Uçakta maske şartı kalktı mı? Bakan Koca'dan son dakika açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün açıklanan kararları hatırlatarak, "Bunun içine uçaklar da, eğitim de, kapalı alanlar da tüm kurumlar girmiş olur." açıklamasında bulundu.

GİRİŞ 27.04.2022 12:08 GÜNCELLEME 28.04.2022 08:55
Bu Habere 60 Yorum Yapılmış

SON DAKİKA HABERİ: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aydın'da gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca, "En riski yaş grubunun ileri yaş ve ek hastalığı olan vatandaşlarımızdır" diyerek, Şu an vefat eden kişilerin ortalama yaşı 78 oldu. O nedenle ileri yaşı olan büyüklerimizi korumak için bizim dikkatli olmamız gerekiyor." açıklamasında bulundu.

Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

Bakan Koca, "Sadece ulaşım ve sağlık kuruluşlarında vaka sayısı binin altına inene kadar maske kullanımı onun dışında hiç bir alanda maske kullanımı olmayacak şeklinde açıklama olmuştu. Dolayısıyla bunun içine uçaklar da girer, eğitim de, kapalı alanlar da tüm kurumlar da girmiş olur." ifadelerini kullandı.

En önemli gündem maddelerimizden biri sağlık yatırımları olacak. Aydın sağlık gücünü her geçen gün artırdı. İleri teknoloji ile donatılmış şehir hastanelerimizin gücü salgında daha iyi anlaşıldı.

"ZİHİNLERİMİZDEN SALGININ KORKUSUNU ATIYORUZ"

Dün Koronavirüs bilim kurulumuz son toplantısını gerçekleştirdi. 1 milyon 300 bin sağlık ordumuzla milletimizin her ferdi mücadele verdi. Zihinlerimizden salgının korkusunu atıyoruz, çünkü aşımız ve ilaçlarımız var. Aşı ve kişisel tedbirler ile günlük hayatımızı sürdüreceğiz.

Vaka sayımız 2 bin 500’e kadar düştü. Hastanelerimizde yoğun bakımlar birer ikişer kapanıyor. Hayatını kaybeden 14 kişi ise ileri yaşta ve kronik hastalığı olan vatandaşlardı.

"BİLİM KURULU GEREKTİĞİNDE TOPLANIR"

Bilim Kurulu cumhurbaşkanımızın kabulü ile son toplantısını yapmış oldu. Bilim Kurulu 27 ay boyunca olağanüstü performans sergiledi. Bundan sonraki süreçte bakanlığı birçok bilim kurulu var. Bilim Kurulu halk sağlığı çerçevesinde izliyor olacak gerektiğinde toplanabilir. Bu dönemde salgın bize şunu gösterdi. Maskenin koruyucu olduğunu biliyoruz, pandemi sonrası süreçte de devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bir vatandaşımız soğuk algınlığı hissediyorsa maskesini takıyor olmalı.

UÇAKTA MASKE ŞART MI?

Dün cumhurbaşkanımız açıkladı biliyorsunuz. Sadece ulaşım ve sağlık kuruluşlarında vaka sayısı binin altına düşene kadar olmak üzere maske kullanımı olacak. Onun dışında hiçbir alanda maske kullanımı olmayacak şeklinde bir açıklama olmuştu. Dolayısı ile bunun içine uçaklar da girer bunun içine eğitim de girer, bunun içine kapalı alanlar olmak üzere kurumlar girmiş olur. Bunu net ifade etmek istiyorum.

BAKAN KOCA'DAN MASKE AÇIKLAMASI

"Biz maskenin koruyucu olduğunu, yeri geldiğinde bir enfeksiyon durumu söz konusu ise  bir başka kişiye bulaştırmayı önlediğini artık biliyoruz. Pandemi sonrası dönemde de bu alışkanlığın devam etmesi gerektiğini artık biliyoruz. Bundan sonraki süreçte normal yaşamımızda herhangi bir vatandaşımız, herhangi bir üst solunum yolu enfeksiyonu belirtisi semptomu durumunda olursa bir başkasına bulaştırmamak için mutlaka maskesini takıyor olmalıdır. Bu bizim bir alışkanlığımız olmalıdır.

EN RİSKLİ YAŞ GRUBU

Bakan Koca, "En riski yaş grubunun ileri yaş ve ek hastalığı olan vatandaşlarımızdır" diyerek, şunları söyledi:

"Şu an vefat eden kişilerin ortalama yaşı 78 oldu. O nedenle ileri yaşı olan büyüklerimizi korumak için bizim dikkatli olmamız, herhangi bir enfeksiyon belirtisi varsa mutlak maskeli olmamız, büyüklerimizin de kronik hastalığı olanların da kapalı kalabalık, riskli olan alanlara girdiklerinde mutlak maskeli olmalarını önemsiyoruz."

TURİZM TEDBİRLERİ

"Yurt dışından gelen turistler için şu an da Bilim Kurulu'nun önerdiği bir tedbir yok. PCR testini daha önce kaldırmıştık, biliyorsunuz. Bu anlamda bir önlemin olmadığını ifade edeyim" dedi.

Bakan Koca, "Ama bu olmayacağı anlamına gelmez, ilgili ülkelerden gelenlerden belli aralıklarla zaten takip ediliyor. Benzer şekilde eğer bir risk görürsek, herhangi bir ülkeden bununla ilgili yine bakanlık olarak her zaman değerlendirilir."

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 60
 • Hyr 2 ay önce Şikayet Et
  peki çinde aşı yokmuydu ki ,yeniden virüs başladı
  Cevapla
 • zafer gülten 2 ay önce Şikayet Et
  bugün saat 3 civarı İst- Bakırköy den 98H ye bindim,ve binenler oldu,bu binenlerden 3-4 tanesi maskesiz olduğu halde şöför birşey demeden aldı,bunun üzerine şöfere maske şartı kalktımı dedim.şöför hayır dedi,o zaman 3-4 kişiyi niye maskesiz aldın dedim --bana-- git kendin söyle - demez mi.ilgililere duyurulur,lütfen kamera kayırlarını inceleyin.
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Ortalama ölüm yaşı 78 olmuş daha kaç yaşayacak daha kaç yaşayacak ya bakan ya bırak bu ayakları ya bırak git ya bezdim bıktırdın kocattın bizi ya. Her yerde isteyen taksın istemeyen takmasın de geç sanane hala şu bu.
  Cevapla
 • Harun 2 ay önce Şikayet Et
  Uçak ulaşım aracı değil mi?
  Cevapla
 • fatih 2 ay önce Şikayet Et
  sen tak maskeni aman ha çıkarma olurmu 5 tane tak!!!!
  Cevapla
 • MİSAFİR 2 ay önce Şikayet Et
  Bütün ülkeler uçaklarda maske zorunluluğunu kaldırdı. Bizim uçaklarda seyahat edecek olan turistlere serbest, yerliye zorunlu olamayacağından otomatikman kalkmış oldu.
  Cevapla
 • BBAl 2 ay önce Şikayet Et
  yalan. Almanya da serbest değil, hala Maske zorunlu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
HDP kongresinde büyük skandal! Soruşturma başlatıldı
Fatih Sultan Mehmet'in kılıcının aynısını yaptı! En çok yurt dışından talep görüyor...