Evlat nöbetini yüksek müzik sesiyle sabote etmeye çalışan HDP'ye ceza

Van'da HDP İl Başkanlığı, evlat nöbetindeki ailelerin sloganlarını bastırmak için müzik açmıştı. Belediye meclisi kararı doğrultusunda, yüksek sesle müzik açan HDP'ye 5 bin TL ceza kesildi.

Evlat nöbetini yüksek müzik sesiyle sabote etmeye çalışan HDP'ye ceza
Evlat nöbetini yüksek müzik sesiyle sabote etmeye çalışan HDP'ye ceza
GİRİŞ 19.05.2022 14:40 GÜNCELLEME 19.05.2022 14:40
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Van'da HDP İl Başkanlığı’na, 2 hafta önceki evlat nöbetinde ailelerin sloganlarını bastırmak için açılan müzik sesinin yüksek olduğu gerekçesiyle, belediye meclisi tarafından alınan karar doğrultusunda 5 bin TL para cezası kesildi. Çocukları PKK tarafından dağa kaçırılan ailelerin eylemi sürerken, bu hafta da çalınan müzikle ilgili ölçüm yapıldı.Kentte çocukları PKK tarafından kaçırılan aileler, 36'ıncı haftada da Cumhuriyet Caddesi'nde bir araya geldi. Aileler, ellerinde Türk bayrakları, çocuklarının fotoğrafları ve üzerinde 'Dağları kurtlara, kuşlara bırakın', 'Çocuklarımızı istiyoruz', 'Anneler nöbette', 'Artık yeter, yakamızdan düşün', 'Çocuklarımız kimsenin piyonu olmayacak' yazılı dövizlerle yürüyüş yaptı. HDP binasına kadar slogan atıp, yürüyen aileler için polis güvenlik önlemi aldı. Aileler, binanın önünde 'Kahrolsun PKK, iş birlikçi HDP' sloganları attı. HDP il binasından ailelerin sesini bastırmak için yine yüksek sesle müzik çalındı. Aileler müziğe tepki gösterdi. Eyleme katılan Nazlı Sancar, polis barikatını aşıp binaya girmek istedi, ancak polis izin vermedi.HDP il binası önüne gelen Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri, çalınan müzikle ilgili ölçüm yaptı. Ölçümlerde müzik sesinin yüksek olduğu belirlendi.

Ekipler, iki hafta önce yapılan ölçümlerde müzik sesinin yüksek olduğu belirlendiği gerekçesiyle, 5326 sayılı 'Kabahatler Kanunu'nun 42'nci maddesi gereğince Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinin aldığı karar kapsamında HDP İl Başkanlığı’na 5 bin TL para cezası kesti. Zabıta ekipleri, bu hafta da HDP il binası önünde ses ölçümü yaptı.'KIZIM SAVCI OLACAKTI, HAYALLERİNİ ÇALDILAR'

Kızı Şeyma için eyleme katılan Nazlı Sancar, "Biz hakkımız olan evlatlarımızı istiyoruz. Ben haklı iken, haksız çıkartıyorlar. Hakarete uğruyorum, her gün tehdit ediliyorum. Ama ben Nazlı Sancar olarak geri çekilmiyorum. 'Ya zafer ya ölüm' diyorum. Ben bu haklı mücadelemden vazgeçmiyorum. Ben kızım Şeyma'ya gelinlik giydirip kınasını yakacaktım. Kızımın hayallerini yaktılar, elinden kalem alıp, silah verdiler. Kızım savcı olacaktı. Allah kabul etmesin. Ya Şeyma’m ya da ben bu kapıda öleceğim. Kanımın son damlasına kadar eylemime devam edeceğim. Şeyma kızım gel devlet güçlerine teslim ol. Gel bu bayrağın altında yaşa. Onları dinleme, gel kaldığın yerden hayatını devam et. Kendi çocuklarını niye göndermiyorlar" dedi. 

KAYNAK: DHA
İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 2
  • Misafir65 2 yıl önce Şikayet Et
    Van eskiden doğunun en güzel şehirlerinden biriydi. 90 lı yıllarda devletin ve bazı siyasilerin yanlış kararları sonucu boşaltılan köylerden Van çok göç aldı. Özellikle Hakkari tarafından gelenler Van'ı adeta hdp nin kalesi yaptı. Son yıllarda Vanın demografik yapısı tamamen değişti. Vanın yerlilerinin çoğu geçmişteki bir takım sıkıntılardan dolayı batıya göç etti. Ne yazık ki artık Van tamamıyla hdp nin eline geçti.
    Cevapla
  • meraci83 2 yıl önce Şikayet Et
    Cezayı belediye ödeneklerinden harcatmak ceza mı oluyor şimdi? Bu kararı alan pkk lıları kodese tıkmak daha hakkaniyetli olmaz mıydı?
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Sahipsiz hayvanlara yönelik düzenlemeler içeren kanun teklifi komisyonda kabul edildi
Araç kusurlu çıktı: Dayak yememek için 6 metreden atladı!