e-Devlet'ten yeni hizmet: Vatandaş ücretleri karşılaştırabilecek!

e-Devlet'te yeni hizmet daha vatandaşın kullanımına sunuluyor... Operatörlerin telefon, internet ve TV tarifeleri ile kampanyaları e-Devlette görülebilecek.

GİRİŞ 28.04.2022 07:36 GÜNCELLEME 28.04.2022 09:08
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, elektronik haberleşme hizmetinden faydalanmak isteyen kişilerin, e-Devlet kapısı üzerinden sorgulama yaparak operatörlerin tarife ve kampanya tekliflerini karşılaştırabilmelerine imkân veren yeni bir adım attı. e-Devlet üzerinden vatandaşa alabileceği hizmetleri karşılaştırma imkânı verilirken, piyasada da fiyat regülasyonu sağlanmış olacak.

ANLIK KIYASLAMA İMKANI GELİYOR

Konuya ilişkin hazırlanan taslak çalışmaya göre uygulama, 200 bin ve üzeri abonesi olan işletmeciler ile tarifelerinin veya kampanyalarının e-Devlet kapısı üzerinden karşılaştırılmasını talep eden diğer işletmecilerin, bireysel abonelik sözleşmesi kapsamında sundukları sabit internet, sabit telefon, TV, mobil telefon ve adrese dayalı mobil internet hizmetine ilişkin tarifeleri kapsayacak.

Tüketicilerin, e-Devlet kapısına giriş yaptıktan sonra tarife karşılaştırma hizmetini kullanarak işletmecilerin tarife ve kampanya tekliflerini karşılaştırmalarına imkân sağlanacak. Tarife karşılaştırma hizmetinde yapılacak sorgular anlık olarak işletmecilere iletilecek, işletmeciler de sorgulara anlık olarak cevap verecek.

ÜCRETE GÖRE TARİFE SIRALAMASI

Tarife karşılaştırma hizmetini kullanmak isteyen tüketicilere, faydalanmak istenilen hizmet türüne göre “mobil telefon”, “adrese dayalı mobil internet”, “sabit telefon”, “sabit internet” ve “TV” seçenekleri arasından seçim yapma imkânı sunulacak. TV hizmeti tek başına seçilemeyecek ancak sabit telefon veya sabit internet ile birlikte seçilebilecek. Filtreleme seçeneklerini kullanarak tarife ve kampanya sorgulaması yapma imkânı verilecek.

Sorgulama sonucu gösterilecek tarifeler veya kampanyalar, ortalama aylık ücrete göre artan bir şekilde sıralanacak. Adrese dayalı mobil internet, sabit internet veya sabit telefon hizmeti seçilmesi durumunda, tüketicinin talebine bağlı olarak yerleşim yeri adresi, sunulacak teklifte değerlendirilmek üzere işletmeciye gönderilecek. Sorgulamalar belirtilen adres özelinde yapılacak.

İKİ AYRI FİYAT TEK EKRANDA

Vatandaşa işletmeci adı, ortalama aylık ücret aralığı, ödeme tipi (faturalı/ön ödemeli), numara taşıma veya internet servis sağlayıcılığı değişikliği olup olmadığı ve taahhüt süresi gibi konularda filtreleme seçenekleri de sunulacak.

Gerekli filtrelemelerin yapılmasının ardından, tarife veya kampanya tekliflerinin herhangi ikisinin seçilmesine ve seçilen iki teklifin detay kısmında yer alan parametreler de dâhil olmak üzere özelliklerinin tek bir ekranda karşılaştırılmasına imkân sağlanacak.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 20
 • hasan kara 6 ay önce Şikayet Et
  ne gereksiz..
  Cevapla
 • isimsiz 6 ay önce Şikayet Et
  faturaları nasıl düşürürüz diye düşüneceklerine tarife kıyaslamayı düşünür olmuşlar. acaba bu hizmet için ne kadar para kazanacaklar?
  Cevapla
 • cankar 6 ay önce Şikayet Et
  Şu an aktif mi? Bulamadım.
  Cevapla
 • Yusuf 6 ay önce Şikayet Et
  çok güzel olmuş artık tek tek girip bakmamız gerekmeyecek
  Cevapla
 • Turancılar 6 ay önce Şikayet Et
  Edevlet amacını aşıyor mu ne, ticari bir konuyu neden buraya taşıdılar
  Cevapla
 • İlyas 6 ay önce Şikayet Et
  Asmiyor bayide ayri musteri temsilcisinde ayri tarifeye son veriyor ticareti duznlemek zaten devletin görevi stokcularla zamlarla ilgilen deyipte ticaretin diger kolluna gelince amacini aşıyor demekte fikri kitligin hangi evresi acaba
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kritik toplantıda Başkan Erdoğan'dan kurmaylarına ültimatom!
Mustafa Sarıgül'den ittifak açıklaması: Cumhurbaşkanı davet ederse...