Türkiye'den Yunanistan'a sert uyarı!

Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'ın devam eden hava sahası ihlalleri ile ilgili açıklama geldi. Yapılan açıklamada, 'Yunanistan’a provokatif ihlallere mütekabiliyet ve angajman kuralları gereği gerekli yanıt verilmiştir' denildi.

Türkiye'den Yunanistan'a sert uyarı!
Türkiye'den Yunanistan'a sert uyarı!
GİRİŞ 20.05.2022 23:02 GÜNCELLEME 21.05.2022 09:33
Bu Habere 77 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Yunanistan'ın Türkiye'nin hava sahasını ihlallerine yönelik açıklama yaptı.

Bilgiç, Yunanistan Hava Kuvvetlerine ait F-16 uçaklarının Gökçeada’nın batısında ve Enez’in batısında Türk hava sahasını ihlal etmesine ilişkin, “Hava Kuvvetlerimiz bu provokatif ihlallere mütekabiliyet ve angajman kuralları gereği gerekli yanıtı vermiştir” dedi.Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Yunanistan Hava Kuvvetlerine ait F-16 uçakları, 16 Mayıs 2022 tarihinde Gökçeada'nın batısında, 17 Mayıs 2022 tarihinde ise Enez'in batısında hava sahamızı ihlal etmiştir. Hava Kuvvetlerimiz bu provokatif ihlallere mütekabiliyet ve angajman kuralları gereği gerekli yanıtı 18 Mayıs 2022 tarihinde vermiştir.

Yunanistan bir kez daha kendi tahrikkar eylemleriyle başlattığı gerginliği kullanarak uluslararası kamuoyunun algısını ülkemize karşı şekillendirmeye çalışmaktadır.

MESNETSİZ İDDİA VE İTHAMLARI KÜLLİYEN REDDEDİYORUZ

Bu çerçevede, Yunanistan Dışişleri Bakanlığının 20 Mayıs tarihli açıklamasında ülkemize yönelttiği mesnetsiz iddia ve ithamları külliyen reddediyor, hava sahamıza yönelik Yunan ihlallerini kuvvetle kınıyoruz.

Bu tür olayların tekrar yaşanmaması için, Yunanistan'ın Ege'deki provokatif eylemlerini sonlandırması ve bir yıldır toplantılarına katılmaktan imtina ettiği hem ikili, hem de NATO bünyesinde başlatılan Güven Arttırıcı Önlemler sürecine ciddiyetle yaklaşması gerekir.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 77
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Bi tane uçağını düşür bak bidaha yapabiliyomu
  Cevapla
 • Dvt kryl 1 ay önce Şikayet Et
  Düşürün şunların uçaklarını aklı başına gelsin bazen gücünü göstereceksin
  Cevapla
 • Yunan binicisi 1 ay önce Şikayet Et
  Yunanlar çok olmaya başladı bir gece ansızın 82 Atina
  Cevapla
 • Tekin 1 ay önce Şikayet Et
  Söz konusu vatansa gerisi teferruattır bir çocuk anasız büyür ama vatansız büyüyemez önce vatan sonra vatan daha sonra yine vatan gerisi teferruattır.
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Yunani kışkırtan abd ve ab dir onların dolduruşuna gelen yunanistanı ağır kayıplar yaşayacağız bir gerçektir halklar arasında her ne kadar düşmanlık yok desekte kiliselerde insanlara turk düşmanlığı asilanmaya devam etmektedir okul kitaplarında ise türkiye ile ilgili tek olumlu yorum veya yazıya rastlayamadınız halenizim diktiren her yerde vardir megalo inşasından vazgeçmeyen yunanistana karşı turkiyeni kızıl alması vardir bu da iki ülkeni günün birinde çalışacağı gerçeğin ortaya koymaktadır dis politikamızda buna gore dizayn etmemiz gereklidir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Emeklilerin ikramiyeleri bugün hesaplara geçecek
Bakan Dönmez duyurdu: Dünya tarihine geçen bir keşif