Mersin İl Müftülüğü, Ramazan ayı hizmetleri ile ilgili değerlendirmede bulundu

Mersin İl Müftülüğü tarafından yapılan açıklamada “Ramazan ayında ihtiyaç sahibi kardeşlerimize el uzatmak, bizler için en büyük manevi kazanım olacaktır” denildi.

Mersin İl Müftülüğü, Ramazan ayı hizmetleri ile ilgili değerlendirmede bulundu
Mersin İl Müftülüğü, Ramazan ayı hizmetleri ile ilgili değerlendirmede bulundu
GİRİŞ 31.03.2022 17:19 GÜNCELLEME 31.03.2022 17:19

Mersin İl Müftülüğü'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından 2022 yılı Ramazan ayı teması “Ramazan ve Doğruluk” olarak belirlenmiştir. Ramazan ayı boyunca irşat faaliyetlerimiz büyük oranda yüz yüze gerçekleştirilecektir. Beş vakit namaz da olduğu gibi teravih namazı da camilerimizde cemaatle kılınacaktır.

Ramazan ayına yaklaşmanın sevinç ve heyecanı ile 1 Nisan Cuma akşamı kılınacak ilk teravih namazının ardından 2 Nisan Cumartesi günü tutulacak ilk oruç ile Ramazan ayına girmiş olacağız.

İki yılı aşkın süredir dünyayı etkisi altına alan salgın hastalık tedbirlerinin ardından bu yıl Ramazan ayını, daha farklı bir heyecanla idrak edeceğiz. Teravihlerimizi, mukabelelerimizi, sahurlarımızı, kısacası Ramazan ayını anlamlı ve unutulmaz kılan birçok eşsiz güzelliği, bu sene hep birlikte ihya etmenin huzurunu yaşayacağız. Her zorlukla beraber kolaylıklar, her sıkıntıyla birlikte ferahlıklar var eden Yüce Rabbimize sonsuz hamd ediyorum. İnsanlığın bir an önce bu salgın hastalıktan tamamen kurtulmasını diliyor, Ramazan-ı Şerif ile birlikte tüm yeryüzünü, selamet ve sekinet yurduna dönüştürmesini yüce Mevla’dan niyaz ediyorum.

"İNSANIN YERYÜZÜNDEKİ EN KAPSAMLI VE EN BÜYÜK SORUMLULUĞU DOĞRULUKTUR"

İnsanı hem dünyada hem de ahirette iyiliğe ulaştıracak en temel ahlaki değer doğruluktur. Allah’a iman üzere inşa edilen hayat nizamının özünü teşkil eden doğruluk, sözün öze uyması; ihlas ve samimiyet bakımından kalpteki niyetle tutum ve davranışın bir olması demektir. Doğruluk, bütün varlığımızı ilgilendiren, bütün hayatımızı kuşatan en temel ahlaki prensiptir. Bu sebeple Allah’ın mükerrem bir varlık olarak yarattığı insanın yeryüzündeki en kapsamlı ve en büyük sorumluluğu, doğruluktur, dürüstlüktür. Bu sorumluluğun ifası, insanın en önemli ihtiyaçlarından olan huzurlu ve güvenli bir ortam oluşturmanın da temel taşlarından biridir.

"BİZLER İÇİN EN BÜYÜK MANEVİ KAZANIM OLACAKTIR"

Bugün dünyanın zor ve sıkıntılı süreçlerden geçtiğine şahit olmaktayız Özellikle İslam coğrafyalarında savaşlar, işgaller, terör saldırıları ve zorunlu göç olayları sebebiyle milyonlarca insan, en temel haklarından bile mahrum bir vaziyettedir. Yeryüzünde milyonlarca çocuk, yoksulluk, çaresizlik ve açlık sebebiyle hayata veda etmektedir. Böyle zamanlarda yardımlaşmanın, paylaşmanın, yaraları sarıp acıları dindirmenin önemi, izahtan varestedir. İyiliklerin karşılığının kat kat fazlasıyla verildiği Ramazan ayında ihtiyaç sahibi kardeşlerimize, yoksullara, kimsesizlere, yetimlere el uzatmak, bizler için en büyük manevi kazanım olacaktır. Bu mübarek zamanda bizden bir yardım eli bekleyen kardeşlerimizin sıkıntılarını bir nebze de olsa dindirebilmek, bizim için dünyanın bütün nimetlerine sahip olmaktan daha hayırlı olacaktır.

"ZEKTA, FİTRE VE İFTAR SOFRALARIMIZLA İYİLİĞİ VE BEREKETİ ÇOĞALTMANIN GAYRETİ İÇERİSİNDE OLALIM"

Ramazan ayı paylaşma mevsimidir. Bu mevsimde ibadeti, bilgiyi, sevgiyi, emeği ve ekmeği paylaşarak çoğaltır; acıyı, hüznü ve kederi paylaşarak hafifletiriz. Nihayetinde bayramı paylaşarak kardeşliğimizi, birlik ve beraberliğimizi daha da pekiştiririz. Dolayısıyla zekât, fitre, sadaka ve iftar sofralarımızla iyiliği ve bereketi çoğaltmanın gayreti içerisinde olalım. Ramazan ayı, özellikle zekât ibadetinin yoğun bir şekilde ifa edildiği bir aydır. Zekât, zenginlerin malındaki fakir ve yoksulların payıdır, hakkıdır. Dolayısıyla zekâtı ihmal etmek veya zekât vermekten imtina etmek, hem kul hakkını ihlal, hem de Allah katında büyük bir vebaldir. Ayrıca unutmayalım ki zekâtlarımız, fitrelerimiz, sadakalarımız ve tüm iyiliklerimiz, Rabbimize ve inancımıza karşı samimiyetimizin, sadakatimizin ve dürüstlüğümüzün bir göstergesidir. Hiç şüphesiz Yüce Rabbimiz, verdiklerimizden daha hayırlısını Ramazan’ın bereketiyle hepimize ikram edecektir.

"EBEVEYNLER OLARAK BİZLERE DÜŞEN, ÇOCUKLARIMIZI BU AYIN FEYZİNDEN AZAMİ DERECEDE İSTİFADE ETTİRMEKTİR"

Ramazan ayı, çocuklarımızın inanç, ibadet ve merhamet eğitimi için de önemli bir zaman dilimidir. Bu yüzden yarınlarımızın emanetçisi gençlerimizin ve çocuklarımızın ibadetlerini ifasındaki heyecan ve mutluluğu,  camilerimizdeki huzur ortamında yetişmeleriyle sağlayabiliriz.  Camilerimiz, çocuklarımızla güzel, gençlerimizle anlamlıdır. Çocuklarımızı, bu ayın feyzinden ve camilerimizin manevi atmosferinden azamî derecede istifade ettirmenin gayreti içerisinde olmak, ebeveynler olarak bizlere düşen görevdir. Bu sebeple sahurun bereketini, orucun lezzetini ve iftarın sevincini bizzat tatmaları için çocuklarımızı, gençlerimizi teşvik edelim, destekleyelim. Vakit namazlarında, teravihlerde, mukabelelerde camilerimizi çocuklarımızla şenlendirelim. Birlikte ibadet etmenin güzelliğini tatsınlar. Zihin ve gönül dünyalarında Ramazan ayına dair tatlı hatıralar biriktirsinler.”

"CAMİLERİMİZİ ŞENLENDİREREK GEÇEN İKİ YILIN ÖZLEMİNİ GİDERMEYE ÇALIŞACAĞIZ"

Salgın nedeniyle iki yıl aradan sonra bu yıl teravih namazlarının camilerde cemaatle kılınacak olmasının heyecanını taşıyor ve yaşıyoruz. Bu yıl camilerimizi doldurarak, şenlendirerek inşallah iki yılın özlemini gidermeye çalışacağız. Ancak, bu süreçte, devam eden tedbirlere hassasiyetle riayet etmemiz gerekiyor. Cami ve mescitlerimizde temizlik ve maske kullanımı gibi gerekli tedbirlerin uygulanmasına devam edilecektir. Hastalık belirtileri taşıyan kardeşlerimizin cemaate katılmamaları, hastalıkları geçinceye kadar sabretmeleri hususu önem arz etmektedir.

RAMAZAN FAALİYETLERİ

“Ramazan ayı boyunca irşat faaliyetlerimizi büyük oranda yüz yüze gerçekleştireceğiz. Tüm aile fertlerimizle teravih namazına, sohbete ve mukabeleye katılarak Ramazan’ın manevi havasını hep birlikte teneffüs edeceğiz. Camilerimizde ve Kur'an kurslarımızda mukabeleler okunacaktır. Camilerimizdeki mukabeleye katılamayacak olan vatandaşlarımız, Ramazan ayı boyunca her gün Diyanet TV'de okunacak mukabeleleri takip edebileceklerdir. Müftülüklerce uygun görülen cami ve mescitlerde “Hatimle Teravih Namazı” kıldırılacaktır. “Alo 190 Dinî Bilgilendirme Hattı”, Ramazan ayı boyunca haftanın 7 günü 08.00-22.00 saatleri arasında vatandaşlarımızın hizmetinde olacaktır.

Başkanlığımız tarafından hazırlanan “Ramazan ve Doğruluk” temalı kitap, dergi ve diğer basılı, görsel ve sesli materyallerin bulunduğu Ramazan ayına özel web sitesi (ramazan.diyanet.gov.tr) milletimizin hizmetinde olacaktır. Diyanet TV, Diyanet Radyo, Diyanet Kur’an Radyo ve Diyanet Risalet radyolarında iftar ve sahur ayrıca Kanal 33 ve İçel Tv’de iftar programları yapılacaktır. Ayrıca din görevlilerimiz, Kur’an kursu öğreticilerimiz tarafından camilerimizde,  manevi danışmanlarımız tarafından da Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı kurumlarda barınanlar ile gençlere, göçmenlere, bağımlılara, engellilere, hastalara ve hasta yakınlarına, KYK’lar da bulunan öğrencilere, cezaevinde bulunan hükümlülere yönelik çeşitli programlar gerçekleştirilecektir.

"YARDIMLARLA İHTİYAÇ SAHİBİ KARDEŞLERİMİZE ULAŞMAYI PLANLIYORUZ"

İl ve İlçe Müftülüklerimiz, Türkiye Diyanet Vakıf Şubelerimiz ile birlikte “Kardeşliğimiz Zekâtla Bereketlensin, Beklenen Sensin” projesi kapsamında yardım kampanyası yürütülmektedir.

Vakfımız, bu yıl Ramazan ayı boyunca milletimizin desteğiyle Mersin’in tüm ilçelerinde, yurt dışında ise mazlum, mağdur, muhtaç insanların bulunduğu bölgelerde Ramazan’ın manevi iklimini yaşatacak inşallah. Türkiye Diyanet Vakfı Mersin Şubesi olarak yardım programı kapsamında; Yardım kartları, gıda paketi, iftar kumanyası, bayramlık kıyafet gibi yardımlarla ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaşmayı planlamaktayız.

TDV kanalıyla ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmak isteyen vatandaşlarımız, Ramazan ayı boyunca zekât, fitre, fidye, alışveriş kartı, gıda paketi, bayramlık kıyafet, iftarlık-kumanya gibi bağışlarını www.tdv.org ve bagis.tdv.org adreslerinden, il ve ilçe müftülüklerinden, TDV Mersin şubesi banka hesapları üzerinden yapabileceklerdir.
Ramazan ayının kalplerimize huzur, hanelerimize bereket, ailemize, ülkemize ve İslâm âlemine hayırlar getirmesini temenni ediyor, bu mübarek vakitleri, insanlığın hidayet ve iyiliğine, yeryüzünün barış ve huzuruna vesile kılmasını Cenâb-ı Hak’tan niyaz ediyorum.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Dünya Bankası’ndan Türkiye için enflasyon tahmini!
İsrail'den savaş duyurusu: Hazırız! İran'a ABD tehdidi! Pentagon'dan jet hızında açıklama