Çavuşoğlu'ndan dikkat çeken İsveç ve Finlandiya mesajı!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO'ya katılım talep eden İsveç ve Finlandiya'ya ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "PKK ve YPG'ye açık bir şekilde destek vermektedir. Bunlar terör örgütüdür" açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu'ndan dikkat çeken İsveç ve Finlandiya mesajı!
Çavuşoğlu'ndan dikkat çeken İsveç ve Finlandiya mesajı!
GİRİŞ 14.05.2022 21:00 GÜNCELLEME 14.05.2022 21:01
Bu Habere 185 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "NATO'da müttefik olacak bir ülkenin terör örgütü YPG/PKK'ya destek vermemesi gerektiğini belirterek, "Bu iki ülke (İsveç ve Finlandiya) PKK ve YPG'ye açık bir şekilde destek vermektedir. Bunlar terör örgütüdür." dedi.

Çavuşoğlu, Almanya'nın başkenti Berlin'de yapılan NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısına girişte basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Finlandiya ve İsveçli mevkidaşları ile bu akşam görüşeceklerini kaydeden Çavuşoğlu, birazdan toplantı marjında çalışma yemeği marjında her iki bakanla da görüşeceklerini ifade etti.

"OMUZ OMUZA DAYANIŞMA GEREKTİRİR"

Çavuşoğlu, NATO üyeliği meselesinde Türkiye'nin tutumunun sebebinin gayet net olduğunu belirterek, "NATO bir birlik, uluslararası örgüt değil. NATO adı üstünde müttefiklik. Bu ne gerektirir? Bu sadece güvenlik meselesi değil, omuz omuza dayanışma gerektirir. Her alanda. Özellikle güvenlik konusunda bir tehdit olduğu zaman." değerlendirmesini yaptı.

"KENDİLERİYLE VE MÜTTEFİKLERİMİZLE DE GÖRÜŞECEĞİZ"

İsveç ve Finlandiya'nın PKK/YPG'ye çok açık destek verdiğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Bu da halkımızın hissiyatını olumsuz yönde etkiliyor, gözümüzün önünde tüm uyarılarımıza rağmen. Dolayısıyla müttefik olacak bir ülke açıkça PKK/YPG'ye, her gün bize saldıran askerlerimizi, polisimizi şehit eden sivillerimizi şehit eden terör örgütüne destek vermemeleri gerekiyor." dedi.

Çavuşoğlu, öte yandan "Ayrıca PKK'yla mücadelemizden dolayı bize yönelik çok kısıtlamalar getirdi. Tüm bunları elbette açık bir şekilde kendileriyle de diğer müttefiklerimizle de görüşeceğiz. " ifadelerine yer verdi.

"DESTEKLERİ KABUL EDİLEMEZ"

Türkiye'nin NATO'nun açık kapı politikasını başından bu yana desteklediğinin altını çizen Çavuşoğlu, geçmişte birçok NATO üyesinin, bazı üyelerin üyeliklerin karşı oldukları dönemde Türkiye'nin onların üyeliklerini desteklediğini hatırlattı.

Çavuşoğlu, "Bu iki ülke PKK ve YPG'ye açık bir şekilde destek vermektedir. Bunlar terör örgütüdür. Bunlar, dün de dahil olmak üzere her gün saldırılar gerçekleştiriyor. Dün askerimiz şehit oldu. Bu kabul edilemez. Bizim müttefiklerimizin terör örgütlerini desteklemesi kabul edilemez." dedi.

Türkiye'nin terör örgütleriyle mücadelesi nedeniyle ihracat kısıtlamaları yapıldığını kaydeden Çavuşoğlu, "Bizim savunma sanayimize, bizim müttefiklerimizden ithal ettiğimiz ürünlerde kısıtlamalar oldu." diye konuştu.

Çavuşoğlu, "Bu sebeple Türk halkının büyük bir kesimi bu ülkelerin üyeliklerine karşı. Çünkü bunlar PKK ve YPG terör örgütlerini destekleyen ülkeler. Bizlerden bu ülkelerin üyeliklerinin önüne geçmemizi ve engellememizi istiyorlar. Biz NATO müttefiklerimizle ve bu ülkelerle bu konuları konuşmalıyız." değerlendirmesini yaptı.

YORUMLAR 185
 • uy5tıukm 8 ay önce Şikayet Et
  evet diyecekler yoksa abdnin suriyeden çekilmesi için diretmeleri gerekir sorun sadece isveçte pkknın olması mı bana ne isveçteki pkkdan pkk yı suriyede imha etmek için uygun ortamı hazırlamanız gerekir 3 yıldır suriyede operasyon yapmadınız pkknın elinde 100 bin km2 alan var ne zaman temizleyeceksiniz abd den mi tırstınız bu mu yani ırakta 2 3 bin teröristle uğraşacağınıza suriyedeki 100 bin teröristi bitirmek için mücadele edin ıraktaki operasyonlarda çok yavaş ilerliyor devlet seferber olup ıraktaki kampları ele geçirip suriyedeki pkk ya hiç görülmemiş topyekün taarruz edilmeli 100 150 bin askerle abluka hareketi düzenleyip imha edilmeleri gerekiyor elimize fırsat geçti işte
  Cevapla
 • mert 8 ay önce Şikayet Et
  amerika ve ingiltere garntörlük olsunlar Natoya girmelerine asla gerek yoooki tabiki bu iki sömürgeci ,katlaimci terörüst sevici seytanlarin cesaretleri varsa!!!!
  Cevapla
 • Aspirin 8 ay önce Şikayet Et
  Anlaşılan tıpış tıpış fillandiya ve isveçe evet denilecegi anlaşılıyor Yunanistan gibi iki düşmana daha evet deriz bana göre Nato bir mafya kuruluşudur eve t diyecekler düşünsün
  Cevapla
 • Bluepeace 8 ay önce Şikayet Et
  Hehe tamam diyecekler.natoya girince kiviracaklar Belçika,Hollanda,Yunan, Fransız,alman gibi birşey fark etmeyecek. KKTC tanıma, ve natoya alma vs bizi AB'ye alma ,birşeyler almadan birşey verilmez. Salata olmayın
  Cevapla
 • Durumsuz 8 ay önce Şikayet Et
  Kesinlikle VETO edilmeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: ABD krize neden olan "casus balonu" vurdu
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Nazilli'ye müjde: Teknopark açacağız