Bakan Akar'dan Zelenskiy-Putin açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, şehit aileleri ve gazilerle iftarda bir araya geldi. Bakan Akar, Türkiye'nin terörle mücadelesi ve Ukrayna-Rusya savaşıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Akar'dan Zelenskiy-Putin açıklaması
Bakan Akar'dan Zelenskiy-Putin açıklaması
GİRİŞ 03.04.2022 21:53 GÜNCELLEME 03.04.2022 21:53
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, şehit aileleri ve gazilerle iftarda bir araya geldi. Bakan Akar yaptığı açıklamalarda, "24 Temmuz 2015 tarihinden itibaren yoğun bir şekilde terörle mücadele devam ediliyor. Yurt içinde Irak'ın kuzeyinde Suriye'nin kuzeyinde olmak üzere toplam 33  bin 990 terörist etkisiz hale getirildi. Şehitlerimizin kanı yerde kalmadı" dedi.

Şişli'de bir otelde İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve eşi Hatice Nur Yerlikaya ev sahipliğinde düzenlenen iftar programına, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, eşi Şule Akar, Genel Kurmay Başkanı Org. Yaşar Güler, kuvvet komutanları, il ve ilçe protokolü, şehit aileleri ile gaziler katıldı. İftar öncesi Halil Necipoğlu'nun Kur'an-ı Kerim tilaveti ve iftar duası ile başlayan programda Bakan Akar ve Vali Yerlikaya açıklamalarda bulundu.

Ali Yerlikaya "Vatan sevgisi imandandır. Şehitlik ve gazilik; Vatan, devlet, millet, bayrak ve ezan sevgisinin en taçlanmış halidir. Kahraman ordumuz, tarihinden gelen o asil duruşuyla, dün Malazgirt'te, Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda olduğu gibi bugün de vatan savunmasında, en büyük gücümüz, en büyük dayanağımızdır. Aziz Şehitlerimizin çok sevgili aileleri, şehadete bir gül bahçesine girer gibi koşan evlâtlarınız; kalbimizin en müstesna yerinde ebediyen yaşamaya devam edecekler. Vatan uğruna canını hiçe sayan gazilerimiz, göğsünüzde taşıdığınız madalyalar, bu milletin şerefidir, onurudur. Hakkınızı hiç birimiz, hiçbir şekilde ödeyemeyiz" dedi.


"ŞEHİTLERİMİZİN KANI YERDE KALMADI, KALMAYACAK"

Bakan Akar da, "Kumaşı bayrak, toprağı vatan yapan şehitlerimiz ve gazilerimizdir. Bunun bilincindeyiz, yoksa bayrak kanla vatan toprağı kanla sulanmadıkça bayrak bayrak olmuyor. Egemenliğimizi, bağımsızlığımızı korumak başta olmak üzere her türlü tehdit ve tehlikeye karşı Türk Silahlı Kuvvetleri dün olduğu gibi bugün de yurt içinde ve yurt dışında şehitlerimizden ve gazilerimizden aldığımız ilhamla ölürsem şehit kalırsam gazi anlayışıyla mücadelemizi aynı şekilde sürdürüyoruz. Aziz şehitlerimizin bugüne kadar kanlarını yerde bırakmadık, bırakmamak için de bütün arkadaşlarımızla birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugüne kadar 24 Temmuz 2015 tarihinden itibaren yoğun bir şekilde terörle mücadele devam ediyor. Yurt içinde Irak'ın kuzeyinde Suriye'nin kuzeyinde olmak üzere toplam 33 bin 990 terörist etkisiz hale getirildi. 1 Ocak 2022'den itibaren de 722 terörist etkisiz hale getirildi ve bu mücadele bitmedi bitmeyecek. Teröristler hiçbir şekilde rahat değil. Teröristler iki gece aynı yerde yatamıyorlar, teröristler her an Mehmetçiğin nefesini enselerinde hissediyorlar. İster PKK deyin, ister YPG deyin bunların birbirinden farkı yok. Dolayısıyla bunların arkasında kim olursa olsun, bunları kimler destekliyorsa desteklesin Türk Silahlı Kuvvetleri olarak Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak biz bunların peşindeyiz" ifadelerini kullandı.

"UMUDUMUZ PUTİN VE ZELENSKY'NİN CUMHURBAŞKANIMIZ LİDERLİĞİNDE BİR ARAYA GELMESİ"

Ukrayna'da yaşananlarla ilgili de konuşan Bakan Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Putin ve Zelensky görüşmesi beklediklerini dile getirerek, şunları söyledi: "Sadece biz değil aynı zamanda Birleşmiş Milletler, NATO, Avrupa Birliği dahil, onlarla ilgili anlaşmalar çerçevesinde hangi taahhütlerimiz varsa bölge ve dünya barışına katkı sağlamak için elimizden gelen gayreti göstermeye devam ediyoruz. Bu konuda da gerçekten Türk Silahlı Kuvvetleri olarak, Türkiye olarak dünyadaki saygın ve keskin yerimizi her geçen gün geliştirmeyi sürdürüyoruz. Diğer taraftan da bildiğiniz gibi Ukrayna'da meydana gelen bu çatışma ile alakalı başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Dışişleri Bakanımız dahil ilgili bakanlıklarla beraber gerekli çalışmalar yapılıp bildiğiniz gibi Antalya'da Dişleri Bakanımız tarafından Dışişleri Bakanları bir araya getirildi. Umudumuz, dileğimiz önümüzdeki dönemde de çok kısa bir zaman sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Sayın Putin ve Sayın Zelensky'nın bir araya getirilmesi. Olacağını biz değerlendiriyoruz, bekliyoruz."

YORUMLAR 2
  • Vedat VATANDAŞ 1 yıl önce Şikayet Et
    Sokaklar sivil insanların cesetleri ile dolu daha neyi görüşecekler bence Türkiye de bu durumda pasif konuma geçmeli yok zelinski hâlâ görüşmek istiyorsa görüşsünler bu ne ucuz savaş
    Cevapla
  • dostt birr 1 yıl önce Şikayet Et
    sn akara şehit yakınlarını yalnız bırakmadığı için teşekkür ederim..ama rusya ukrayna savaşı kesin olarak abd rusya bu savaşı önceden onayladı ....zaten.karadeniz gazı için rusya bu savaşla abd planını çökertti ...şimdi korkum akdenizede olacaklar...Türkiyenin olasi bir israil ile misir yada yunanistan ile bir enerji savaşı şimdilik israil gazıyla abd tarafindan engellendi...ama bu ne kadar surer tabii bu durum abd nin yunan israil ve misiri Turkiyeye kişkirtmalarina bağlı ..
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Ankara'da neler oluyor! Mansur Yavaş gece yarısı fena yakalandı
Başkan Erdoğan büyük hedefi duyurdu!