELLEME 25.03.2022 11:25

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) kurulduğu günden bu yana, Türk Devletleri Teşkilatı ülkeleri olan Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’a yönelik; eğitim, gençlik, ulaşım, sağlık, ekonomi, adalet, akademi ve kültürel alanlarda 105 proje hayata geçirdi.

YTB 2013 yılında Azerbaycan Gençliğe Yardım Vakfı'nın yayımladığı “Medeniyetimizin Kandilleri” isimli kitaba destek sağlayarak 9 bin adet dağıtımını sağladı.

YTB ile Azerbaycan Diasporadan Sorumlu Devlet Komitesi iş birliğinde 10 Haziran 2021 tarihinde düzenlenen toplantıyla da iki ülke diaspora teşkilatlarının karşılaştıkları sorunlar, çözüm önerileri ve iş birliği mekanizmaları masaya yatırıldı.

ORTAK DEĞERLER GENÇ NESİLLERE AKTARILDI

YTB ve Azerbaycan Gençliğe Yardım Fonu işbirliği ile “Her Çocuk Bir Çınardır Projesi” hayata geçirildi. Projeyle Türk-İslam medeniyetinde yetişen bilim adamlarının tanıtılması ve iki kardeş ülkenin ortak kültürel ve bilimsel değerlerinin genç nesillere aktarılması hedeflendi.

Azerbaycan düşünce tarihinin kayıt altına alındığı kalıcı bir eser eksikliğinin giderilmesi amacıyla “Azerbaycan Düşünce Tarihi” isimli kitap basıldı.

“Hocalı Katliamı’nın 28. Yılı Anma Programı” kapsamında 2020 yılında Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından yürütülen “Hocalı Soykırımı Anma Yürüyüşü” adlı faaliyet YTB tarafından desteklendi.

YTB ile Azerbaycan Diasporadan Sorumlu Devlet Komitesi iş birliğinde 24 Şubat 2021 tarihinde düzenlenen “1915 Olaylarını Anlamak ve 1992 Hocalı Soykırımı” isimli çevrim içi etkinlikte 100 civarındaki gence 1915 olayları ve Hocalı Soykırımı hakkında seminer verildi.

AZERBAYCAN'DA ÜNİVERSİTELİ ÖĞRENCİLER İÇİN YURT PROJESİ

YTB ve Türk Dilli Devletlerle Dostluk ve Medeni Alakalar Cemiyeti ile yürütülen projeyle ise üniversite yurtlarının kirası 2013-2014 ve 2015 yılları boyunca ödendi.

Gençliğe Yardım Vakfı ile yürütülen proje ile de Azerbaycan’da ilk ve orta öğretim kurumlarında okutulmak üzere “Manevi Değerlerimiz” isimli kitap hazırlanarak basımı gerçekleştirildi.

ULUSLARARASI BÜYÜK TÜRK DİLİ KURULTAYI

Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği Dayanışma Vakfı, Yunus Emre Enstitüsü ve YTB iş birliğinde 26-27 Eylül 2019 tarihleri arasında Bakü’de gerçekleştirilen 14. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı Programı, yurtiçinden ve yurtdışından katılan akademisyenlerin Türk Dili ve ortak Türk Kültürü üzerine sundukları bildirilerle yapıldı.

AZERBAYCAN DÜŞÜNCE TARİHİ KİTAP PROJESİ

Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin köklerini araştıran ve Azerbaycan düşünce tarihinin kayıt altına alındığı kalıcı bir eser eksikliğinin giderilmesi amacıyla düzenlenen proje kapsamında “Azerbaycan Düşünce Tarihi” isimli çalışma hayata geçirildi.

TÜRKİYE’NİN COVİD-19’LA MÜCADELESİNE İLİŞKİN TECRÜBESİ PAYLAŞILDI

YTB'nin Özbekistan Strateji Kalkınma Merkezi ile yürüttüğü proje kapsamında ülkemizin Covid-19’la mücadelesine ilişkin tecrübesi 2 gün süren bir eğitimde Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’dan doktorlara aktarıldı.

"İki Kardeş Devlet (Türkiye ve Özbekistan) ve Onun Gelecekteki İlişkilerinde Benim Yerim" konulu programda ise Türkiye'de lisansüstü eğitim alan 40'ı aşkın Özbekistanlı öğrenci arasında bilgi ve tecrübe paylaşımı sağlandı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİK TECRÜBE PAYLAŞIMI

8-12 Nisan 2019 tarihlerinde ise 14 Mart Tıbbiyeliler Derneği ile “Türk Dünyası Acil Tıp Eğitimi” projesi ile Özbekistan'da başta doktorlar ve tıp fakültesi öğrencileri olmak üzere, hemşire, sağlık memuru ve diğer sağlık çalışanlarına acil servis organizasyonu, acil serviste kritik hastaya yaklaşım ve afet yönetimi hakkında eğitim verildi.

13-14 Şubat 2021 tarihlerinde de YTB, Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve 14 Mart Tıbbiyeliler Derneği ile işbirliğinde "1. Türk Dünyası Tıp Öğrencileri Çalıştayı" düzenlendi.

Şarkşinaslık Enstitüsü, Özbekistan Milli Kütüphanesi, Silk Road Uluslararası Turizm Üniversitesi ve Semerkant Yabancı Diller Yüksekokuluna YTB tarafından hazırlanan her biri 200 kitap barındıran Türk tarihi ve Türk kültürü içerikli setler gönderildi.

YTB destekleri ile Özbekistan Gençlik İşleri Ajansı ve Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu işbirliğinde Yıldız Teknik Üniversitesi Kongre Merkezinde 18 Aralık 2021 tarihinde Özbekistan Gençleri Forumu gerçekleştirildi.

Aralık 2020’de YTB, TİKA, İslam Kalkınma Bankası, Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve 14 Mart Tıbbiyeliler Derneği ile işbirliği ile Laparoskopik Cerrahi Kursu çevrim içi eğitim programı düzenledi. Programdan Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’dan 1000’i aşkın katılımcı yararlandı.

AHISKALI GENÇLERİN EĞİTİMLERİNE DESTEK

YTB, Kazakistan’da yaşayan Ahıskalı gençlerin yükseköğretim kurumlarında başarılarının artırılması ve eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması maksadıyla Kazakistan Üniversiteye Giriş Sınavına yönelik hazırlık kurslarına destek oldu.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve Ahmet Yesevi Üniversitesi işbirliği ile 20 Temmuz-20 Ağustos 2016 tarihlerinde Kazak – Türk gençleri, akademisyen, araştırmacı ve uzmanları arasında ortak tarihi ve kültürel değerlerin tanıtılması amacıyla Ahmet Yesevi’den Günümüze Türkiye-Kazakistan Medeniyet Köprüleri Projesi hayata geçirildi.

Uygurların zengin kültürel mirasın tespiti, derlenmesi ve tanıtılması amacıyla “Uygurların Somut Olmayan Kültürel Mirası: Almatı Örneği” isimli proje organize edildi. Proje kapsamında Kazakistan’ın Almatı eyaleti sınırları içinde Uygurların yaşadığı ilçe, kasaba, köy ve mahallelerde geniş bir alan araştırması sonucu elde edilen veriler derlenerek kitapta ilgililerin istifadesine sunuldu.

AHISKA SÜRGÜNÜ ANMA PROGRAMI

Ahıska Sürgününün 75. Yıldönümü kapsamında YTB desteği ile  Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’dan genç-yaşlı gruplar, Ahıska’yı birlikte ziyaret ederek anavatanda anma programı düzenledi.

YTB tarafından Ankara’da 10 Aralık 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen Ahıska Sürgününün 75. Yılı programına; Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’tan sürgün tanıklarının katılımı desteklendi.

DİASPORA İŞBİRLİĞİ ANLAŞMALARI İMZALANDI

8 Kasım 2018 tarihinde Türk Konseyi Diaspora Kuruluşları Bakanları/Başkanları Zirvesinde YTB ve Kazakistan’ın muadil kurumu olan Otandastar Vakfı arasında Diaspora alanında işbirliği protokolü imzalandı.

26-28 Nisan 2019 tarihleri arasında Kırgızistan’ın farklı bölgelerinde yaşayan Ahıska Türkleri Kazakistan’da YTB desteğiyle Ahmet Yesevi Türbesini ziyaret etti.

Anadolu Mektebi yazar okumaları programına katılıp Cengiz Aytmatov okumaları yapmış 2000’den fazla öğrenci arasından seçilen başarılı öğrenci 8-13 Eylül 2019 tarihleri arasında Aytmatov'un eserlerine konu ve ilham olan Kırgızistan'a giderek bilgi ve deneyimlerini artırdı.

Anadolu Ajansı ve YTB işbirliğinde düzenlenen 2 haftalık medya eğitimine Kırgızistan’dan editör ve muhabirler katıldı.

Kırgız tarafının kendi Diasporası üzerine çalışacak bir kurum kurma niyetine binaen, 2014 yılında Kırgız kurumlarının temsilcilerini ülkemize getirerek Diaspora alanında çalışan kurumlarımızla tecrübe paylaşımında bulunulması temin edildi.

AVRASYA GENÇLİK OKULU

Avrasya ülkelerinde yaşayan kardeş topluluk mensubu üniversite öğrencilerinin, ülkelerinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağını teşkil etmeleri ve kendi ülkelerinin Türkiye ile ilişkilerinin her alanda geliştirilmesine katkı sunmaları amacıyla Avrasya Gençlik Okulu düzenlendi. Avrasya Gençlik Okulu projesi ile 35 katılımcı genç ülkemizi ziyaret etti.

TÜRK DÜNYASI GENÇ AKADEMİSYENLER KONGRESİ

YTB destekleriyle Genç Akademisyenler Birliği tarafından Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Kongre Merkezi ev sahipliğinde 24-26 Aralık 2021 tarihleri arasında Türk Dünyası Genç Akademisyenler Kongresi gerçekleştirildi. Gazi Üniversitesi’nde de 24-26 Kasım 2021 tarihleri arasında Türk Dünyası Eğitim Bilimleri Kongresi yapıldı.

AVRASYA DÜŞÜNCE KURULUŞLARI BULUŞMASI

Avrasya ülkelerinde faaliyet gösteren düşünce kuruluşlarının bir araya gelmeleri ve işbirliklerinin geliştirilmesi amacıyla YTB ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü, 2016 yılı Kasım ayında Avrasya Düşünce Kuruluşları Buluşması düzenledi. 

TÜRKİYE BURSLARI

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’tan günümüze kadar 18.656 uluslararası öğrenciye ülkemizde eğitim imkanı sağlandı. Hali hazırda ise 1429 öğrenci Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde eğitimlerine devam ediyor. Eğitimlerini tamamlayarak Türkiye Mezunları Ailesine katılan 14 binden fazla kişi ise ülkelerinin kalkınmalarına yardımcı olurken kendi ülkesi ve Türkiye arasında köprü vazifesi görüyor.

Irkçılık ve İslamofobi gibi aynı tarz sorunlarla karşılaşan ve toplamda sayıları 20 milyona yaklaşan soydaş ve vatandaş diasporaların böyle bir Forumda geniş kapsamlı bir biçimde temsil edilerek ortak çözümleri değerlendirmeleri Türk soylu diasporaların işbirliği tesisinde olumlu rol oynayacak.

Ayrıca etkinlik kapsamında Diaspora Kurumlararası 2. Tecrübe Paylaşımı Programı yürütülecek. Programın son gününde ise misafirler TÜRKSOY ve Bursa Büyükşehir Belediyesince organize edilecek Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’nın açılış etkinliklerine (Nevruz Faaliyeti) katılım gösterecek.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Arda Güler'de mutlu son! Anlaşma sağlandı
Akaryakıt tepe taklak! Benzin ve motorin fiyatları 9 ay önceye dönüyor